Bytové jadro – jadro problému

Bytové jadro – jadro problému

26. 11. 2009
Zdieľať

Bytové jadro je nočnou morou väčšiny panelákových bytov. Jeho riešenie môže v sebe skrývať viacero úskalí, preto je dobré obrátiť sa na odborníkov.

Dobrý deň,


Bytové jadro – jadro problému

230026

dnes som „narazila“ na Vaše stránky, kde máte mnoho zaujímavých nápadov a riešení interiérov a rada by som Vás poprosila o radu a pomoc. Bývame s manželom a dvoma synmi v panelákovom byte 4 + 1. Radi by sme prestavali bytové jadro, ale zatiaľ sme neprišli na vhodný nápad., Ako vo väčšine panelákov, je dosť nešťastne riešené. Chceli by sme zachovať zvlášť WC a kúpeľňu a počítame samozrejme s novou kuchyňou. Veľmi pekne ďakujem za pomoc.

S pozdravom, Kateřina Mišková

Predmet riešenia

Medzi najväčšie nedostatky tohto bytu, ktorý obýva štvorčlenná rodina, patria malá, priechodná a stiesnená kuchyňa, priechodná kúpeľňa a WC, a nevyužitá hala so šatňou v jadre dispozície. Taktiež sú nejasné a zle vyriešené väzby medzi spoločenskými a súkromnými zónami v byte. Zámer manželov vyriešiť bytové jadro – kúpeľňu a kuchyňu – pri ponechaní samostatného WC sme rešpektovali a ponúkame dve odlišné alternatívy. V riešení sme odstránili i ostatné spomenuté nedostatky bytu a prehodnotili jeho celkovú dispozíciu. V oboch alternatívach sme zrušili bytové jadro, s čím súvisí prestavba kuchyne a kúpeľne. Kuchynská linka mení svoju polohu a kuchyňa stráca priechodný charakter. Priestory v priamej  nadväznosti na kuchyňu (spálňa s halou a šatníkom v pôvodnom stave) sú zlúčené do jedinej – obývacej izby. Vzhľadom na jej dostatočnú rozlohu sem možno presunúť stolovanie, a tak priestorovo uvoľniť kuchynskú a kúpeľňovú časť.
 

Alternatíva A


Bytové jadro – jadro problému

230015

V alternatíve A zostáva samostatné WC na pôvodnom mieste. Kúpeľňu sme radikálne zväčšili a rozšírili a okrem vane a umývadla je v nej aj sprcha a práčka. Kuchynská linka má tvar písmena L. V miestach s pôvodne vstavanou skriňou je umiestnená chladnička, varné a umývacie zóny sú na seba kolmé. Kuchyňu dopĺňa malý raňajkový pult pod oknom. Do obývacej izby vedú zasklené posuvné dvere, umiestnené za sedacím nábytkom. Symetria v pohľade na túto stenu je výtvarným zámerom. Stenu možno oživiť tapetou alebo maľbou. Technika v obývacej miestnosti je umiestnená na náprotivnej strane a je zakomponovaná do nábytku. Obe spálne (rodičovská aj detská) majú dostatočné úložné priestory a chlapci majú aj dostatok miesta na učenie alebo hranie. Vizualizácie predstavujú možné zariadenie ústrednej časti bytu, ktorá prešla našou virtuálnou prestavbou.
 


Bytové jadro – jadro problému

230019

                   


Bytové jadro – jadro problému

230017

Alternatíva B


Bytové jadro – jadro problému

230020

Základné rozvrhnutie priestoru sa v alternatíve B nemení. V tomto riešení meníme hlavne bytové jadro s priľahlým príslušenstvom – premiestňujeme WC, kúpeľňu a kuchyňu. Z priestorových dôvodov je v kúpeľni len vaňa so sprchou a umývadlo. Výrazne je však zväčšená kuchyňa, kde je presunutá aj práčka. Rozložitá kuchynská linka v tvare U zaberá celú plochu miestnosti. Časť s vysokými skriňami je umiestnená do niky za kúpeľňu. Pracovná plocha sa ťahá až pod okno. Pri obstavaní vykurovacieho telesa pod oknom je potrebné počítať s hlbšou pracovnou doskou a mriežkami, ktoré zabezpečia cirkuláciu vzduchu. Technicky náročné riešenie obostavania možno alternatívne prehodnotiť, radiátor odstaviť a v miestnosti zabezpečiť náhradný zdroj tepla. Obe riešenia majú prestavbou podmienené zvýšené nároky na rozvody nových zdravotechnických inštalácií. K jadru ich možno doviesť v montážnych predstienkach, alebo možno realizovať ležaté rozvody v podlahovej vrstve. Pred rekonštrukciou je vhodné uvedené problémy detailne projekčne vyriešiť alebo prestavbu zveriť skúsenej realizačnej firme.
 


Bytové jadro – jadro problému

230023

                   


Bytové jadro – jadro problému

230025

Kategória: Bývanie Navrhovanie interiéru
Tagy: bytové jadro
Zdieľať článok

Diskusia