Výsledky súťaže Drevostavba roka 2015
Na výstave Nábytok a bývanie a Moderné drevodomy v Nitre vyhlásila 10.3.2016 odborná porota výsledky v súťaži „Drevostavba roka 2015“. Súťaž organizovala už po štvrtý krát Sekcie drevostavieb Zväzu spracovateľov dreva Slovenskej republiky.
Jej cieľom je spopularizovať stavby na báze dreva, ktorých výstavba môže byť významným faktorom pri reštartovaní stavebníctva a tým aj ekonomiky Slovenska. Navyše sa pomocou zvýšeného dopytu po drevostavbách môže prejaviť podpora používania dreva ako domácej strategickej obnoviteľnej suroviny 21. storočia v stavebníctve a v produktoch s vyššou pridanou hodnotou.
Od roku 2008 do roku 2015 sa podiel moderných drevostavieb na odovzdaných nových rodinných bytových domoch na Slovensku zvýšil z 5% na viac ako 10%. Ročne sa na Slovensku postaví a odovzdá približne 700 nových rodinných domov, ktoré sú postavené z konštrukčného systému na báze dreva. Sekcia drevostavieb ZSD SR (SD ZSD SR) si uvedomuje potenciál, ktorý sa v rozvoji stavieb na báze dreva skrýva. Do roku 2025 si SD ZSD SR dala za cieľ tento podiel zvýšiť na 30%.
„Považujeme za nevyhnutné, aby sme na Slovensku šírili osvetu najmä medzi projektantmi a architektmi, ktorí postupne znovuobjavujú krásu a efektívnosť takého úžasného materiálu, akým drevo bezpochyby je. Dlhodobo sa nám osvedčila odborná spolupráca s predstaviteľmi akademickej obce. Na Slovensku sa boríme predovšetkým s legislatívnymi prekážkami, ktoré sa premietajú do našich požiarno – bezpečnostných predpisov a vnímajú drevo ako horľavý materiál. Pritom prax z okolitých krajín nás presviedča o tom, že drevo má voči tzv. nehorľavým materiálom často oveľa väčšie výhody aj z tohto aspektu“, hovorí predseda sekcie, Ing. Ján Sitek z firmy Drevodom Orava.
Okrem posudzovania stavieb odbornou porotou, mohli o svojom favoritovi rozhodnúť aj návštevníci výstavy Nábytok a bývanie a Moderné drevodomy v Nitre (8.3. – 13.3.2016) pomocou hlasovacích lístkov. Celkovo v tomto hlasovaní odovzdali 4735 hlasovacích lístkov.
Hlasovanie bolo otvorené aj na internete na stránkach www.zsdsr.sk a www.mojdom.sk a skončilo sa po výstave a CONECO Racioenergia v Bratislave (25.3. – 28.3.2015) Takto hlasovalo celkovo 1136 návštevníkov.
Výsledky súťaže „Drevostavba roka 2015“
Odborná porota vybrala týchto víťazov:
1. MIESTO
Plávajúci dom Oliver, WHC s. r. o., Bratislava
Autor projektu: Ing. arch. Mária Klaučová, Ing. arch Diana Šajdová / Lodiarska časť: Ing. Peter Mandl
Plávajúci dom Oliver je projekt na mieru, ktorý vznikol na základe predstáv klienta ako rekreačný dom s možnosťou celoročného bývania. Dom pláva priamo na vode a je v bezprostrednom kontakte s prírodným prostredím. Aj preto je koncipovaný ako nízkoenergetická drevostavba s použitím ekologických materiálov a technológií. Cieľom bolo vytvoriť príjemné bývanie v harmónii s okolím, ako po vizuálnej tak aj po funkčnej stránke. Hmota dvoch kubusov preložených cez seba vytvára hru s terasami na rôznych úrovniach. Konzola predĺžená prestrešením výrazne prekrýva hlavnú terasu pri vode, čím chráni nielen pred silným slnkom ale aj pred nepriaznivým počasím. Koncept umožňuje naplno využiť celý objekt ako v interiéri tak aj v exteriéri.
Charakter objektu vytvára vertikálny drevený obklad z hrubo opracovaného sibírskeho smrekovca, ktorý reaguje na kulisu vysokých stromov v okolí. Posuvné paravany inštalované na všetkých oknách slúžia ako tienenie a zároveň bezpečnostný prvok. Vytvárajú premenlivý výzor objektu, ktorý reaguje na potreby užívateľov. Dom je z brehu napojený na elektrickú energiu, všetko ostatné si pomocou technológií zabezpečuje sám. Je vybavený filtráciou vody, biologickou čistiarňou vôd, tepelným čerpadlom a núteným vetraním s rekuperáciou. K teplu domova prispieva aj krbová piecka.
2. MIESTO
Trnava – RELAX AQUA & SPA, Kontrakting krov hrou, s. r. o., Žilina
Autor projektu: Ing. arch. Dušan Dóka
V areáli bývalého kúpaliska na Rybníkovej ulici v Trnave vyrástol nový dvojpodlažný objekt skrývajúci mnohé atrakcie vodného sveta. Nachádzajú sa tu viaceré bazény s oddychovými plochami, v zázemí je umiestnený WELLNESS s ôsmimi saunami. V objekte nechýbajú občerstvovacie a stravovacie prevádzky.
3. MIESTO
EcoCube Max+, ForDom s. r. o., Zvolen
Autor projektu: Createrra, s.r.o.
Rodinný dom s takmer nulovou potrebou energie, moderná drevostavba veľkej veľkostnej kategórie s plochou strechou, pre bývanie 4-6 člennej rodiny. Vhodný do rovinatého terénu.
Obvodové steny rodinného domu tvorí drevená montovaná panelová konštrukcia hrúbky 367 mm vyplnená minerálnou vlnou. Z interiérovej strany sú panely opláštené OSB3 – drevoštiepkovou doskou odolnou voči vlhkosti, zateplené mierálnou izoláciou hrúbky 60 mm a opláštené sádrokartónovou doskou hr. 12,5 mm. Z exteriérovej strany je obvodová konštrukcia opláštená DHF – drevovláknitou doskou a zateplená minerálnou fasádnou izoláciou hrúbky 140 mm.Pohľadovú vrstvu tvorí odvetraná fasáda v kombinácii smrek s povrchovou úpravou olejovaním a tenkovrstvá silikátová omietka. Vnútorné nosné steny hrúbky 170mm a nenosné steny hrúbky 130mm sú vytvorené z drevenej montovanej konštrukcie s nosným panelom z SM/JD vyplnené minerálnou vlnou a opláštené sadrokartónovými doskami.
4. MIESTO
Prístavba 1. SG k budove telocvične, TECTUM NOVUM, a. s., Zemné
Autor projektu: Ing.arch. Marcel Dzurilla
Arch.riešenie sa snaží využiť výhody pozemku – proporcie a orientáciu k svetovým stranám. Objekt má 2 nadz.podlažia, nemá suterén. Stavba dotvára existujúci objekt telocvične. Účelom objektu sú miestnosti na výučbu pre 1.SG, slúžia najmä na poobedné aktivity, nakoľko sa objekt nachádza na spevnenej ploche šk. dvora. Na 1.np sú vstupné priestory s kontrolou, 3 miestnosti na výučbu, tzb miestnosť a hygienické zázemie pre toto podlažie. Do objektu sa vstupuje priamo zo šk. dvora schodiskom a bezbariérovou rampou alebo z chodby vedúcej z telocvične. Pri tomto uzle je vertikálne komunikačné jadro – schodisko. Miestnosti sú priamo prepojené na exteriérovú terasu. Na 2.np sa nachádzajú 3 miestnosti na výučbu, 2 kabinety, úniková chodba vedúca na exteriérové oceľové schodisko a hygienické zázemie pre toto podlažie. Dostavba má jednoduchý tvar s plochou strechou. Fasáda objektu je celá v bielej omietke. Základové konštrukcie sú ako základové pásy, spojené roznášacou doskou.
Hlasovanie verejnosti hlasovacími lístkami:
1. MIESTO
EcoCube Max+, ForDom s. r. o., Zvolen
2. MIESTO
Largo 121 Poprad, ModerneDomy.sk, zastúpenie RD Rýmařov
3. MIESTO
Zrubový dom Henrieta, Drevodom Orava s.r.o., Podbiel
Výsledky internetového hlasovania:
1. MIESTO
EcoCube Max+, ForDom s. r. o., Zvolen
2. MIESTO
Dom so zelenou strechou, DREVSTAV SLOVAKIA s. r. o., Nová Baňa
3. MIESTO
Largo 121 Poprad, ModerneDomy.sk, zastúpenie RD Rýmařov
Výhercovia internetového hlasovania
1.cena ĽUBICA FABŠIČOVÁ, Devínska Nová Ves
2.cena MARTINA KOŠÚTOVÁ, Bytča
3.cena ANNA BIELIKOVÁ, Očová
4.cena MARCELA BEEROVÁ, Banská Bystrica
5.cena ELENA OLŠOVSKÁ, Bratislava
Výhercovia hlasovania – hlasovacími lístkami
1.cena Simona NEDASOVÁ, Partizánske
2.cena Ján ŽIVČAK, Trebatice
3.cena Ján LACKO, Topoľčany
4.cena Róbert Novotný, Handlová
5.cena Tibor Kočtúch, Demänovská Dolina
Hrali ste o tieto skvelé ceny:
1. cena Zlatý smartfón SAMSUNG GALAXY J5 DUOS
2. cena Stolové rádio v elegantnom retro drevenom dizajne ORAVA RR-51
3. cena Kvalitný ponorný mixér ETA Spesso 3015
4. cena 1 x ročné predplatné časopisu Môj dom
5. cena 1 x publikácia Moderné drevostavby
ZOZNAM NOMINOVANÝCH DREVOSTAVIEB 2015
1. Novostavba RD Badín, ATRIUM SK s. r. o., Banská Bystrica
Autor projektu: Ing. arch. Tomáš Tornyos
Bungalov – pultové strechy zapustené do seba
Difúzne otvorená konštrukcia IZO Comfort, štrukturovaná omietka 2 mm, armovacia sieťka s tmelom 6mm, lisovaná drevovláknitá doska 100 mm,predstena / rošt z latiek 60/100mm/ tl 60mm + minerálna vata 60mm, Drevorámová konštrukcia 140 mm + minerál vata 140mm, Fermacell Vapor 12,5mm, Predstena rošt z lati 60/70mm tl 60mm + minerálna vata 60mm, Fermacell 15mm
2. Zrubový dom Henrieta, DREVODOM ORAVA s. r. o., Podbiel
Autor projektu: Drevodom Orava s.r.o.
Henrieta je dvojpodlažný rodinný dom strednej veľkosti, s čiastočne využitým podkrovím. Zo zádveria je prístupná technická miestnosť a chodba, z chodby sa dostaneme do kúpeľne s WC, jedna pracovňa a denná časť objektu- obývacia izba s kuchyňou a jedálňou. Schodisko v chodbe vedie do podkrovia, ktoré má jednu spálňu, dve detské izby a kúpelňu. Obývacia izba je otvorená až do podkrovia- galéria.
3. Dom so zelenou strechou, DREVSTAV SLOVAKIA s.r.o.,Nová Baňa
Autor projektu: Ing.arch. Ivan Jarina, Ing.arch. Martin Kubovský, Ing. arch. Štefan Šuster
Rodinný dom v Rusovciach vyšiel z dielne ateliéru VAN JARINA. Myšlienkou investora bolo využiť priestor dovtedajšej záhrady k vytvoreniu jednopodlažného obytného priestoru. Podmienkou bol minimálny zásah do pôvodného prostredia záhrady, architektúra stavby mala zabezpečiť nenápadnosť, ale zároveň jedinečnosť novej hmoty. To sa kolektívu autorov rozhodne podarilo. Pri výstavbe drevostavby bol kladený dôraz na výber prírodných materiálov, priznanie konštrukčných častí stavby z drevených materiálov. Neprehliadnuteľnou je ZELENÁ strecha, ktorá okrem svojej estetickej funkcie efektívne bráni letnému prehrievaniu stavby. Atypický pôdorys stavby vytvára zázemie súkromia, no zárove zabezpečuje pasívne zisky zo slnečného svitu. Jednoduchá kompaktná hmota domu je vyvážená členením fasády- použitím dreveného smrekovcového obkladu v kombinácii s cementovými doskami.
4. EcoCube Max+, ForDom s. r. o., Zvolen
Autor projektu: Createrra, s.r.o.
Rodinný dom s takmer nulovou potrebou energie, moderná drevostavba veľkej veľkostnej kategórie s plochou strechou, pre bývanie 4-6 člennej rodiny. Vhodný do rovinatého terénu.
Obvodové steny rodinného domu tvorí drevená montovaná panelová konštrukcia hrúbky 367 mm vyplnená minerálnou vlnou. Z interiérovej strany sú panely opláštené OSB3 – drevoštiepkovou doskou odolnou voči vlhkosti, zateplené mierálnou izoláciou hrúbky 60 mm a opláštené sádrokartónovou doskou hr. 12,5 mm. Z exteriérovej strany je obvodová konštrukcia opláštená DHF – drevovláknitou doskou a zateplená minerálnou fasádnou izoláciou hrúbky 140 mm.Pohľadovú vrstvu tvorí odvetraná fasáda v kombinácii smrek s povrchovou úpravou olejovaním a tenkovrstvá silikátová omietka. Vnútorné nosné steny hrúbky 170mm a nenosné steny hrúbky 130mm sú vytvorené z drevenej montovanej konštrukcie s nosným panelom z SM/JD vyplnené minerálnou vlnou a opláštené sadrokartónovými doskami.
5. RD HAAS FERTIGBAU, Haas Fertigbau, spol. s r. o., Bratislava
Autor projektu: Haas Fertigbau Chanovice s.r.o.
Moderný dvojposchodový rodinný dom s vstavanou dvojgarážou. Moderný vzhľad domu tvorí členitý pôdorys v kombinácíi s prevetrávanou fasádou a s použitím valbovej i rovnej strechy.
Vonkajšie i vnútorné steny sú tvorené izolovanou rámovou konštrukciou, ktorá je opláštená doskovými materálmi, ktoré zaisťujú statické, povrchové a tepelno-izolačné vlastnosti. Oba typy sú vyrábané do najvyšieho štádia prefabrikácie s prípravou pre inštalácie, osadené výplne stavebných otvorov vrátane vonkajších vrátane vonkajších parapetov a omietnuté vonkajším zateplovcím plášťom.Jedná sa o difúzne uzatvorený systém s parozábranou z PE fólie.
6. Nadstavba bytového domu Litovelská 798, JK Slovakia s. r. o., Lipany
Autor projektu: Ing. Arch. Pavol Papučík
Projekt rieší výstavbu bytov a to formou nadstavby na existujúcej stavbe bytového domu a zároveň čiastočnú rekonštrukciu pôvodnej stavby. Takto došlo k vytvoreniu šiestich mezonetových bytov rôznej veľkosti. Zároveň sa musí dodržat pôvodný architektonický charakter celej stavby tak, aby stavba zapadla do celého komplexu budov postavebých v 50. rokoch minulého storočia. Dispozičné riešenie novopostavených bytov nekopíruje existujúce dispozície pôvodných bytov, ale je mu v rámci možnosti vtlačené modernejšie riešenie.
7. Trnava – RELAX AQUA & SPA, Kontrakting krov hrou, s. r. o., Žilina
Autor projektu: Ing. arch. Dušan Dóka
V areáli bývalého kúpaliska na Rybníkovej ulici v Trnave vyrástol nový dvojpodlažný objekt skrývajúci mnohé atrakcie vodného sveta. Nachádzajú sa tu viaceré bazény s oddychovými plochami, v zázemí je umiestnený WELLNESS s ôsmimi saunami. V objekte nechýbajú občerstvovacie a stravovacie prevádzky.
8. RD Tomášov, M-House, s. r. o, Bratislava
Autor projektu: Ing. arch. Erik Makki
Dispozičné riešenie rodinného domu vyplýva z požiadaviek klienta. Denná a nočná časť sú dispozične oddelené, čím sa vytvára dostatočné súkromie pre rodinu. Prízemie tvoria tri samostatné izby a obývacia izba spojená s kuchyňou. Denná časť bola doplnená o galériu. Z obývacej časti je priamo prístupná prestrešená terasa. K rodinnému domu prislúcha aj garáž pre dve osobné autá, ktorá bola riešená ako samostatne stojaci objekt na pozemku.
9. Bungalov Largo 121, ModerneDomy.sk, zastúpenie RD Rýmařov
Autor projektu: ModerneDomy.sk, zastúpenie RD Rýmařov
Obľúbený bungalov Largo sme postavili v roku 2015 aj priamo pod Tatrami v Poprade. Individuálna úprava priniesla majiteľke otvorenú obývaciu izbu presklenia do záhrady a výhľad na Tatry z pracovne. K domu je pripojená praktická garáž a predĺžená strecha na juhozápadnej strane vytvára zastrešenie terasy. Moderný interiér s čistými presvetlenými plochami dáva vyniknúť dverám našej výroby a praktickým vinylovým podlahám v drevenom dekore. Dom je tak nielen moderný, ale aj veľmi útulný. Dispozičné riešenie je priestranné a napriek veľkej obývacej izbe, kuchynskému kútu, WC a kúpeľni, ponúka aj 3 samostatné izby.
10. Rodinný dom Veľké Leváre, MPA drevodom, s. r. o., Malý Kolačín, Nová Dubnica
Autor projektu: Ing. Juraj Pavlík
Dvojpodlažný rodinný dom uzavretej dispozície v pôdorysnom tvare obdĺžnika so skosenou štítovou strechou s rozmermi 6,5 x 16,675 m. Hlavný vstup je orientovaný zo severnej strany. Dom z certifikovaných panelov system MPA drevodom s.r.o. Zateplená fasáda minerálna vlna hrúbky 100mm.Silikónová fasáda – celková hrúbka 285mm.
11. Prístavba 1. SG k budove telocvične, TECTUM NOVUM, a. s., Zemné
Autor projektu: Ing.arch. Marcel Dzurilla
Arch.riešenie sa snaží využiť výhody pozemku – proporcie a orientáciu k svetovým stranám. Objekt má 2 nadz.podlažia, nemá suterén. Stavba dotvára existujúci objekt telocvične. Účelom objektu sú miestnosti na výučbu pre 1.SG, slúžia najmä na poobedné aktivity, nakoľko sa objekt nachádza na spevnenej ploche šk. dvora. Na 1.np sú vstupné priestory s kontrolou, 3 miestnosti na výučbu, tzb miestnosť a hygienické zázemie pre toto podlažie. Do objektu sa vstupuje priamo zo šk. dvora schodiskom a bezbariérovou rampou alebo z chodby vedúcej z telocvične. Pri tomto uzle je vertikálne komunikačné jadro – schodisko. Miestnosti sú priamo prepojené na exteriérovú terasu. Na 2.np sa nachádzajú 3 miestnosti na výučbu, 2 kabinety, úniková chodba vedúca na exteriérové oceľové schodisko a hygienické zázemie pre toto podlažie. Dostavba má jednoduchý tvar s plochou strechou. Fasáda objektu je celá v bielej omietke. Základové konštrukcie sú ako základové pásy, spojené roznášacou doskou.
12. RD Viva domy, VIDA DOMY s. r. o., Bratislava
Autor projektu: Ing. Csolley Július
Rodinný dom je riešený ako samostatne stojaci, nepodpivničený, s neobytným podkrovím, zastrešený plochou strechou. Dispozičné riešenie domu pozostáva z dennej a nočnej časti. Denná časť pozostáva zo vstupného zádveria, WC, obývacia izba s jedálňou, kuchyňa a komora. Nočnú časť domu tvoria 2 izby, kúpeľňa, technická miestnosť, spáľňa, z ktorej je prístupný šatník a samostatná kúpeľňa. Rodinný dom z architektonického a urbanistického hľadiska zapadá do daného prostredia a nebude nepriaznivo vplývať na životné prostredie.
13. Plávajúci dom Oliver, WHC s. r. o., Bratislava
Autor projektu: Ing. arch. Mária Klaučová, Ing. arch Diana Šajdová / Lodiarska časť: Ing. Peter Mandl
Plávajúci dom Oliver je projekt na mieru, ktorý vznikol na základe predstáv klienta ako rekreačný dom s možnosťou celoročného bývania. Dom pláva priamo na vode a je v bezprostrednom kontakte s prírodným prostredím. Aj preto je koncipovaný ako nízkoenergetická drevostavba s použitím ekologických materiálov a technológií. Cieľom bolo vytvoriť príjemné bývanie v harmónii s okolím, ako po vizuálnej tak aj po funkčnej stránke. Hmota dvoch kubusov preložených cez seba vytvára hru s terasami na rôznych úrovniach. Konzola predĺžená prestrešením výrazne prekrýva hlavnú terasu pri vode, čím chráni nielen pred silným slnkom ale aj pred nepriaznivým počasím. Koncept umožňuje naplno využiť celý objekt ako v interiéri tak aj v exteriéri.
Charakter objektu vytvára vertikálny drevený obklad z hrubo opracovaného sibírskeho smrekovca, ktorý reaguje na kulisu vysokých stromov v okolí. Posuvné paravany inštalované na všetkých oknách slúžia ako tienenie a zároveň bezpečnostný prvok. Vytvárajú premenlivý výzor objektu, ktorý reaguje na potreby užívateľov. Dom je z brehu napojený na elektrickú energiu, všetko ostatné si pomocou technológií zabezpečuje sám. Je vybavený filtráciou vody, biologickou čistiarňou vôd, tepelným čerpadlom a núteným vetraním s rekuperáciou. K teplu domova prispieva aj krbová piecka.
14. Jednogeneračný rodinný dom, WOLF SYSTEMBAU, spol. s r. o., Zvolen
Autor projektu: Ing. arch. Peter Švorc
V rodinnom dome, ktorý je jednopodlažný a nepodpivničený sa nachádza jeden byt bez garáže. Dom má pôdorysný tvar písmena L. Zastrešený je sedlovou strechou. Hlavný vstup do domu je z uličnej strany. Vstupuje sa do zádveria, ktoré slúži aj ako šatník. Zo zádveria je prístupná aj technická miestnosť, v ktorej je aj wc pre návštevu. Zo zádveria sa prechádza do otvoreného priestoru kde sa nachádza jedáleň, obývacia miestnosť a kuchyňa. Vedľa kuchyne sa nachádza komora. Na tento otvorený priestor plynule nadväzuje chodba, ktorá tvorí už nočnú časť domu. Z nej sú prístupné tri spálne a kúpeľňa. V rámci nočnej časti domu sa nachádza aj záhradný sklad, ktorý je ale prístupný samostatnými dverami z exteriéru. Na chodbe sa v strope nachádzajú skladacie schody, ktoré umožňujú vstup do podkrovia. Podkrovie môže slúžiť na uschovani sezónnych vecí.