Novinka v LED technológii

23. 08. 2011
Zdieľať

Článkov o fantastických vlastnostiach LED technológie existuje neúrekom. Už niekoľko rokov sa množstvo magazínov zaoberá ich neobyčajne dlhou životnosťou, nízkou spotrebou či neustále sa zvyšujúcim výkonom, novými dizajnmi...Čomu sa však venuje len veľmi malá pozornosť je otázka ich reálneho využitia v každodennom živote.

„Aká farba svetla mi bude svietiť v kuchyni? Budem môcť pohodlne čítať alebo pracovať pri tomto svetle? Čo s LED pásom, ktorý mi prestal svietiť pod kuchynskou linkou?“ Toto sú len niektoré otázky, ktoré trápia mnohých a správne odpovede na ne nevedia ani mnohí predajcovia takýchto svietidiel.

Je to preto, že odpoveď nie je až tak jednoduchá. V bežnom živote platí, že čím je produkt kvalitnejší, tým aj vydrží dlhšie (i keď nie vždy je tomu tak). LEDky podliehajú svojím vlastným zákonom, objasnenie len niektorých záhad by bolo na celú knihu… V princípe však platí, že aj kvalitný čip týchto svietidiel môže skončiť podobne ako nekvalitný – či už kvôli zlému manipulovaniu priamo vo výrobe, použitím nesprávneho napájacieho zdroja, neodbornou montážou alebo ich nedostatočným chladením. A aby sme to ešte skomplikovali, kvalitný LED čip nerozoznáme len tak ľahko od nekvalitného… Ako teda nájsť to správne LED osvetlenie a „nepopáliť sa“ pri výbere z veľkého množstva svietidiel na trhu?


Foto a dizajn LEDeco

Foto a dizajn LEDeco
LEDeco

Kvalita

Najväčším problémom, s ktorým sa stretáva väčšina zákazníkov pri kúpe svietidiel, je práve ich kvalita. Určite sa vám stalo, že aj napriek tomu, že ste svietidlá pri kúpe skontrolovali, po určitej dobe začali meniť farbu svetla. Investícia, ktorá sa spočiatku zdala byť taká výhodná, sa stáva nočnou morou, pretože musíte zakúpené diódy s ťažkým srdcom vymeniť (alebo tolerovať ich rozdielnu farbu). A práve preto by cena nemala byť jedinou rozhodujúcou vlastnosťou (aj keď dôležitou) a radšej by ste sa mali pri výbere osvetlenia poistiť vlastným prieskumom trhu.


Foto a dizajn LEDeco

Foto a dizajn LEDeco
LEDeco

Integrovaný prúdový driver

Aj kvalitný LED čip môže skončiť podobne ako nekvalitný. Toto nemusí byť až taký závažný problém pri malom počte diód alebo na mieste, kde tieto rozdiely nie sú až také viditeľné. Pri väčších plochách to však už začína byť problém. Predstavte si, že ste si LED pásom osvetlili obývaciu miestnosť a po čase si všimli, že jednotlivé sekcie svietia rôzne. Toto je častý problém, ktorý je podmienený kvalitou samotnej diódy a nerovnomerným prúdom v svetelných pásoch, čo funguje podobne ako vo vašich starých radiátoroch – radiátor najbližšie k tepelnému čerpadlu je najteplejší a ten na konci miestnosti vydáva najmenej tepla. To isté sa deje aj pri tykýchto sveteľných pásoch – na začiatku je najväčší prúd a preto tu aj čip svieti najjasnejšie, na konci pásu svieti najmenej. Tieto výkyvy prúdu majú neskôr za následok, že jednotlivé časti pásu začnú svietiť rôznymi odtieňmi a spôsobovať tak farebné odtiene na podhľade. Výrobcovia LED tento problém vyriešili integrovanými prúdovými drivermi. Prúdový driver zabezpečí práve to, že prúd bude distribuovaný do všetkých častí pásu rovnomerne, tzn. že LED svieti rovnako na začiatku ako aj na konci pásu, nech je akokoľvek dlhý.

Výber LED osvetlenia

Načrtnutá problematika LED technológie je veľmi komplexnou záležitosťou a nepodceňujte jej výber. Správne navrhnuté osvetlenie touto technológiou zabezpečí vaše pohodlie, zdravé prostredie a dlhé roky bezstarostného a  bezúdržbového svietenia vo vašej domácnosti.

Viac na www.LEDeco.sk

Kategória: Aktuality
Tagy: osvetlenie
Zdieľať článok

Diskusia