Cíťte sa ako doma!
Určite máte vo svojom okolí priateľov alebo známych, ktorí často cestujú. Niektorí za oddychom, iní pracovne. Ak áno, určite sa počas rozprávania zážitkov z ciest nezabudnú zmieniť o miestach, ktoré navštívili, a takisto aj o miestach, kde prenocovali. Často sa spomínajú negatívne skúsenosti súvisiace s ubytovaním, ale ľudia sa aj pochvália, v akom luxusnom hoteli bývali, ako vyzerala ich izba alebo apartmán a aké luxusné vybavenie mohli počas pobytu využívať. Najnovšie trendy v hotelierstve sa pomaly presadzujú aj u nás v širšom meradle. No a architektúra a interiérový dizajn k nim neodmysliteľne patria. Rezidenčný typ apartmánov je u nás ešte dosť ojedinelý, ale už ani prvé lastovičky sa nemusia za nič hanbiť.
Prečo?
Pre hoteliera asi veľmi jednoduchá otázka a ešte jednoduchšia odpoveď. Konkurencia nespí a boj o klienta sa vedie na všetkých frontoch. Hotel možno v prenesenom význame chápať aj ako bývanie, čiže pozitívne pocity jeho obyvateľov po návšteve sú prvoradé. Ale aby sme boli konkrétni…… šieste poschodie hotela Dukla donedávna tvorili priestory ateliérov. Ich využívanie však viedlo skôr k chátraniu ako k zmysluplnému užívaniu, a preto logickým vyústením bola rekonštrukcia, ktorá šieste poschodie opäť prinavrátila hotelu. Pred investorom a architektkou stál na začiatku, po rekonštrukcii časti poschodia na bežné hotelové izby, prázdny holý priestor s rozlohou 100 m2 a jedinými zbraňami, ktorými s ním mohli bojovať, boli odhodlanosť zušľachtiť tento priestor a predstava, ako by mal nakoniec vyzerať.
Zámer – rezidenčný apartmán
Prázdny ateliér ponúkol priestor, ktorý sa dal využiť viacerými spôsobmi. Mohli byť z neho bežné hotelové izby, ale tie už hotel mal. Druhý variant, ponúkajúci dva apartmány, by pravdepodobne stroskotal na príliš malej rozlohe každého z nich, a tak logickým riešením bola možnosť vybudovať jeden exkluzívny rezidenčný apartmán opuncovaný štyrmi hviezdičkami so všetkým, čo k tomu patrí. Keďže charakter ubytovania mal spĺňať nároky užívateľa, ktorý v ňom bude bývať dlhšie, ako je bežný čas pobytu v hotelovej izbe – povedzme niekoľko týždňov alebo dokonca mesiacov – novovzniknutý priestor musel čo najviac pripomínať byt. Architektonický návrh mal teda zohľadniť takéto požiadavky. Preto prvoradou úlohou rekonštrukcie bolo vybudovať interiérové priečky oddeľujúce dennú časť od intímnejších priestorov spálne, miesta na kúpeľne a toalety. Spolu s nikou na menšiu kuchynku to však boli takmer všetky hrubé stavebné zásahy do pôvodného interiéru.
Treba povedať, že zámer sa vydaril. Luxusný rezidenčný apartmán, s priliehavým prívlastkom Diplomat, tvorí priestranná obývacia miestnosť voľne spojená s kuchynskou nikou, na priestor nemenej štedrá spálňa a dve toalety – jedna pre hostí a jedna zaručujúca súkromie aktuálneho obyvateľa apartmánu. Pochopiteľne, nesmieme zabudnúť na priestranný balkón či, lepšie povedané, terasu s pôsobivým výhľadom na dominantu mesta – Bratislavský hrad. Práve vďaka priestoru vzniká u užívateľa dojem, že neobýva „klasickú“ hotelovú izbu, ale nadštandardný interiér evokujúci niekedy možno aj niečo viac ako domáce prostredie.
Interiér doménou architektky
Investor mal pred rekonštrukciou len jednu hlavnú požiadavku týkajúcu sa budúcej podoby apartmánu. Mal dizajnérsky zapadať do budúcej interiérovej koncepcie celého zariadenia. V tomto bode sa podstatný vplyv investora skončil a mohli nastúpiť fantázia a tvorivá invencia reprezentované autorkou konceptu.Keď vojdete, prvé, čo vás upúta, je farebná harmónia celého interiéru. Prevažne teplé farby príjemne kontrastujú s tmavým nábytkom a hneď od začiatku navodia v človeku pocit útulnosti. Rozdiel medzi hotelovou izbou a týmto apartmánom je jasný už vo chvíli, keď prvýkrát stúpite na koberec. Jeho farba totiž výrazne evokuje pocit čistoty až do takej miery, že začnete mať obavy o jeho stav po niekoľkých dňoch používania. Hlavným dôvodom, prečo padla voľba na historický štýl interiéru, bol zámer postupne prispôsobovať ostatné priestory hotela podobnému dizajnu.
Nábytok v apartmáne je výlučne originálny – špeciálne vyrobený pre tento konkrétny interiér a spolu s ostatnými prvkami dokonale navodzuje pocit luxusu. Toho sa užívateľ nezbaví ani v jednej časti apartmánu. Zákazková výroba sa týka nielen solitéru v dennej miestnosti, ale aj dverí, postele a zrkadiel. Priestranná spálňa, v ktorej dominuje veľká posteľ, je ladená opäť do teplých farebných odtieňov zlatej farby a v kombinácii s príjemnými materiálmi poskytuje skutočne ideálne miesto na oddych. Starostlivo vyberané látky, šité závesy – to všetko len umocňuje precíznosť interiérového dizajnu.
Niekto rád oddychuje v spálni a niekto v kúpeľni, vo vani s bohatou penou. Nie je nič jednoduchšie. Stačí prejsť pár krokov a ocitnete sa na tom správnom mieste, kde sa priestorom opäť nešetrilo. Veď prečo aj, keď to nebolo potrebné. Na „aktívnu“ očistu je k dispozícii sprchovací kút a pre tých, ktorí si pobyt v kúpeľni vedia skutočne vychutnať, je pripravená priestranná vaňa. Všetky prvky sú znovu dokonale farebne i materiálovo zladené, rešpektujúc štýlovú čistotu celého interiéru apartmánu. A pre tých, ktorí by chceli silou-mocou spochybniť exkluzivitu toalety, je pripravené malé prekvapenie: drobné inzerto – pozlátené kosoštvorce vkladané v dlažbe. Nuž a keď sme pri drobnostiach, medzi oku lahodiace detaily môžeme zaradiť aj dúhovú paletu uterákov, vkusne naaranžovaných a pripravených na použitie. Útulnosť je znásobená aj vkusným výberom svietidiel a najmä umeleckých doplnkov, ktoré sú rozmiestené skoro v celom apartmáne. Aj na týchto drobnostiach vidno snahu autorky konceptu doviesť vlastné dielo do štádia, keď sa mu bude môcť len málo čo vytknúť.
Interiérom v exteriéri by sme mohli nazvať terasu apartmánu. Štýlovo síce patrí skôr k vidieckej alebo prímorskej architektúre, ale nie do takej miery, aby sa „bila“ s vnútrajškom. Navyše exkluzivita tejto časti je zachovaná a znásobená výhľadom, ktorý ponúka.
Luxus verzus funkčnosť
Niekedy sa tieto fenomény v rámci jedného interiéru veľmi v láske nemajú. Najmä ak ide o zariadenie v historickom kontexte, ktoré by malo spĺňať dnešný štandard alebo až nadštandard. Nie je to však prípad tejto rezidencie. Zariadenie a vybavenie úplne rešpektujú potreby predpokladanej klientely – teda obchodných cestujúcich, biznismanov či diplomatov. Tak napríklad šatník je dostatočne dimenzovaný na dlhodobejší pobyt a s ním súvisiaci väčší počet šatstva.
Denná miestnosť poskytuje možnosti na pracovné stretnutia, napríklad na obedy alebo večere, ale aj provizórnu pracovňu s pripojením na internet a s príručným trezorom. Kuchynka vyrieši problém s menším občerstvením a okrem bežných spotrebičov v nej možno nájsť napríklad aj kávovar. Ozajstný luxus poskytuje audiovizuálna výbava apartmánu. Dôkazom toho, že nejde len o dodatočné vybavenie špičkovou technikou, sú rozvody v rámci celého interiéru, na ktoré sa pamätalo už pri tvorbe projektovej dokumentácie. Televíziu alebo DVD produkciu môžete sledovať v dennej miestnosti aj v spálni, a ak počúvate hudbu, nemusíte zbytočne zvyšovať hlasitosť, keď plánujete dlhší pobyt v kúpeľni. Reprodukcia zvuku zo všetkých médií apartmánu sa zabezpečuje aj v tejto časti. Imidž interiéru je síce ladený historicky, ale v nijakom prípade funkčne nezaostáva za moderne vybaveným priestorom na prácu i oddych.
Zdroj inšpirácie
Investor sa o svojich pocitoch v súvislosti s predstavenou realizáciou vyjadril jednoznačne. „Chceli sme vytvoriť niečo výnimočné – vybavením, rozlohou, vzhľadom – a to sa nám aj podarilo. Apartmán Diplomat na sto percent spĺňa naše predstavy.“ Okrem toho sa tandemu architekt – investor podarilo vytvoriť interiér, ktorý je určite bohatým zdrojom inšpirácií. Jednak pre tých, ktorí plánujú vytvoriť niečo podobné, niečo, čo má slúžiť na podobné účely, ale aj pre tých, ktorí sa dostali k podobnej dispozícii a rozmýšľajú o luxusnejšom riešení vlastnej bytovej otázky. Aj keď v tomto prípade je funkcia jednoznačná, riešenie jednotlivých interiérových prvkov, zariadenia, vybavenia, materiálov či doplnkov nemá až tak ďaleko k bežnému obytnému interiéru. Najmä pre ľudí, ktorí majú radi okolo seba dostatok priestoru, neradi delia miestnosti „na drobné“ a potrpia si na vysoký štandard bývania.
Niekto môže tvrdiť, že využitie stovky štvorcových metrov na dve miestnosti, dve toalety, šatník a terasu, je mrhanie priestorom a že sa podobná dispozícia dá využiť aj efektívnejšie. Áno, s tým musíme súhlasiť. Štandardné riešenie to určite nie je. Lenže v tomto prípade išlo o jasný zámer, ktorý sa podarilo dosiahnuť. A ak sa v konečnom dôsledku niekto rozhodne podobným spôsobom vytvoriť svoj byt, je to len jeho vôľa, ktorú musia všetci ostatní rešpektovať.
No a na záver ešte jeden argument. Aj autorka architektonického návrhu interiéru tvrdí, že by sa vedela vo svojom diele cítiť ako doma.