Dom nad riekou

16. 02. 2010
Zdieľať

Rodinný dom zasadený do krajiny v tesnej blízkosti rieky Berounky sa stal príjemným a aj bezpečným miestom pre život rodiny. Architekt David Damaška premyslel koncepciu domu do každého detailu, stavbu umiestnil na betónový podstavec tak, aby v prípade povodní bezpečne stál nad hladinou.

Blízkosť rieky a nemilé skúsenosti s povodňami spred šiestich rokov priviedli Davida Damašku z AAA ateliéru k nápadu umiestniť dom na betónovú podnož. Pri návrhu podstavca v tvare elipsovitého piliera sa architekt inšpiroval provou lode, ktorá rozráža vlny. Podobne sa nechal inšpirovať aj kmeňom stromu v blízkosti stavby: „Návrh stavby na podstavci sa odvíjal od predstavy stromu, ktorý sa pevne zakorenil v zemi a rastie k nebu,“ odhaľuje autor rodinného domu svoje pohnútky. Chcel postaviť architektonicky zaujímavý dom, a pritom odolný v čase, keď sa Berounka rozvodní.

Naozaj sa zdá, ako keby tento rodinný dom v starej zástavbe Černošíc vyrastal zo zeme spolu s orechom rastúcim v jeho blízkosti. Dom postavili nezvyčajne na podnoži, ktorá celú stavbu odpútava od zeme a zároveň  ju pevne kotví na malej ploche do základovej pôdy. Takáto väzba má schopnosť symbolicky vyjadrovať spätosť človeka so zemou, architektúry s krajinou, ľudského života vonku a vovnútri domu.


Dom nad riekou

244044
Daniel Veselský

Iný uhol pohľadu dáva pocit, že dom nad zemou „levituje“. Koncept odpútania hmoty od zeme nenarušuje dojem stability a pevného osadenia.

Orientácia domu umožňuje nielen pôsobivý výhľad do otvoreného priestoru údolia Berounky, lemovaného reliéfom pohoria Brdy, ale je zároveň výhodná z hľadiska požiadaviek na nízkoenergetickú stavbu.

Prepichnutý betónom

Rodinný dom nad Berounkou je navrhnutý v časti podzemného, prvého a v strede druhého nadzemného podlažia ako železobetónový monolit v kombinácii s oceľovou konštrukciou. Druhé nadzemné podlažie tvorí drevostavba, ktorú architekt rozvrhol okolo monolitického železobetónového stužujúceho stredu. Celok domu utvárajú tri vzájomne krížovo previazané hmoty, výrazovo oddelené tak farbou, ako aj materiálom. Zvisle ťažiskom domu prestupuje lievikovitý skelet, ktorý spája dom so zemou. Tento votknutý lievik je viditeľný v rovine založenia, kde vytvára podnož, a v rovine strešnej, kde poskytuje priestor na efektívne umiestnenie solárnych panelov.


Dom nad riekou

244050
Daniel Veselský

Zvýšené prvé nadzemné podlažie postavili približne meter nad úrovňou pôvodného terénu. Možno doň vystúpiť po troch schodoch. V prízemí na seba voľne nadväzujú obývacia izba, kuchyňa s jedálňou, pracovňa s knižnicou a hala s kúpeľňou a samostatným WC. Točitým oceľovým schodiskom vo vnútri lievikovitého piliera, vertikálne spájajúceho všetky poschodia, možno zísť do jedného podzemného podlažia alebo vystúpiť na poschodie.

Na poschodí sú situované detské izby, spálne rodičov, kúpeľňa so saunou a WC. Obytný priestor dopĺňa terasa. Na zabezpečenie chodu domu je nevyhnutná aj technická miestnosť na prízemí. Na jednoduché vedenie rozvodov vody, kanalizácie a kúrenia prepája poschodia inštalačná šachta.

V prípade záplav

Základová konštrukcia domu – železobetónová monolitická izolovaná vaňa – je so zreteľom na hladinu spodnej vody a geologické pomery založená na dvanástich koreňových mikropilótach, rozmiestnených po obvode eliptickej podnože. Tá izoluje a chráni dom pred nepriaznivými vplyvmi počasia a prípadnými povodňami.


Dom nad riekou

244047

Elipsa je natočená kolmo na smer prípadnej povodňovej prívalovej vlny. Konštrukciu navrhli na základe pozorovania skutočnej situácie pri posledných povodniach. Elipsa tak svojím tvarom funguje ako plávajúca loď. Okrem toho jej tvar umožňuje z hľadiska dispozície podlažia väčšiu variabilitu a optimálne rozloženie síl a dĺžok konzol, prípadne ich priehybov.

Voľba železobetónového monolitu ako základnej nosnej chrbtice domu bola logická, rovnako ako ďalšie doplnenie konštrukciami z ocele a dreva s ohľadom na odľahčenie previsnutých konzol.
Dom nad riekou vytvára kultivované a zároveň ekologicky vyvážené prostredie na bývanie štvorčlennej rodiny. Vďaka originálnej konštrukcii sa nachádza v bezpečnej výške nad hladinou rieky, ktorá by sa mohla pri záplavách opäť zdvihnúť. Obyvatelia domu sa tešia zo susedstva pôvodných stromov a pôsobivého výhľadu na krajinu.

 


Dom nad riekou

244088


Dom nad riekou

244089

   

 

Miesto stavby: Černošice – okres Praha–západ
Názov stavby: Dom nad riekou
Projektant: AAA atelier, s. r. o., Ing. arch. David Damaška, Ph.D
Spracovatelia: Ing. arch. David Damaška, Ph.D Ing. Miroslav Eaderla, CSc. (statika) Ing. Petr Štepánek (TZB)
Dátum: december 2003
Plocha parcely: 2 630 m2
Zastavaná plocha: 149 m2
Celková úžitková plocha: 243 m2
Celkový zastavaný priestor: 553 m3
Začiatok realizácie: 3/2005
Koniec realizácie: 12/2008

ZDROJ: môjdom špeciál JAGA GROUP, s.r.o.

Kategória: Bývanie Návšteva
Tagy: návšteva
Zdieľať článok

Diskusia