Byt v štýle feng šuej
Prestavba bytu i domu, renovácie, premiestňovanie nábytku, maľovanie stien, rozvrhnutie dispozície pôdorysu, ale aj vnášanie nových i starých vecí do nášho domova znamenajú podľa učenia feng šuej zmeny prúdenia energie a nové rozvibrovania priestoru.
Ľudia sa oddávna intuitívne pridržiavali istých zvyklostí, niekedy povier, len aby sa v konečnom dôsledku ich domov neodcudzil prírodným silám, aby ostal v súlade so svojím prostredím, ochotný prijať ľudí, ktorí si ho vytvorili. Dlho utajované učenie, voľakedy určené len pre čínskych cisárov, už niekoľko desaťročí nie je úplnou neznámou ani na Slovensku. Niečo tušíme, niečo vieme, ale poradcov, ktorí pomôžu ozdraviť a zharmonizovať bývanie podľa princípov feng šuej vyhľadajú len niektorí z nás.
Svet je v neustálom pohybe, víria v ňom energie, vzniká nepretržitý chaos. Nezastavia sa ani pred dverami ľudských príbytkov. Vstupujú do nich spolu s obyvateľmi a ich životným štýlom. A tak podvedome, niekedy aj vedome, hľadáme spôsob ako pozitívne usmerniť ich tok a ako vniesť poriadok a súlad do svojho súkromia. Chceme, aby vyžarovalo žičlivú atmosféru, aby nám doprialo pocit bezpečia.
Iveta sa pre dávny prístup k zobytneniu priestoru rozhodla už počas zariaďovania prostredia, v ktorom našla spoločný domov so svojím dospievajúcim synom. Pomohla jej vlastná intuícia, organizačný talent, vzťah k prírodným materiálom a vôľa vytvoriť pekné a osobité bývanie aj bez veľkej sumy peňazí. Zosúladila svoj štýl s radami Silvie Gerecovej z centra Ba gua feng shui. Našli spolu cestu ako pomocou farieb, použitých materiálov, symbolov harmonizácie energií, ale aj využitím miestností, prispôsobiť nový byt prirodzeným potrebám a povahe jeho obyvateľov.
Energia, živly a súlad
Iveta si našla na naše fotenie čas až na tretí pokus. Energická, atraktívna, elegantná. Počas prípravy kávy vo vianočnej atmosfére bytu priznáva, že sa spoľahla najmä na svoj vkus. Nechala sa však viesť aj princípmi starého učenia, ktoré pripisuje rovnako domom ako aj miestnostiam, nábytku, farbám, svetovým stranám a samozrejme aj všetkým bytostiam vlastnosti a energiu prírodných živlov (voda, drevo, oheň, zem a kov). Veci môžeme rozmiestňovať mimovoľne v byte, ktorý sa nám akosi prihodil, alebo sa podujmeme na uvedomelé zásahy v dôsledne vybranom mieste trvalého pobytu.
Tak či onak, z pohľadu feng šuej, či sa nám byt stane, alebo sa preň rozhodneme, ovplyvňuje nás pôsobenie živlov a spôsob, akým budú produkovať energiu v našom priestore. K výhodám Ivetinho bytu patrí umiestnenie obytného bloku v scenérii mestskej zelene. Zástavba sa síce ešte zahusťuje, ale štvrť sa už po najväčšom stavebnom boome upokojila. Silvia navyše zistila, že dom svojím západným priečelím prijíma aktívnu energiu. Byt má z pohľadu feng šuej priaznivý pôdorys. Dispozíciu ohraničuje obdĺžnik len z malej časti vykrojený inštalačnou šachtou. Na západnej strane ustúpil objem bytu malému balkónu. Ten síce ostal jeho súčasťou, ale vonkajšie prostredie tu pôsobí nestálymi energiami.
Interiérom sa prospešná energia musí pohybovať pomaly a pokojne prúdiť vo vlnitých a špirálovitých líniách. Jej plynutiu pomáha rozmiestnenie nábytku s voľným priestorom v srdci miestností. Tok energií však neprimerane zrýchľuje umiestnenie dverí priamo oproti oknám. V takomto nepriaznivom postavení sa ocitla posteľ v Ivetinej spálni. Energiu v miestnosti teraz krotí zatiahnutý záves a na okne umiestnená mandala, ktorú do bytu navrhla Silvia.
Niekoľko rád z kuchyne feng šuej: Harmonizácia domova metódami feng šuej má pôvod v učení o piatich energiách. Energie sa zobrazujú v živloch, ktoré navzájom na seba rôzne pôsobia. Drevo, oheň, zem, kov, voda – na základe poznania živlov a ich cyklov funguje feng šuej a aj čínska medicína.
|
Harmónia domova a životného štýlu
Iveta je natoľko výrazná osobnosť, že byt si bez obáv zariaďovala sama podľa toho, ako cítila farby a prírodné materiály. Má rada svetlo a prežiarené miestnosti. To bol aj dôvod, prečo väčšine priestoru, do ktorého umiestnila etno alebo starožitný drevený nábytok, dodáva pozitívny náboj odlesk saténových textílií, kryštály visiace z lámp a lustrov, trblietky na doplnkoch: „Byt môže mať hocijako zaujímavý nábytok, dokonalú architektúru priestoru, ale ak mu chýbajú zaujímavé štýlové doplnky, pôsobí ako žena bez šperkov. Naho a bez výrazu,“ vyznáva sa zo svojho názoru Iveta.
Zemité odtiene, ktoré sú v jej byte v prevahe, symbolizujú stabilitu. Farby dreva a kovu sú vo vzájomnej rovnováhe. Červená farba a oheň reprezentujú slávu a uznanie. Energia vody, ktorá vplýva na úspech v kariére, sa objavuje v odtieňoch modrej. Oba živly sú mocné, a tak miera ich farebného zastúpenia ustúpila prírodným farbám a materiálom použitým najmä v spoločenskej časti domácnosti. Iveta však neodolala svojej obľúbenej tyrkysovej. Nádejala sa, že vyznie viac do zeleného odtieňa. Dnes zvažuje, či náter oproti vstupu do bytu a v kuchyni predsa len nezmení na jednoznačnejšiu zelenú, ktorú jej odporúčala Silvia.
„K svetovým stranám prislúchajú energie. Napríklad na severe je uložená energia vody, ktorá vplýva na úspech v práci. Severné smerovanie vchodu je však pre Ivetu nepriaznivé, i keď samotný vchod do bytu sa nachádza v priaznivom sektore. Iveta sa bude cítiť najlepšie v severovýchodnej časti bytu, kde dominuje prvok zeme,“ vysvetlila Silvia. Patrí sem síce podľa skúseností feng šuej škála béžových, žltých a hnedých odtieňov, ale Iveta je tiež živel, a tak si vybrala druhú možnosť, ktorú pripustila feng šuej analýza. Vstupná chodba teraz žiari tyrkysovou a nábytok v tmavohnedých odtieňoch uzemňuje farebnosť stien. Silvia sem navrhla oválny koberček, prípadne s okrajom v tvare vlny a v modrom odtieni, uložený na dlažbe alebo plávajúcej podlahe v žlto hnedých farbách.
„Páči sa mi starosvetský, teplo zariadený štýl domova. Necítim sa dobre v moderných holých priestoroch. Ostré hrany ma znepokojujú. Zariaďovala som sa za skromnú sumu kombinovaním rôznych štýlov. Niečo zo zariadenia je darované, niečo zdedené, ale väčšia časť pochádza z nábytkového second handu. Nakupovať v takýchto predajniach mi nerobí problém. Ak nájdem zaujímavý kus, ktorý zodpovedá mojej predstave a pri dotyku cítim z neho dobrú energiu, pokojne si ho prinesiem domov.
Vyberala som obozretne, niečo som hľadala, iné si našlo mňa. V spálni som sa vzdala pôvodnej peknej, ale priveľkej postele z kaučukového dreva. Miestnosť je obrátená na západ s dominanciou kovového prvku, a tak som ju zariadila štýlovou kovovou posteľou a steny dostali náter v kombinácii levanduľovej a studenej ružovej,“ spomína Iveta na chvíle pri zariaďovaní.
Článok bol uverejnený v časopise Môj dom