Bývanie pod hviezdami

Bývanie pod hviezdami

25. 12. 2011
Zdieľať

Pre mnohých z nás má podkrovný byt zvláštne čaro. Priťahuje nás priestor pod hviezdami, kde sa cítime slobodní, no zároveň v nás vyvoláva pocit bezpečia a intimity. Okrem toho podkrovie dýcha aj štipkou atmosféry rodinného domu, akú len ťažko nájdeme v bežnom byte...

Túžba po súkromí

Pracovne vyťažený muž, ktorý trávil veľa času na cestách, nemusel uvažovat nad svojím vlastným domovom, pretože ho už mal vybudovaný. Chýbalo mu však osobitné miesto na relaxáciu a odpočinok. Územie, kde by mohol len tak, v dobrom rozmare, pobudnúť a načerpať nové sily. Chcel investovať do niečoho, čo by dýchalo atmosférou, preto sa rozhodol kúpiť časť podkrovia v staršom dome v centre mesta (s rozlohou asi 120 m2), z ktorého chcel vytvoriť príjemné miestečko, kde by sa mohol utiahnuť…
 


Bývanie pod hviezdami

170877
Jan Rasch

 

Bývanie pod hviezdami

170874
Jan Rasch

Obklady pôvodných drevených prvkov, rovnako ako aj dvere (Sapelli), sa zladili s farbou podlahy.   Podlahy pokrýva príjemne sfarbený barmský orech, ktorý sa jednoducho kombinuje s inými materiálmi.

Tak ako pri väčšine konceptov, pri ktorých chýba orientácia na samotného budúceho užívateľa, predajca ponúkal priestor aj s vypracovaným projektom. Ten, samozrejme, potrebám nového majiteľa nevyhovoval, preto sa obrátil na interiérovú firmu Design Agency, ktorej sa podarilo realizovať víziu príjemného prostredia a kultivovaného interiéru. Najskôr bolo potrebné upraviť dispozičné riešenie, chýbala totiž premyslená koncepcia priestoru, muselo sa vykonať niekoľko stavebných úprav. Odborníkom zveril majiteľ aj interiérové zariadenie, nechal si poradiť s výberom farieb či materiálov, čo sa odráža na konečnom výsledku v zladenom priestore.

Hľadanie ideálu

Všetky navrhnuté postupy vychádzali, pochopiteľne, z reálnych možností bytu a konkrétnych predstáv klienta. Základnými požiadavkami boli maximálne pohodlie, dostatok úložného priestoru a veľkorysá kúpeľňa. Výhodou bola možnosť ovplyvniť finálnu podobu už v rovine plánov. Ako prvé sa riešili elektrické rozvody, upravovalo sa aj usporiadanie priečok. V priestore dominujú prírodné materiály. Podlahy pokrýva príjemne sfarbený barmský orech, ktorý sa jednoducho kombinuje s inými materiálmi. Rovnakou farbou sa namorili obklady pôvodných drevených prvkov, zladili sa dvere.
 


Bývanie pod hviezdami

170871
Jan Rasch

 

Bývanie pod hviezdami

170870
Jan Rasch

Kuchyňa, opticky oddelená vyvýšeným pódiom, otvorene komunikuje so zvyškom spoločenského priestoru. Kuchynská linka je z produkcie talianskej značky Comprex.   Zvolenú farebnosť potvrdzujú dve dizajnové kresielka vo farbe lila.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste

V snahe byt opticky zväčšiť a presvetliť boli na steny použité jemné a svetlé tóny. Výrazný farebný akcent a istý vzruch sem vnáša fialová farba, ktorú použili na ohniskovú stenu v kuchyni, zvýrazňuje aj časť steny v obývačke. Zvolenú farebnosť potvrdzujú aj dve dizajnové kresielka. Celkovo je však zariadenie striedme. Nižší a ľahší nábytok pôsobí pod šikmými stenami vzdušne a poskytuje možnosť väčšej variability.


Bývanie pod hviezdami

170875
Jan Rasch

Estetické a efektívne

Snahou interiérového dizajnéra Petra Theisza bolo vytvoriť harmonický, elegantný priestor s maximálnou využiteľnosťou. Pre dispozičné riešenie je charakteristické prepojenie medzi obytným priestorom a kuchyňou, čím sa byt prevzdušnil a otvoril. Obývacia časť je zariadená úsporne a stroho. Z pôvodnej predstavy majiteľa o veľkorysejšom sedení sa ustúpilo vzhľadom na pevne danej pozícii trámov. Aby bola dodržaná ergonómia komunikačných zón, musela sa vyberať sedačka menších rozmerov. Jej biela farba a minimalistický dizajn priestor pod šikminami opticky odľahčujú. Požiadavku príjemnej relaxácie spĺňajú sklopné opierky. K maximálnemu pohodliu a bezstatrostnému užívaniu bytu prispieva aj možnosť ovládania svetiel, televízie či audiotechniky jediným ovládačom.

Kuchyňa praktická i dekoratívna

Kuchyňa, opticky oddelená vyvýšeným pódiom, otvorene komunikuje so zvyškom spoločenského priestoru. Jedinou požiadavkou domáceho pána na túto zónu bola americká chladnička, o ostatné sa postarala dizajnová agentúra. Pri kuchynskej linke, rozhodnutie padlo na taliansku značku Comprex, ktorá sa po stránke kvality a dizajnu radí k vyššej triede. Na pozadí tmavosivej steny kombinovanej s fialovou skvelo vynikne lakovaný biely povrch dvierok.
 


Bývanie pod hviezdami

170872
Jan Rasch

 

Bývanie pod hviezdami

170873
Jan Rasch

Na pozadí tmavosivej steny kombinovanej s fialovou výborne vynikne biely lakovaný povrch dvierok kuchynskej linky. Ten, navyše, odráža svetlo vstupujúce do miestnosti strešnými oknami.   Na kuchyňu priamo nadväzuje jedálenský kút. Lampa aj ostatné zladené osvetlovacie prvky sú od firmy Karbox.

Kuchyňa v tvare písmena U nie je síce veľká, na príležitostné varenie však poskytuje dostatok priestoru. Za zmienku určite stojí nasvietený dekoračný prvok v podlahe. Zasklená vitrína je teraz vysypaná bielymi kameňmi, ale jej obsah možno meniť podľa nálady alebo ročného obdobia. Praktická je nadväznosť jedálenského kúta priamo na kuchyňu. Povrch stola je z mliečneho skla v kombinácii s chrómom.Stôl spoločne s bielymi koženými stoličkami vytvárajú modernú a elegantnú kombináciu.

Premyslené riešenia

K ďalším priestorom bytu patrí pracovňa, spálňa, chodba a kúpeľňa s toaletou. Vo vstupnej hale určite zaujmú presklené dvere z mliečneho skla zdobené dekorom stromu. Chýbalo tu zázemie na technické vybavenie bytu, preto sa využil výklenok v chodbe a všetko sa schovalo za posuvné zrkadlové dvere. Koniec našej návštevy patrí veľkorysej kúpeľni s trendovo poňatou samostatne stojacou vaňou. Nasvietené police navodzujú relax a dojem intímneho prostredia. Požiadavku na maximálne pohodlie zhmotňuje špeciálna televízia, ktorá znáša vlhké prostredie.
 


Bývanie pod hviezdami

170878
Jan Rasch

 

Bývanie pod hviezdami

170879
Jan Rasch

Kúpeľni dominuje samostatne stojaca vaňa. Vaňa aj batérie sú návrhy dizajnéra Philippa Starcka.   Kúpeľňa v prírodných farbách kúpeľňa navodzuje atmosféru vidieka. Intímnu náladu možno docieliť pomocou osvetlenia.

Aby bol výsledok rekonštrukcie dokonalý, okrem správnej koncepcie interiéru bolo nutné myslieť aj na technické detaily. Veľký dôraz sa v tomto smere kládol na osvetlenie a čiernu techniku. Firma JPB Tech, špecializovaná na inteligentné systémy, všetko dômyselne navrhla tak, aby sa maximálne zjednodušilo ovládanie technických prvkov a aby sa jednoducho mohol meniť charakter celého interiéru, napr. navodiť určitú náladu. Rekonštrukcia, ktorú Peter Theisz navrhol, je nadčasová. Obrovskou devízou je flexibilita celého riešenia, ktorá umožňuje veľmi jednoduché a rýchle zmeny interiéru.

Článok bol uverejnený v časopise Môj dom.

Kategória: Bývanie Návšteva
Tagy: návšteva v byte
Zdieľať článok

Diskusia