Sympatický dvojdom

27. 04. 2017
Zdieľať

Dvojdomy sa dnes stávajú čoraz vyhľadávanejšou formou bývania kvôli nižším nákladom na samotný projekt i jeho následnú výstavbu.

Rodinný dvojdom leží v tichom prostredí Chorvátskeho Grobu. Okolitá uzavretá zástavba poskytuje jeho obyvateľom súkromie a pokojné prostredie. Dispozícia je navrhnutá tak, aby dom využíval pasívnu solárnu energiu, čím sa znižuje jeho energetická náročnosť. Po výstavbe bol zariadený štandardným vybavením. Cieľom bolo vytvoriť atraktívny a funkčný priestor s dostatkom úložného miesta, ktorý by bol zároveň reálne dostupný pre klienta. V interiéri je plávajúca podlaha v dubovom dekore a kvalitné moderné keramické dlažby a obklady. Neutrálna farebnosť celého domu sa dá kedykoľvek jednoducho oživiť pridaním farebného akcentu podľa svojich predstáv. Príjemný kontrast a zároveň štruktúru dodáva hlavnému obývaciemu priestoru luxusná dekoračná omietka, ktorá je použitá aj na mramorovom kozube. Rozhranie kuchyne a jedálne určuje kuchynský ostrov s vyvýšeným barovým pultom a sedením. Všetky funkčné zóny sú jednoducho čitateľné. Nábytok v celom dome je vyrobený na mieru.


Interiér domu je zariadený v univerzálnej sivobéžovej farbe v kombinácii s nadčasovou bielou. Farebnosť prechádza celým domom a vytvára tak harmonické prostredie.

Dvojdom
Miro Pochyba


Interiér domu je zariadený v univerzálnej sivobéžovej farbe v kombinácii s nadčasovou bielou. Farebnosť prechádza celým domom a vytvára tak harmonické prostredie.

Dom je postavený z 30 cm keramickej tehly s kontaktným zateplením, má certifikát typu B, plastové okná s izolačným trojsklom, rozvody podlahového kúrenia vrátane rozdeľovačov, zateplenú strechu, kozub na tuhé palivo a plynový kondenzačný kotol. Jeho výstavba a zariaďovanie trvala približne rok.

Vzhľadom na to, že rodinný dvojdom je jeden architektonický celok, v projektovej fáze treba klásť zvýšený dôraz na vzájomnú komunikáciu oboch stavebníkov s architektom.

Jeden miesto dvoch

Stavba dvojdomu so sebou prináša niekoľko ekonomických výhod. Vybudovanie inžinierskych sietí, vypracovanie projektovej dokumentácie, územné rozhodnutie, stavebné konanie a inžinierska činnosť sú pre stavebníka jednotlivca polovičnou investíciou. Rovnako aj využitie ťažkých stavebných mechanizmov, remeselníkov, obstarávanie stavebného materiálu a ďalšie kroky súvisiace s realizáciou sú finančne výhodnejšie. Odstupové vzdialenosti sú iné ako pri individuálnom rodinnom dome, preto sa dá pozemok lepšie využiť na zástavbu a vznikne i väčší priestor pre exteriérové plochy a záhradu. Ďalším ušetrením sú spoločné konštrukcie – základová a stropná doska, nosná stena, kde sa dá použiť menej zateplenia. Vďaka tomu sú v každej bytovej jednotke aj nižšie náklady na vykurovanie. 


Sympatický dvojdom

1955661

Stavba dvojdomu so sebou prináša niekoľko výhod, predovšetkým ekonomického charakteru.

Pozemok sa dá lepšie využiť na zástavbu.

Masívnejšia výstavba dvojdomov sa začala v dvadsiatych a tridsiatych rokoch 20. storočia.

Bývanie v dvojdome prináša menej súkromia.

DVOJDOM

Dodávateľ: Kami Profit
Autorka interiéru: Mgr. Katarína Holubová
Lokalita: Chorvátsky Grob, Čierna Voda
Výmera pozemku pre 1 RD: 400 m2
Zastavaná plocha pre 1 RD: 146 m2
Úžitková plocha 1 domu: 119,9 m2

TEXT REDAKCIA
FOTO MIRO POCHYBA

Kategória: Aktuality
Zdieľať článok

Diskusia