Časopis Môj dom október 2011 v predaji
Na víkend hlásili pekne, tak sme si s kamarátmi prenajali chatky v jednej z dolín kysuckých Javorníkov. Nech sa deti vybehajú po lese, opečú nejaké tie špekáčiky, popadajú do potoka, dajú si kotlíkového gulášu... A tak. Prosto pohoda. Ale nie o tom som chcela.
Bol to sympatický areál: drevom obložené chalúpky s kockovanými závesmi v oknách, chodníčky z drevených podvalov lemované nízkymi smriečkami… Kým sme čakali na paniu s kľúčom, v duchu som šacovala interiér domčeka – jasné, tu je asi izba, tu kuchynka… A figu drevenú. Hoci bol interiér zariadený jednoducho, dalo by sa povedať vidiecky, dispozícia bola ako z aktuálneho architektonického časopisu: úzky a dlhý, takmer otvorený priestor, delený hlavne nábytkom, vystupujúcou pieckou a blokom kúpeľne. Celý deň mi vŕtalo v hlave, kde sa takáto progresívna dispozícia vzala v tejto bohom zabudnutej „diere“. A hoci ľudová múdrosť hovorí, že ráno je múdrejšie večera, mne svitlo akurát večer, ležiac na chrbte, hľadiac do stropu. No jasné – vagón! Drevené trámy viseli pod typickým oblúkom starého železničného vozňa. Všetky detaily zrazu zapadli do seba ako dobre vymyslená skladačka: dva vagóny postavili vedľa seba, obložili drevom a tepelnou izoláciou, prekryli jednou strechou, obili šindľami… Prosto paráda.
Aj v modelovej rekonštrukcii v nemeckom Hamburgu (reportáž nájdete na strane 114) pristavali k pôvodnému objektu „vagón“. A majú moderný interiér ako lusk, bez boja o centimetre v stiesnených múroch starého domu. Jednoducho nádhera. V odborných kruhoch by ste sa isto dozvedeli, že na dosiahnutie energetickej sebestačnosti rodinného domu je kľúčový faktor tvaru a strešné okná sú problematickým detailom, lenže tu sa to podarilo aj s hromadou strešných okien a pomerom povrchu a objemu priam tragickým. A ešte aj s CO2 neutrálnou prevádzkou.
Neviem, čím to je, ale človek sa časom akosi zasekne vo vyjazdených koľajach – na svoju vlastnú škodu. Nie je to jednoduché, ale ak trochu zabojujete proti stereotypom, ktoré ste bez väčšieho premýšľania prijali za svoje, otvoria sa vám celkom zaujímavé obzory. Veci totiž môžu byť celkom inak, než sa zdá na prvý pohľad, než sme sa učili v škole, aj než sa píše v odborných kruhoch alebo laických časopisoch. Veci sa dokonca môžu aj zmeniť. A najväčšia paráda je, keď sa podarí nemočiť proti vetru a robiť veci jednoducho. Takže tak.
:-)Erika Kuhnová
Foto na titulnej strane:
Adam MØrk, velux
Nahliadnite do obsahu:
Natur versus high-tech – zatiaľ vedie ich priateľstvo
TEXT: Kamila Ďuríková
FOTO: archív firiem a vydavateľstva
Materiálové portfólio kuchyne sa ako prvé prispôsobuje moderným trendom a práve tu vidíme, kam smeruje vývoj. Okrem krátkodobých výstrelkov zaznamenávame aj ustálenejší trend v popularite materiálov pre kuchyňu, a to hneď vo dvoch prúdoch. Prírodné materiály a prvky, ktoré navodzujú teplú, mäkkú prívetivú atmosféru, už dlhšie bojujú o priazeň s chladnými, novými materiálmi budúcnosti. Novým trendom je ich občasné priateľstvo v jednom priestore, založené na kráse kontrastu.
Aké sú súčasné trendy v kuchyniach?
Odpovedala nám Ing. arch. Petra Podobová, interiérová návrhárka firmy DECODOM.
Súčasná móda v kuchyniach stále vychádza z minimalizmu, pri zachovaní maximálnej funkčnosti, s využitím najmodernejšej vnútornej výbavy a spotrebičov. Moderné kuchynské priestory sú priamo prepojené na stolovanie a zároveň integrované do centrálnej obytnej zóny bytu. Čo sa týka materiálov, v kurze je dyha, vysokolesklé povrchy v rôznych odtieňoch, ušľachtilá oceľ, hliník, sklo, štruktúrované povrchy laminátov a fólií, pri ktorých výrobcovia kladú čoraz väčší dôraz na haptiku, čiže nielen na vizuálne vnímanie materiálov, ale aj hmatové. Návrat k prírode a k prírodným materiálom s ohľadom na ekológiu zaznamenáva boom, s čím ruka v ruke ide aj farebnosť: Široká škála zemito hnedých a sivých odtieňov, lagúnovomodrá či teplá piesková žltá, všetko prírodné tlmené odtiene, ponúkajú atraktívne nadčasové riešenie priestoru v kombinácii s bledými drevinami ako jaseň, pínia alebo s bielenými a sivými odtieňmi drevín. Avšak v najmodernejších, minimalistických kuchyniach stále kraľuje retro bieločierna kombinácia so štipkami industriálnosti, čo predstavujú rôzne betónové, kamenné a kovové povrchy spolu s nasvietením pomocou moderného LED osvetlenia.
Viac sa dočítate v najnovšom vydaní časopisu Môj dom 10/2011