Hromadí sa v elektrických zásuvkách prach a špina? Takto ich vyčistíte bezpečne len za pár sekúnd (postup)
Či už ste pri upratovaní puntičkári, alebo svoj cit pre detail nechávate v úzadí, určite uznáte, že elektrické zásuvky patria k častiam domu, na ktoré sa pri upratovaní často zabúda. Rokmi usadená špina a prach však v bielych zásuvkách určite nepridajú na celkovom dojme. Ich čistenie je pritom jednoduché, bezpečné a zaberie len niekoľko sekúnd.
Vyčistiť zásuvky od špiny a prachu nie je nič náročné. Avšak nezabúdajte, že vlhkosť sa nesmie dostať do kontaktných bodov vo vnútri zásuvky. Ak si chcete pomôcť čistiacim prostriedkom, použite ho výlučne na vonkajší kryt. Ako čistiacu zmes môžete použiť teplú mydlovú vodou, ktorou jemne navlhčite handričku. Avšak vodu ani iné prostriedky nikdy nestriekajte priamo na zásuvku, ale vždy len na handričku alebo inú tkaninu. Pred čistením handričku vyžmýkajte, aby ste z nej odstránili všetku prebytočnú vlhkosť.
Čo budete potrebovať na čistenie?
- vatové tampóny
- vatové tyčinky
- handričku z mikrovlákna
- rukavice (v prípade použitia čistiaceho prostriedku)
Na čistenie od prachu postačia aj vatové tyčinky a tampóniky. Handričkou s mikrovlákna môžete očistiť vonkajší obal. Zdroj: Shutterstock
Aké ďalšie pomôcky sú vhodné na čistenie zásuviek?
- handričky z mikrovlákna alebo inej mäkkej tkaniny (menšie sú pre vnútro zásuvky oveľa praktickejšie)
- papierové utierky
- suché zubné kefky (staré aj nepoužité)
- staré malé štetce
- špeciálne kefky určené na čistenie zásuviek
Ako postupovať?
- Odpojte kábel z elektrického zdroja (v prípade predlžovacieho kábla) vrátane všetkých aktuálne pripojených zariadení.
- Pomocou suchých vatových tampónov odstráňte hlavný nános špiny a prachu vo vnútri zásuviek.
- Suchými vatovými tyčinkami detailnejšie dočistite okraje, ryhy a záhyby zásuviek.
- Po čistení môžete po vnútre zásuviek prejsť ešte suchým vatovým tampónom.
- Jemne navlhčenou handričkou opatrne očistite vonkajší kryt a utrite dosucha. Dbajte na to, aby sa vlhkosť nedostala do vnútra zásuviek.
- Napokon nechajte zásuvky pred ďalším použitím ešte poriadne dosušiť.
Predlžovacie káble
Samostatnou skupinou sú predlžovacie káble, ktoré sa určite nájdu v každom byte či dome. Ich údržba sa však dostáva na druhú koľaj, prípadne vám ich čistenie ani nenapadne. Často sú položené na podlahe prázdnymi zásuvkami nahor, čo z nich robí ideálny magnet na prach.
Výhodou predlžovacích káblov však je, že ich môžete bez problémov odpojiť od elektriny a vyčistiť dôkladnejšie. Pred ďalším zapojením ich však nezabudnite nechať poriadne vyschnúť.
Pred čistením predlžovacích káblov ich najprv odpojte z elektriny a vytiahnite aj všetky zapojené káble. Zdroj: Shutterstock
Špeciálne nástroje
Okrem domácich postupov sa môžete vrhnúť na čistenie zásuviek aj použitím malých kefiek, ktoré presne kopírujú vnútro zásuvky. Dbajte opäť na to, aby čistiaca časť bola vyrobená z mäkkého materiálu, najlepšie takého, ktorý môžete ľahko oprať priamo v práčke. Pri týchto špeciálne vyrobených a tvarovaných kefách stačí naozaj len párkrát (podľa intenzity znečistenia) potočiť kefkou vo vnútri zásuvky bez ďalšej zbytočnej námahy.
- Na čistenie od prachu postačia aj vatové tyčinky a tampóniky. Handričkou s mikrovlákna môžete očistiť vonkajší obal.
- Pri čistení dbajte na to, aby sa vlhkosť nedostala do vnútra zásuvky.
- Pred čistením predlžovacích káblov ich najprv odpojte z elektriny a vytiahnite aj všetky zapojené káble.
Text: Zuzana Bánska
Foto: Shutterstock