Domy do neistoty

17. 10. 2012 Zdieľať

Čoraz častejšie sa stávame svedkami neustále sa meniaceho počasia, ktoré sprevádzajú extrémne výkyvy teplôt. V letnom období nás trápia vysoké horúčavy, v zime zas ostré mrazy. Nepriaznivú situáciu dopĺňa nekončiace sa zvyšovanie cien palív a energie. Východom zo začarovaného kruhu sa pre nás môžu stať práve pasívne domy.

Nulové domy sa od nízkoenergetických domov odlišujú len lepšou kvalitou tepelnej izolácie. Platí tak, že čím kvalitnejšia tepelná izolácia, tým menšie tepelné úniky v zime a menšie prehrievanie domu v lete. Pasívne domy zároveň pre nás vôbec nemusia predstavovať veľkú finančnú záťaž. Hlavné je však správne sa rozhodnúť, čo je ekonomicky zmysluplné. 

Dom s tepelnou stratou 3 kW a nákladmi na vykurovanie 300 eur ročne nepotrebuje na vyhrievanie domácnosti tepelné čerpadlo za 10 000 eur. Investícia by sa v tomto prípade žiadnemu užívateľovi nevrátila. Tepelný výkon je totiž taký malý, že sa reálne oplatí aj elektrické podlahové vykurovanie v kombinácii s rekuperáciou. Domácnosť pasívneho domu sa preto zaobíde bez bežného vykurovania s kotlom, rozvodným systémom, vykurovacími telesami a komínom.

Domy do neistoty

Domy do neistoty
Passivhaus, s.r.o.

Každý pripravovaný projekt sa dá v súčasnosti upraviť tak, aby prevádzkové náklady užívateľov boli minimálne. Musíme totiž logicky myslieť a mimoriadne úsporné domy nebudú drahé pre nikoho.
 
Viac informácií získate na www.pasivnydom.sk
Kategória: Aktuality Stavba
Zdieľať článok