Dom v krajine

Dom v krajine

23. 06. 2009
Zdieľať

Chrbát originálneho nízkoenergetického rodinného domu chráni južný svah Ještedského hrebeňa a z obývačky sa môžete kochať výhľadom na krajinu stredných Čiech. Všetky počiatočné komplikácie spojené s umiestnením stavby na svahovitý pozemok jeho majiteľom nakoniec vynahradil prekrásny výhľad na panorámu kopcov, a južná orientácia, ktorá sľubuje dostatok slnečných lúčov po celý deň.

Dom je situovaný v hornej časti pozemku, odkiaľ k nemu vedie aj prístupová cesta. Pri navrhovaní jeho tvaru vychádzali architekti Vladimír Balda a Jiří Janďourek z daností terénu, orientácie pozemku na svetové strany a z požiadaviek investora na prevádzku. Pôdorys vo forme široko otvoreného „ypsilonu“ nakoniec rozdelil dom na dve časti, čo sa odrazilo nielen na rozložení hmoty a funkcii jednotlivých častí, ale aj na použitom stavebnom materiáli – drevostavba je tu skombinovaná  s časťou vymurovanou z betónových blokov. V západnom krídle zastrešenom sedlovou strechou sa nachádza spoločenská zóna domu. Konštrukčne je táto časť riešená ako drevostavba s použitím systému two by four, ktorý sa realizoval na mieste. Severná a východná časť so zelenou strechou ukrýva spálne a technické zázemie domu. Je vymurovaná z betónových blokov, vyškárovaných bez omietnutia. Všetky obvodové konštrukcie sú zateplené izoláciou s nadštandardnou hrúbkou, tepelným únikom bránia aj kvalitné okná.


Dom v krajine

200688

K maximálnemu využívaniu pasívnych solárnych ziskov sa architekti snažili dopracovať najmä pomocou logickej orientácie jednotlivých priestorov na svetové strany – všetky pobytové miestnosti sú otočené výhradne na preslnený juh, zo severu tvoria nárazníkovú zónu obslužné priestory s nižšími nárokmi na interiérovú teplotu – chodba, šatník či technická miestnosť (je v priestore bez okien vedľa garáže), a tiež garáž, ktorá na dom nadväzuje zo severnej strany a vystupuje z hlavného objemu objektu smerom k príjazdovej komunikácii. Zo severu je navyše dom chránený aj zemným valom, ktorý pokračuje extenzívnou zelenou strechou na garáži aj celej murovanej časti domu.

Veľmi príjemné je, že zo všetkých obytných miestností sa dá priamo vyjsť do záhrady, výhľad na okolie si môžete užiť aj z terasy, ktorá lemuje veľkú časť južnej fasády.  Drevenú konštrukciu nad terasou časom doplní zeleň? Textilná markíza? ktorá bude terasu aj interiér obývačky a jedálne chrániť pred letným prehrievaním.
 

Technické údaje
• Pobytové miestnosti sú orientované výhradne na preslnenú južnú stranu.
• Zo severu je dom krytý zemným valom a na tejto strane sa nachádzajú obslužné priestory – chodba, šatník, technické zázemie a garáž.
• Obvodové konštrukcie sú zateplené izoláciou s nadštandardnou hrúbkou (drevostavba minerálnou vlnou a murovaná časť polystyrénom).
• Na vykurovanie je použitý systém teplovzdušného vykurovania s rekuperáciou vzduchu a zemným výmenníkom tepla.
• Kvalitné drevené okná sú zasklené dvojsklom.

Článok bol uverejnený v časopise Môj dom.

Kategória: Bývanie Návšteva
Tagy: pasívny dom
Zdieľať článok

Diskusia