Zbavíme sa závislosti?

Zbavíme sa závislosti?

16. 03. 2009
Zdieľať

Januárové zastavenie dodávok zemného plynu ukázalo, aká riziková je jednostranná orientácia v energetických zdrojoch. Preto je nepochopiteľné, že Slovensko je jednou z mála krajín Európskej únie, ktorej vedenie ignoruje podporu obnoviteľných zdrojov energie (OZE) pre obyvateľstvo. Vláda neplní […]

Januárové zastavenie dodávok zemného plynu ukázalo, aká riziková je jednostranná orientácia v energetických zdrojoch. Preto je nepochopiteľné, že Slovensko je jednou z mála krajín Európskej únie, ktorej vedenie ignoruje podporu obnoviteľných zdrojov energie (OZE) pre obyvateľstvo. Vláda neplní svoje vlastné uznesenie o podpore OZE z apríla 2007, keď odsúhlasila dotácie vo výške 100 miliónov Sk na podporu biomasy a slnečnej energie. Nakoniec peniaze napriek vládnemu uzneseniu i sľubom Európskej únii nenašla. Vyhlásil to riaditeľ najväčšieho slovenského výrobcu slnečných kolektorov THERMO|SOLARU Žiar, Ing. Milan Novák.

,,Terajšia kríza dodávok zemného plynu i obdobné výpadky v minulosti by mali pohnúť štátnymi úradníkmi, aby konečne hľadali podporu pre OZE. Veď finančné škody len za dva dni výpadku dodávok vysoko prekračujú symbolických 100 mil. Sk, ktoré mali byť na podporu OZE vyčlenené v prvej etape. Pritom pri uvažovanom a nezrealizovanom systéme podpory by v podstate išlo iba o vrátenie časti DPH – asi vo výške 15 až 17 % z investičných nákladov solárnych zariadení. Takáto podpora by nielenže štát neoberala o peniaze, ale znamenala by preň finančný prínos v daniach zo zisku, odvodoch, zvýšení zamestnanosti, atď.“, uviedol M. Novák.

,,Dotácie na obnoviteľné zdroje nevyriešia celkovú energetickú potrebu Slovenska, ale umožnia aspoň tým občanom, ktorí chcú, aby boli nezávislí na dodávkach zemného plynu a správali sa ekologicky. V Rakúsku, ktoré je rovnako chudobné na domáce zdroje fosílnych palív a má podobné klimatické podmienky ako Slovensko, je inštalovaných viac ako tri milióny štvorcových metrov slnečných kolektorov – prakticky každý štvrtý rodinný dom ich využíva na prípravu teplej vody, často aj na podporu vykurovania,“ poukázal M. Novák. Obnoviteľné zdroje nezabezpečia všetku potrebnú energiu, ale výrazne môžu znížiť závislosť na zahraničných dodávkach, uzavrel M. Novák.

Kategória: Aktuality
Tagy: solárne kolektory
Zdieľať článok

Diskusia