Pasívny dom z tehál

Pasívny dom z tehál

27. 05. 2010
Zdieľať

V spolupráci s odborníkmi z oblasti tepelnej techniky pripravila česká spoločnosť HELUZ cihlářský průmysl v.o.s. projekt rodinného domu HELUZ Hit. Napriek tomu, že tehlové bloky donedávna nepatrili medzi typické stavebné materiály používané pri stavbe pasívnych domov, spoločnosť HELUZ týmto svojím novým projektom dokazuje, že z tradičného tehlového materiálu možno stavať aj v pasívnom energetickom štandarde.

V porovnaní s bežnými novostavbami predstavuje pasívny rodinný dom HELUZ Hit viac než 80 % šetrenie nákladov na vykurovaní. Masívna tehlová konštrukcia zaručuje jeho výborné tepelno-akumulačné vlastnosti. Užívateľ v ňom nepocíti výkyvy v teplotách vonkajšieho prostredia. Pasívny dom HELUZ Hit disponuje aj ďalšou významnou výhodou – dobrou zvukovou izoláciou. Poskytuje výrazne väčší komfort bývania vďaka vhodnejšiemu vetraniu, vyššej povrchovej teplote stien, neexistencii studených kútov s možným výskytom plesní a pod. V neposlednom rade znamená jeho prevádzka minimálnu záťaž pre životné prostredie.


Na výstavbu obvodového muriva boli v projekte navrhnuté tehlové bloky HELUZ so šírkou 440 mm so zateplením. Zákazník si môže vybrať z niekoľkých variantov, a to tehlové bloky HELUZ STI 44 murované na tepelnoizolačnú maltu, brúsené tehly HELUZ STI 44 alebo nové HELUZ FAMILY 44 murované na špeciálne malty pre tenkú a celoplošnú tenkú škáru, alebo penu. 


Pasívny dom HELUZ Hit je nepodpivničený rodinný dom strednej veľkosti s obytným podkrovím a pôdorysom cca 11 × 8 m. V prízemí sa nachádza obývacia izba s jedálňou a kuchyňou, technické a hygienické zázemie a šatňa. V podkroví sú dve izby, spálňa so šatňou a kúpeľňa. Úžitková plocha je 137,4 m2, zastavaná plocha 108,7 m2. K objektu patrí aj garáž, ktorá môže byť v prípade potreby situovaná aj na iné miesto pozemku. Koncepciu projektu možno pritom upraviť podľa konkrétnych požiadaviek zákazníka. Architektonicky je pasívny rodinný dom HELUZ Hit riešený ako na Slovensku bežná výstavba, teda ako dom obdĺžnikového pôdorysu so sedlovou strechou so sklonom 40°. Prirodzene tak splynie s typickou slovenskou vidieckou i prímestskou zástavbou. HELUZ Hit je určený predovšetkým pre rovinatý alebo mierne svahový terén.Pasívny dom z tehál

264476


Hodnota mernej ročnej spotreby tepla na vykurovanie je pri rodinnom dome HELUZ Hit len 18,6 kWh/m2. Hlavným zdrojom tepla je závesný kondenzačný plynový kotol. Výmenu vzduchu zabezpečuje systém lokálnej rekuperácie (spätného získavania, zhromažďovania energie) s dohrevom vzduchu. Na prípravu teplej vody projekt počíta so solárnymi kolektormi na ploche cca 10 m2 umiestnenými na streche.


Projekt pasívneho domu HELUZ Hit je spracovaný v rozsahu pre stavebné povolenie. Súčasťou projektu je energetické hodnotenie. Ak si zákazník objedná materiál na hrubú stavbu tohto domu priamo u spoločnosti HELUZ, získa popri výhodnej ceny materiálu aj dopravu a projekt zadarmo.


Aktuálna predajná cena materiálu a projektu je uvedená na www.heluz.sk


Kategória: Aktuality
Tagy: Heluz
Zdieľať článok

Diskusia