Bývajte za polovicu

Bývajte za polovicu

23. 04. 2012 Zdieľať

Najjednoduchší spôsob, ako môžu slovenské domácnosti znížiť náklady na bývanie, je zateplenie, resp. zásadná obnova bytového domu. Komplexná obnova dokáže obyvateľom bytového domu ušetriť aj viac ako 50 % z nákladov za energie a prináša aj ďalšie výhody. Úspore však nutne predchádza investícia a preto je vhodné využiť jednu z najvýhodnejších ponúk na trhu financovania bývania. Prvá stavebná sporiteľňa, a. s., prichádza s úvermi určenými pre právnické osoby s úrokovou sadzbou 2,99 % ročne.

Právnické osoby – spoločenstvá vlastníkov bytov, správcovia bytových domov či bytové družstvá môžu od 16.4 2012 až do konca júla 2012 požiadať o úver na modernizáciu bytového domu so zvýhodnenou úrokovou sadzbou. Úroková sadzba 2,99 % ročne, čo je približne polovica neakciovej sadzby, platí 4 roky od schválenia úveru. Po uplynutí 48 mesiacov sa zmení na úrokovú sadzbu v rozpätí od 4,99 do 5,59 % ročne. Priemerná úroková sadzba takéhoto úveru nájde len ťažko konkurenciu na finančnom trhu. Poskytnutie úverových prostriedkov so zvýhodneným úrokom nie je podmienené predchádzajúcim sporením na účte stavebného sporenia. Doba jeho splatnosti je 20 alebo 25 rokov. Výška poskytnutého úveru závisí od plánovaných zmien v bytovom dome a tiež od schopnosti jeho obyvateľov tvoriť fond opráv.    

Sporením k výhodnému stavebnému úveru

Najväčšia stavebná sporiteľňa na Slovensku umožňuje tiež výhodné zhodnocovanie finančných prostriedkov bytového domu na účtoch stavebného sporenia. Prvá stavebná sporiteľňa, a. s., úročí vklady svojich klientov garantovaným úrokom 2 % ročne.

Spoločenstvá vlastníkov bytov majú nárok aj na štátnu prémiu. Na každé štyri byty v bytovom dome spravované spoločenstvom vlastníkov bytov pripadá jedna štátna prémia, maximálne 66,39 € ročne. Po splnení podmienok získava právnická osoba zákonný nárok na stavebný úver s nízkym a nemenným úrokom od 2,9 % ročne. Stavebný úver môže získať už po dvoch rokoch sporenia, pri nasporení 35 % z požadovanej výšky úveru a po dosiahnutí hodnotiaceho čísla 64. Navyše stavebný úver až do výšky 40 tisíc € môže byť aj bez zábezpek vlastníkov bytov a skúmania bonity bytového domu.

Prvá stavebná sporiteľňa, a. s., poskytuje uchádzačom o úver bezplatné energetické posúdenie bytového domu, ktoré je predpokladom správneho naplánovania jednotlivých, na seba nadväzujúcich prác, stanovenie ich ceny a exaktné nastavenie optimálnej výšky úveru aj jeho návratnosti. Každý klient PSS, a. s., má nárok aj na Kartu výhod, s ktorou môže nakupovať stavebný materiál a služby v približne 700 firmách so zľavou až do výšky 40 %.

Prečo sa rozhodnúť pre komplexnú obnovu bytového domu?

Komplexná obnova prinesie bytovému domu výrazné zlepšenie jeho kondície. Zabráni zatekaniu strechy a zatekaniu do škár v obvodových plášťoch domu, zlepší teplotnú pohodu v bytoch, zníži teplotné namáhanie nosných konštrukcií, predĺži celkovú životnosť budovy a vďaka výrazne nižšej spotrebe energií sa znížia aj emisie CO2 do ovzdušia. A čo je najdôležitejšie pre občana – jeho platby za energie klesnú na polovicu. Vlastníci zateplených domov sa už presvedčili, že úspora môže byť aj vyššia ako splátka úveru, takže investíciu do zlepšenia svojho bývania vôbec nepocítili na svojej peňaženke.

Kategória: Aktuality
Tagy: pss
Zdieľať článok