Ako zariadiť detskú izbu, aby sa súrodenci nehádali?
Ak sa o izbu musia deliť dvaja súrodenci, zariaďovanie býva trochu zložitejšie. Tu platí jedna zásada: každá ratolesť potrebuje priestor pre seba. Na čo teda myslieť?
Pokiaľ je vekový rozdiel medzi deťmi do 5 rokov, je dobré rozdeliť izbu na dve rovnaké časti. Aby mali obe pocit súkromia, čo je dôležité hlavne u starších detí. Najjednoduchším spôsobom na oddelenie je iná farebnosť. Pokiaľ vám to priestorové danosti izby dovolia, môžete využiť nábytok – knižnicu, obojstranný regál, paraván alebo ľahkú deliacu priečku.
Opatrne so spoločným nábytkom
Zariadenie prispôsobte veku dieťaťa. Každý potomok síce má mať vlastný nábytok, kompromisy sú ale občas nevyhnutné, zvlášť keď je málo miesta. Ako to urobiť šikovne? Vhodným spoločným nábytkom sú veľké šatníkové skrine a regály – spravidla zaberú menej miesta a priestor neroztrieštia toľko ako viac menších kúskov.
Zásadné je aj vlastné miesto na spanie. V menších izbách sa ako riešenie ponúkajú poschodové postele. Síce ušetria množstvo miesta, ale prinášajú nedostatok súkromia i možné spory, kto si vezme ktorú posteľ.
Dobrým riešením sú multifunkčné postele. Spravidla sú vyvýšené a ich súčasťou bývajú vysúvacie stoly, poličky a najrôznejšie komody. Rovnako ako poschodové postele ušetria miesto a deťom doprajú vlastný kútik na spanie aj školské povinnosti a zábavu.
Pri výbere postele je dôležité sledovať rozmery. Pre mladšie deti postačí šírka 80 cm, pre tínedžerov potom 90 až 100 cm a dlhé 200 cm.
Viac tipov, ako zariadiť detskú izbu, si prečítajte na vdobrom.sk
Zdroj: vdobrom.sk
Foto: iStock