Chalúpka na vidieku

Chalúpka na vidieku

01. 06. 2010
Zdieľať

Staré vidiecke chalúpky, tiché a milé vo svojej jednoduchosti a kráse, sa zachovali väčšinou v zapadnutých kútoch, v lokalitách, ktoré nie sú až také zaujímavé pre dnešný bežný spôsob života. O tej, ktorú sme navštívili, to však platí len na polovicu – je dokonale ukrytá v nádhernej prírode, a pritom blízko rušného mesta. Keď vkročíte do toho ticha a pokoja, v ktorom je najsilnejším zvukom spev drozda z neďalekého lesa, pripadáte si ako v rozprávke.

Božský pokoj, neopakovateľná atmosféra miesta, vľúdnosť majiteľov a voňavá káva na priedomí ma pri návšteve odnášali do sladkých romantických snov. Keď však pani domu priniesla ukázať starostlivo vedenú rodinnú kroniku, ktorú poskladala z dochovaných dokumentov a fotografií, realita generáciami odvedenej driny odkázala moju nostalgiu do patričných medzí.

Keď sa minulosť strieda s prítomnosťou

Na takomto hospodárstve bolo vždy veľa práce, dnes sa zmenil len jej charakter a vďaka tomu aj vzhľad objektov a záhrady. Pred rokmi bola každodenná práca spojená s kravami, kozami, prasiatkami, králikmi, sliepkami, k tomu sa pridali lúka aj pole.


Chalúpka na vidieku

265941
Daniel Veselský

V obytnej časti sa toho pri využití priestorov veľa nezmenilo. Rovnako ako pred rokmi, aj teraz sa tu schádza celá rozvetvená rodina – cez víkendy či prázdniny alebo keď sa kosia lúky a suší seno. V zadnej časti domu bolo kedysi hospodárske zázemie. Okrem zvierat tu bolo umiestnené všetko potrebné na chod hospodárstva, vodáreň, malá kováčňa, mláťačka a úložné priestory na obilie, zeleninu či drevo. Okrem stodoly sa tu nachádzali aj ďalšie budovy – murované i drevené, v ktorých boli domáce chovné zvieratá. Dnes je z bývalej kováčne detská izba, kúpeľňa a toaleta, z chlieva je ďalšia obytná miestnosť pre návštevy. Iba stodola naďalej slúži ako úložný priestor a ako domáca muštáreň.


Chalúpka na vidieku

265946
Daniel Veselský

Pri vstupe na pozemok návštevníkov privíta útulné priedomie so zaujímavou dekoráciou

Záhradné zmeny

Vďaka zmenám v hospodárení záhrada prešla viacerými transformáciami než dom. Dnes nazývam záhradou to, čo kedysi bol dvor, v minulosti tvorili záhradu pozemky vedľa domu, ovocný sad, priľahlé lúky a zeleninová záhradka. Tie sú dnes zatrávnené, zostalo len niekoľko ovocných stromov a zopár schovaných záhonov.


Chalúpka na vidieku

265944
Daniel Veselský

Oddychových zákutí je v tejto záhrade dostatok

Väčšina pozemku bývalého dvora je zatrávnená, pozdĺž budovy vedie spevnený chodník, ktorý sa pred dverami rozširuje na malé odpočívadlo, kam sa príležitostne prenesie záhradný nábytok. Oproti pri plote je malé ohnisko a skupiny výsadieb, ktoré pomáhajú dotvárať súkromie záhrady. Od trávnika ich vkusne oddeľujú staré korytá s vysadenými rastlinami.
Z murovaného objektu, ktorý stojí oproti domu a v ktorom kedysi bývali prasiatka, sú dnes dielňa a sklad s nadväzujúcim praktickým prístreškom nepravidelného tvaru. Ten slúži aj ako kryt pre autá, aj na prácu v nepriaznivom počasí. Originálna zavesená hojdacia posteľ prezrádza, že občas sa tu odpočíva. Povrch pod prístreškom nie je spevnený, sú tu len drobné kamene, ktoré sa sem však hodia.


Chalúpka na vidieku

265945
Daniel Veselský

Pohľad na vnútornú záhradu. V popredí je brečtanom obrastená studňa

Ostatné drevené prístavby, vonkajší suchý záchod a hnojisko dávno zmizli a s nimi aj sliepky a králiky, pretože dom nie je celoročne obývaný, a teda každodenná starostlivosť o zvieratá nie je možná. Ktovie, či sa tu znovu neobjavia, keď sa niekto z rodiny rozhodne bývať tu natrvalo. Samotou by určte netrpel, v neďalekom satelite žije veľa mladých párov so záľubou v cykloturistike, vďaka ktorým obec znovu ožíva.


Chalúpka na vidieku

265943
Daniel Veselský

Originálne hojdacie lôžko pod prístreškom

Veľký rodinný strom

Ten vždy patril k vidieckym stavbám. Tu ním bola klasická lipa srdcovitá. Lipy sú krásne, mohutné a dlhoveké stromy. Navyše, dokážu nenapodobiteľne prevoňať vzduch vo svojom okolí, aj preto ich na dedinách toľko rástlo. Tunajší strom však dožil, pripomína ho už len peň strácajúci sa za novými kríkmi. Pri vjazde do dvora do svojich dospelých rozmerov pomaly dorastá jedlý gaštan, vŕba biela dotvára pohľadovú clonu medzi domom a prístavkom a za stodolou poslušne drží stráž orech.


Chalúpka na vidieku

265947
Daniel Veselský

V prednom rohu záhrady je malé ohnisko so zbierkou kamenných gulí, korýt a iných doplnkov starého dáta


Chalúpka na vidieku

265948
Daniel Veselský

Plot rešpektuje pôvodnú architektúru.

 


Chalúpka na vidieku

265961

 

 

 

 

Pôdorys domu a záhrady
1 – vjazd, 2 – hruška, 3 – predzáhradka, 4 – terasa na posedenie, 5 – priedomie, 6 – jedlý gaštan, 7 – ohnisko, 8 – studňa, 9 – prístrešok, 10 – vŕba, 11 – ovocné stromy, 12 – orech, 13 – kompost, 14 – cesta, 15 – vjazd na lúku, 16 – spoločenská miestnosť, 17 – predsieň, 18 – kuchyňa, 19 – spálňa, 20 – komora, 21 – pivnica, 22 – detská izba, 23 – kúpeľňa, 24 – chodba, 25 – obytná miestnosť (pre návštevy), 26 – stodola s muštárňou

ZDROJ: VŠETKO O CHATÁCH A ZÁHRADKÁCH JAGA GROUP, s.r.o.

Kategória: Bývanie Návšteva
Tagy: chalupy vidiecky štýl
Zdieľať článok

Diskusia