Svet bez plastových fliaš

14. 04. 2011 Zdieľať

Ak ste smädní, otočíte kohútikom a dáte si čerstvú pitnú vodu z vodovodu vo svojej kuchyni alebo siahnete po balenú, ktorú ste si priviezli v plastových fľašiach z obchodu? Podľa prieskumu agentúry GfK7 nakupuje neuveriteľných 98 % domácností aspoň občas balené nápoje – či už ide o balenú vodu, alebo ochutené nealkoholické nápoje v PET fľašiach či plechovkách. Ťažko povedať, prečo sme si odvykli piť vodu, ktorú máme k dispozícii na dosah ruky: čerstvú, chutnú, v prísne sledovanej kvalite a takmer zadarmo.

Nová limitovaná edícia SodaStream pre lepší svet

Čistá voda je odpradávna najprirodzenejšou cestou, ako uhasiť smäd. Niekedy to však chce predsa len zmenu. S novým prístrojom SodaStream z limitovanej edície v symbolickom zeleno-bielom vyhotovení si pripravíte počas niekoľkých sekúnd lahodné nápoje z čerstvej vody z vodovodu. A ešte vás bude hriať dobrý pocit, že ste niečo spravili pre lepšiu budúcnosť. Škatuľa, v ktorej nový prístroj zakúpite, je z recyklovaného papiera a vnútorný obalový materiál je vyrobený z organickej bavlny alebo biologicky odbúrateľného materiálu na báze škrobu. Navyše, uchránite prírodu pred zbytočnou záťažou, ktorú predstavuje výroba a doprava balených nápojov a likvidácia plastových PET fliaš alebo plechoviek, z ktorých končí drvivá väčšina (podľa odhadu 80 %) v zmiešanom odpade.

Viete, že…

•    Každoročne pribúda približne 141 miliárd použitých plastových fliaš, ktoré nie sú recyklované.
•    V Európe je recyklovaných 48 % PET fliaš. To znamená, že odpad z viac než polovice stolných vôd a sýtených nápojov v PET fľašiach sa končí na skládkach a v spaľovniach.
•    V USA recyklujú asi 1/3 plastových fliaš, u nás je to okolo 20 %.
•    Čas rozkladu jednej PET fľaše je približne 450 rokov. Tá, ktorú dnes vyhodíte do zmiešaného odpadu, sa rozloží najskôr po roku 2460.
•    Ročná svetová výroba balených nápojov zaťaží prírodu 2,5 mil. ton oxidu uhličitého. Uhlíková stopa, ktorú zanechá 1 liter sýtenej vody z prístroja SodaStream, je pritom o 4,5-krát nižšia.
•    Na ročnú výrobu PET fliaš sa spotrebuje viac než 2,7 mil. ton plastov.
•    Na výrobu jednej fľaše balenej vody sa spotrebuje 5-krát viac vody, než ktorú sama obsahuje.
•    Výroba PET fliaš pohltí veľké množstvo spracovanej ropy a energie. Ropa spotrebovaná na výrobu PET fliaš len v USA by naplnila nádrže asi 1 000 000 automobilov.
•    Asi 25 % balených vôd zákazníci spotrebujú mimo miesta pôvodu. Takže kým sa balená voda dostane do regálu vo vašom obchode, „precestuje“ kus sveta. Preprava balených vôd a sýtených nápojov z tovární do obchodov a následne z obchodov domov znamená pre životné prostredie ďalšiu záťaž v podobe emisií.
•    Pritom stačí len otočiť kohútikom v kuchyni. Ak si chcete overiť kvalitu vody, navštívte stránky príslušnej vodárenskej spoločnosti alebo si dajte vodu odborne posúdiť v nezávislom akreditovanom laboratóriu. Na spestrenie pitného režimu môžete napríklad využiť prístroj SodaStream z novej limitovanej edície a vyrobiť si doma vlastnú sódovku alebo citrusový nápoj z vody z vodovodu.
•    Jediná fľaša, ktorú opakovane využíva prístroj SodaStream na prípravu nápojov, ochráni planétu za 3 roky asi pred 2 000 kusmi prázdnych plastových fliaš alebo plechoviek.

Prečo SodaStream

So systémom SodaStream si ľahko pripravíte z pitnej vody z vodovodu pestrú škálu perlivých a ochutených nápojov. Navyše, s takým množstvom bubliniek, aké práve požadujete, pretože intenzitu sýtenia si volíte sami stlačením tlačidla. Prístroj využíva plniteľnú bombičku a nepotrebuje na svoju prevádzke už nič viac než čerstvú vodu. Okrem toho, že nespotrebováva žiadnu energiu, pomáha šetriť aj váš chrbát a prírodu. Súčasťou systému je aj široká ponuka sirupov SodaStream na výrobu domácich limonád a miešaných nápojov. Z jednej fľaše sirupu pripravíte podľa druhu a vlastnej chuti 6 až 18 l nápoja. Jedna bombička vystačí až na 80 l sýteného nápoja a dá sa jednoducho vymeniť za plnú (len za cenu plynu, t. j. 7,50 €) v širokej sieti predajcov.
 

 

Viac na www.SodaStream.sk
zdroj: FAST PLUS, spol.s r.o.

Kategória: Aktuality
Tagy: Sodastream
Zdieľať článok