Zdroj: Iryna Inshyna/Shutterstock, edited by AI

Týchto 6 zbytočných chýb robíme pri praní skoro všetci! Ako docieliť, aby ste z práčky vytiahli oblečenie v čo najlepšom stave?

02. 05. 2025
Zdieľať

Vyprázdniť vrecká a nemiešať farebné oblečenie s bielym, to sú azda dve najhlavnejšie pravidlá prania, ktorých sa držia celé generácie. Za správnym praním sa však skrýva omnoho viac, no mnohí tieto pravidlá zanedbávajú. Ako si teda pri praní neškodiť a vyhnúť sa väčším problémom?

Aj vám sa už podaril vybrať oblečenie z práčky so zvyškami pracieho prášku alebo škvrnami, ktoré nezišli, ako ste dúfali? Hoci sa pranie zdá ako jednoduchá úloha, chyby robíme všetci. A niekedy nás stoja naše obľúbené kúsky. Nájdete sa v niektorej z nich?

1. Periete so zapnutými gombíkmi a rozopnutými zipsami

Pred praním sa vždy uistite, že zipsy na oblečení sú dobre zapnuté. V opačnom prípade riskujete, že sa ostatné oblečenie v bubne poškodí. Niektoré zipsy totiž obsahujú ostré kovové prvky, ktoré sa môžu veľmi ľahko zachytiť o iný kus látky a zničiť ho.

Pozor však na gombíky, pri ktorých platí toto pravidlo úplne naopak. Košele, blúzky či nohavice by ste mali prať odopnuté. Takto zabránite poškodeniu či rozšíreniu gombíkových dierok pri praní. Okrem hlavných hrudníkových gombíkov nezabúdajte ani na tie na rukávoch a golieroch.

Detail na zapnutý zips na vetrovke pred praním.

Pred praním nechajte zipsy zapnuté a gombíky odopnuté, Zdroj: Shutterstock

2. Periete na privysokej teplote

2Nezabudnite sa pri praní riadiť odporúčaním o teplote vody. Ak oblečenie už štítok s pokynmi na pranie nemá alebo ich nevidno, radšej voľte možnosť studenšej vody. Ak totiž teplotu prekročíte, riskujete, že z práčky vytiahnete oblečenie o dve čísla menšie. Pri iných materiáloch a môžete očakávať aj viditeľné vyblednutie živých a sýtych farieb i stratu elasticity, tvaru, jemnosti alebo lesku.

Prečítajte si tiež
Ako zbaviť matrac ťažko odstrániteľných škvŕn? Takto ho vyčistíte od moču či vína a zbavíte i zápachu

3. Pridávate priveľa prášku

Pri praní určite neplatí, že čím viac prášku alebo gélu použite, tým lepší výsledok dosiahnete. Podľa odborníkov by vám na 5 kilogramov bežne znečistenej bielizne malo stačiť približne 30 – 50 ml tekutého a 65 – 90 g práškového pracieho prostriedku. Ak používate koncentrované detergenty, postačia aj nižšie dávky (30 – 50 ml). To však platí najmä pri mäkkej vode, pri tvrdej bude nutné dávkovanie trocha zvýšiť.

Pri meraní množstva pracích prostriedkov sa však riaďte aj predpísanými pokynmi, ktoré nájdete priamo na obale, a množstvá sa snažte neprekračovať. Inak hrozí, že vám na oblečení po praní zostanú nepekné škvrny. Zbaviť sa ich môžete napríklad použitím pracej sódy. prípadne ich môžete dať ešte raz preprať na krátkom programe, no už bez detergentu. Svoje kúsky však zbytočne vystavíte ďalšiemu čisteniu a namáhaniu.

Žena sype prášok na pranie do dávkovača na práčke.

Na 5 kilogramov bielizne vám stačí približne 50 ml alebo 65 g pracieho prostriedku. Zdroj: Shutterstock

4. Škvrny pred praním vhodne nepripravíte

Predtým, ako oblečenie s odolnými fľakmi hodíte do práčky, dbajte na dôslednú predprípravu:

Od červeného vína: Čo najskôr po zašpinení škvrnu poriadne vysušte najlepšie papierovou vreckovou. Snažte sa ju netrieť a nerozšíriť do strán. Potom ju posypte klasickou soľou alebo sódou bikarbónou, nechajte pôsobiť 5 – 10 minút a vyklepte. Prepláchnite ju studenou vodou, namočte do roztoku octu a vody v pomere 1:1 asi na hodinu a následne vyperte v práčke s enzymatickým práškom.

Žena so škvrnou na blúzke utiera rozliate červené víno.

Na červené víno aplikujte čo najskôr soľ alebo jedlú sódu. Zdroj: Shutterstock

Od krvi: Najjednoduchším trikom je čo najskôr namočiť zakrvavené oblečenie do studenej vody, do ktorej môžete pre lepší účinok pridať trochu tekutého mydla alebo prášku na pranie. Svetlé látky môžete potom nechať cca 30 minút namočené vo vode so soľou (0,5 l vody + 1 PL soli) alebo trochou peroxidu vodíka, ktorý pomôže škvrnu zosvetliť. Nakoniec látku operte. V celom procese používajte len studenú vodu.

Od potu: Nepoddajné škvrny odstránite alebo zmiernite natrením škvrny octom alebo citrónovou šťavou. Pri jemnejších látkach použite roztok octu a vody a nanášajte vatovým tampónom alebo jemnou kefkou. Po 15 – 30 minútach votrite pastu zo sódy bikarbóny a vody, nechajte pôsobiť 30 minút, prepláchnite a operte podľa typu látky.

Prečítajte si tiež
Osvieži bielizeň, zbaví šmúh na oknách, vyčistí škvrny na koberci. 9 praktických tipov, pri ktorých sa vám v domácnosti zíde vodka (a nie sú to drinky)

Od mejkapu a rúžu: Pri dekoratívnej kozmetike použite odličovač alebo micelárnu vodu, do ktorej môžete kvapnúť i trocha liehu. Škvrnu potierajte. Potom naneste saponát na riad, nechajte pôsobiť 15 minút, prepláchnite z rubovej strany v studenej vode a dajte vyprať. Alternatívou je na škvrnu prikladať tampón namočený do liehu alebo technického benzínu (len pri odolných a starších látkach). Po uvoľnení škvrny látku prepláchnite v studenej vode a ihneď vyperte.

Od mastných jedál: Čerstvú škvrnu od oleja či iného tuku posypte múkou alebo škrobom. Po 15 minútach votrite tekutý prostriedok na umývanie riadu a opäť nechajte pôsobiť asi 15 minút. Nakoniec vyperte v teplej alebo horúcej vode  Pri tvrdohlavých škvrnách môžete vyskúšať technický benzín, odporúčame ho však len pri odolných látkach.

Pri silnejších a odolnejších škvrnách môžete siahnuť aj po odstraňovačoch škvŕn z drogérií, a to ideálne v spojení s kefou z konských vlasov, ktorú odporúča aj expert na bielizeň Patric Richardson. Vždy ho však najprv otestujte na nenápadnom mieste oblečenia.

Čistenie mastnej škvrny na tričku pomocou škrobu.

Na čerstvú mastnú škvrnu nasypte múku alebo škrob, ktoré pomôžu pohltiť prebytočný tuk. Vyklepte, aplikujte prostriedok na umývanie riadu a po 15 minútach vyperte. Zdroj: Shutterstock

5. Netriedite podľa druhu látky

Odborníci na materiály odporúčajú prať každý materiál samostatne, a teda bavlnené s bavlnenými, denimové s denimovým. Okrem toho, že rôzne typy látok si vyžadujú rozdielne programy prania, pri miešaní materiálov riskujete i to, že drsnejšie a hrubšie látky poškodia tie jemnejšie. Vyhnite sa aj kombináciám materiálom, ktoré zjavne púšťajú vlákna, a tým, na ktoré sa tieto vlákna môžu ľahko nalepiť, napríklad bavlnené tričká a huňaté svetre.

Prečítajte si tiež
Toto sú najčastejšie chyby pri praní bielizne. Robíte ich aj vy?

Pri kombinovanom praní sa držte týchto 3 pravidiel a predídete poškodeniu bielizne:

  1. Rozlišujte hrubé a jemné tkaniny: Hodvábne kúsky vždy perte oddelene a nekombinujte ich s ďalšími materiálmi.
  2. Teplotu vyberajte podľa druhov látky: Všetko bavlnené a ľanové pri 30 ° alebo 40 °, vlnené a viskózne maximálne na tridsiatke.
  3. Držte sa dobre známeho pravidla o farbách: Perte na trikrát – svetlé farby, tmavé farby a zvlášť biele oblečenie.

Text: Zuzana Bánska
Foto: Shutterstock
Zdroje: bhg.com, southernliving.com, fabricsgalore.co.uk, alza.sk;

Kategória: Domáce spotrebiče
Tagy: pracie prostriedky práčky pranie tipy a triky
Zdieľať článok
Jazva Dúbravky zanikne. Dlhoročný spor o zbúranie pošty na Saratovskej ulici je na konci. Čo ju nahradí?ASB.sk

Jazva Dúbravky zanikne. Dlhoročný spor o zbúranie pošty na Saratovskej ulici je na konci. Čo ju nahradí?

Keď menej znamená viac: Drevodom pre dlhoročných kamarátov limitovala zastavaná plocha aj pozemokASB.sk

Keď menej znamená viac: Drevodom pre dlhoročných kamarátov limitovala zastavaná plocha aj pozemok

Čo je kolaudácia a ako prebieha?Dom z tehly

Čo je kolaudácia a ako prebieha?

Poslanci schválili nový stavebný zákon, platiť začne od aprílaASB.sk

Poslanci schválili nový stavebný zákon, platiť začne od apríla

Diskusia