Riad už neumývam ja…

09. 12. 2005
Zdieľať

Priznajte sa, koľkokrát ste už vyslovili vetu: „Riad už dnes neumývam ja!“ A napokon aj tak vždy všetko dokonale vyleštíte do poslednej lyžičky. Veď kto iný zostane po dobrom obede či večeri v kuchyni? Kúpou umývačky tieto slová však nadobudnú úplne iný význam, premenia sa na skutočnosť. Až vtedy si naozaj môžete povedať: „Dnes už riad neumývam…“

Veda pokročila zasa o kúsok dopredu a nezadržateľne otvára všetky dvere v našej domácnosti. Neustále sa vyvíjajú nové a nové spotrebiče, bez niektorých si bežný deň už ani nedokážeme predstaviť. Jednoducho sa stali neodmysliteľnou súčasťou našich domácností. Spotrebiče, ako sú umývačky riadu, postupne nachádzajú svoje miesto aj v slovenských domácnostiach.

Čo si treba všímať pri kúpe umývačky riadu?

Možnože sa to bude zdať smiešne, ale v prvom rade sú to jej rozmery a typ (voľne stojaca, zabudovateľná, úplne zabudovateľná, kompaktná). Pýtate sa prečo? Odpoveď je jednoduchá. Načo vám bude umývačka špičkovej kvality a v najmodernejšom dizajne, ak je príliš veľká, nemáte ju kam umiestniť a ani do zostavy kuchynskej linky ju nijako nevtesnáte. Výber typu umývačky závisí len od vás, od vášho vkusu a finančných možností.


Riad už neumývam ja…

37781

Pri rovnakom vybavení bývajú voľne stojace umývačky väčšinou najlacnejšie a zabudované alebo úplne zabudovateľné zasa najdrahšie. Samostatne stojacu umývačku umiestnite kamkoľvek – ku kuchynskej linke alebo ju môžete zasunúť pod dosku linky (ak sa vrchná doska dá dať dolu alebo je umývačka na tento účel určená). Sú dostupné v sortimente obchodov s domácimi elektrospotrebičmi. Zabudovateľné alebo úplne zabudovateľné umývačky riadu sa zvyčajne kupujú spolu s ostatnými spotrebičmi v kuchynskom štúdiu. Umývačku možno zabudovať tak, že jej dvierka sú viditeľné, alebo v rovnakom vyhotovení ako ostatné dvierka linky. Rozdiel medzi úplne zabudovanou a zabudovateľnou umývačkou je v ovládacom paneli. Zabudovateľná má panel na ovládanie viditeľný spredu. Úplne integrovaná ho má skrytý na hornej strane dvierok tak, že pri ich uzatvorení vidíme iba kuchynskú dosku.


Riad už neumývam ja…

37798

Štandardná umývačka riadu má šírku 60 cm (v/š/h 85/60/60). Uplatní sa najmä v domácnostiach so štyrmi alebo viac členmi. Do menších domácností, garsónok sú zasa vhodné užšie, 45 cm široké (v/š/h 85/45/60) alebo kompaktné (stolové) umývačky, ktoré svojou veľkosťou pripomínajú skôr mikrovlnné rúry. Zaujímavé sú aj umývačky jednozásuvkové, prípadne dvojzásuvkové. S veľkosťou umývačky úzko súvisí jej kapacita, t. j. koľko súprav riadu (pod súpravou rozumieme jeden hlboký, jeden plytký a jeden dezertný tanier, šálku s tanierikom a príbor) sa do nej zmestí na jedno umytie. Pri šírke umývačky 60 cm je to zväčša dvanásť, prípadne trinásť súprav riadu a pri šírke 45 cm zvyčajne osem až deväť súprav. Pri kompaktných umývačkách je to zvyčajne štyri až šesť súprav. Jednozásuvkové alebo dvojzásuvkové umývačky sú určené na šesť súprav riadu. Ak ste si vybrali širokú umývačku, s väčšou kapacitou, a pritom viete, že ju nedokážete naplniť, všímajte si jej flexibilitu, ktorá zahŕňa úsporný režim – možnosť polovičnej náplne (šesť súprav riadu). Takúto umývačku využije aj menej početná rodina na denné umývanie a zároveň na umývanie pri určitých príležitostiach, oslavách.

Keď urobíte ďalší krok


Riad už neumývam ja…

37799

Rozhodli ste sa? Umývačka bude cieľom vášho tohtotýždňového nákupu? Tak si pozorne priamo v predajni prezrite tzv. energetický štítok na spotrebiči. Na ňom nájdete dostatok informácií o výrobku a vďaka tomu môžete výrobok (jeho technické parametre) porovnávať s inými. Všímajte si najmä energetickú triedu a triedy účinnosti umývania a sušenia (A až G). Energetická trieda A, prípadne A+ znamená energeticky najvýhodnejší a najúspornejší spotrebič, D znamená už priemernú a E až G vysokú spotrebu. Trieda účinnosti umývania charakterizuje čistotu riadov a pohárov pri obzvlášť šetrnom umývaní.

Účinnosť umývania vo veľkej miere ovplyvňuje i samotná konštrukcia umývačky, počet ostrekovacích umývacích ramien, usporiadanie košov a pod. Rovnakým spôsobom ako účinnosť umývania sa označuje aj účinnosť sušenia – triedy A a B znamenajú najlepšie výkony, teda dokonalé sušenie a umývanie. Všetky tieto parametre sa hodnotia pri úspornom (referenčnom) programe, ktorý je pri niektorých umývačkách označený ako bio alebo eko, pri teplote umývania 50 až 55 °C. Výrobky energetickej triedy A pri ňom spotrebujú maximálne 1,05 kWh elektrickej energie na jedno umytie.


Riad už neumývam ja…

37787

Všímajte si aj údaje o spotrebe vody. Umývačky spotrebujú na jedno umytie približne 14 až 20 l studenej vody, niektoré i menej, prípadne viac, v závislosti od typu umývačky a jej špeciálnych programov, ktoré sa týkajú úspory vody. Najúspornejšie umývačky zvládnu umývanie aj s 10 l vody. V porovnaní s ručným umývaním rovnakého množstva riadu pod tečúcou horúcou vodou umývačky ušetria desiatky litrov vody (40 a viac) a energiu na jej ohrev.

Už sme spomenuli funkciu úsporný režim umývačky – možnosť polovičnej náplne v hornom alebo v dolnom koši, ktorá znamená úsporu energie a vody približne o jednu tretinu v porovnaní s programom pre plnú náplň. I široká umývačka s takouto funkciou sa stáva vhodnou na denné umývanie pre dve či tri osoby. Ak si vyberiete polovičnú náplň v hornom koši, znamená to, že chcete umývať menej špinavé riady. Ak zvolíte polovičnú náplň v dolnom koši, umývačka dokonale očistí špinavé a pripálené hrnce, panvice a pod. Túto funkciu môžete využívať i na opláchnutie veľmi znečisteného riadu, po ktorom nasleduje klasické umývanie.

Systém polovičná náplň umožňuje i častejšie umývanie, takže nemusíte čakať niekoľko dní, kým sa umývačka úplne zaplní. Aj pri tejto funkcii môžete umývať riad s akýmkoľvek programom a so zodpovedajúcou spotrebou elektrickej energie, vody, čistiacich prostriedkov a iných prísad. Popri jednotlivých funkciách a programoch umývačky aj čas jej prevádzky, vybavenie na zvýšenie užívateľského komfortu, funkcie bezpečnosti, hlučnosť, dokonalosť umytia a vysušenia riadu vrátane finančných možností, dizajnu, materiálového či farebného vyhotovenia a pod.

Ako umýva umývačka


Riad už neumývam ja…

37784

Umývanie nemusí vo všetkých umývačkách prebiehať rovnako, ale princíp umývania je totožný. Najprv umývačka využíva rýchle opláchnutie riadu, potom nastáva čistenie kombináciou mechanického a chemického pôsobenia. Dnešné umývačky majú niekoľko programov umývania (intenzívny, automatický, energeticky úsporný, časovo úsporný, sklo a pod.) a niekoľko teplôt umývania, ktoré prislúchajú k daným programom. Napríklad program denné umývanie pracuje pri teplote vody 60 °C. Je vhodný na bežne zašpinený riad. Bio (eko) program umýva riad pri teplote 50 °C, pričom najúčinnejšie využíva silu enzýmov umývacích prostriedkov. Je energeticky úsporný a určený na umývanie bežne alebo silnejšie zašpineného riadu. Rýchly program je vhodný na mierne zašpinený riad, na ktorom nie sú zaschnuté zvyšky jedla. Je časovo úsporný. Pracuje pri teplote 40 °C v časovom intervale 30 minút. Pri niektorých umývačkách časovo úsporný 30-minútový program pracuje aj pri vyššej teplote (65 °C), pričom umyje mierne znečistený servírovací riad v zaplnenej umývačke. Intenzívny program umýva veľmi znečistený riad so zaschnutými zvyškami približne 65- až 70-stupňovou vodou.


Riad už neumývam ja…

37780

Najlepšie umývačky sú vybavené senzormi, ktoré počas umývania regulujú umývací program a teplotu, čo vedie k úspore elektrickej energie a vody. Senzory nepretržite po niekoľkých sekundách snímajú znečistenie vody tekutinami, tuhými látkami a pod. Ak senzor zistí, že voda obsahuje iba minimálne množstvo nečistôt, elektronika prispôsobí napríklad počet oplachovacích cyklov, dĺžku umývania, teplotu, množstvo vody a pod. Kvalitu umytia môžete ovplyvniť aj vy uložením riadu tak, aby sa voda z ostrekovacích ramien dostala ku každému kusu. Malé a ostré predmety sa ukladajú hore a hrnce spolu s väčšími predmetmi dolu. Potom sa pridá čistiaci prostriedok, soľ na zmäkčenie vody a podľa potreby leštidlo, prípadne tablety 3 v 1. Umývačka si odoberie vodu z vodovodu a spolu s čistiacim prostriedkom ich zohreje na príslušnú teplotu. Takýmto umývacím roztokom sa sprchuje znečistený riad. Nečistoty sa postupne rozpúšťajú a odplavujú.

Sprchovanie je zabezpečené robustným cirkulačným čerpadlom so sprchovacími ramenami (2 až 3 ramená) v niekoľkých sprchovacích rovinách. Keď sa špina odstráni, riad sa niekoľkokrát osprchuje čistou vodou. Voda na posledné oplachovanie obsahuje leštiaci prostriedok, ktorý zabezpečí, že po vysušení neostanú na riade šmuhy a zaschnuté kvapky. Nakoniec sa riad usuší pomocou ohrievacích telies. Taktiež programov a spôsobov sušenia môže byť niekoľko. Najjednoduchšie je pasívne sušenie, pri ktorom sa horúci vzduch ochladzuje iba vnútornými stenami umývačky, na ktorých skondenzujú vodné pary na vodu. Pri aktívnom sušení sa vzduch ženie pomocou ventilátora k výmenníku vnútrom stien umývačky, kde voda skondenzuje. Vysušený vzduch sa potom vháňa naspäť do priestoru umývačky a pomáha pri vysúšaní riadu. Pri niektorých spôsoboch sušenia sa do umývačky vháňa aj studený vzduch z miestnosti. Kvalitnejšie modely majú aj takzvané turbosušenie, ktoré dokonale osuší riady za kratší čas.

Prečo nám voda nepretečie


Riad už neumývam ja…

37814

Umývačky riadu majú ochranu pred vytečením vody pod spotrebič. Pri jednotlivých značkách umývačiek sa tieto ochranné systémy líšia. Jednoduché systémy vodu iba zachytia do zbernej nádoby (Watersafe alebo pomocou dvojitej pretlakovej hadice), kým prepracovanejšie systémy dokážu v prípade poruchy zastaviť aj prívod vody do spotrebiča (Waterstop, Aqua-stop, Waterproof a pod. – odhaľuje akýkoľvek únik vody z prívodnej hadice, z nádrže umývačky a v prípade potreby automaticky preruší prívod vody z vodovodnej siete a spustí čerpadlo na odčerpanie vody, to znamená, že spotrebič pokojne môžete nechať umývať bez dozoru, systém bezpečne funguje aj pri odpojenom spotrebiči alebo výpadku prúdu). Pri modeloch vyššieho radu čerpadlo dokonca odčerpá zvyšnú vodu zo spotrebiča, aj keď je umývačka vypnutá. Môžete sa stretnúť aj so zvukovou signalizáciou podobnej poruchy, napr. s označením Aqualarm.

Výrobcovia sú tu pre vás

V snahe upútať zákazníka výrobcovia prichádzajú s rôznymi nápadmi, ako zvýšiť užívateľský komfort. Nejde iba o to, ako výrobok vyzerá, ale aký je jeho obsah a výsledky. V umývačke sú dva koše, ktoré sú vybavené nadstavcami a priehradkami. Tie môžeme podľa potreby presunúť, sklopiť, vybrať a pod. Súčasťou umývačky môže byť aj niekoľko typov držiakov a košíkov (napr. rozkladací na príbory, nože, kávové šálky a pod.). Výhodou je aj samostatné oddelenie na príbory – úroveň, do ktorej sa príbory umiestňujú, patentovaná príborová priehradka.


Riad už neumývam ja…

37818

K užívateľskému komfortu umývačiek patrí výškovo nastaviteľná úroveň košov na riad, niektoré sa dajú nastaviť aj po naplnení. Vďaka takýmto košom sa dá vnútorný priestor optimálne využiť. I keď sú pri rozličných značkách tvarované rozdielne, umožňujú bezpečné a variabilné uloženie čo najväčšieho množstva riadu (aj veľkých kusov) tak, aby sa voda dostala ku každému kúsku. Do umývačky treba občas pridať soľ na zmäkčenie vody a leštidlo na zlepšenie výsledku oplachovania a na odstránenie škvŕn a zaschnutých kvapiek z usušeného riadu. S tým, kedy ich máte naplniť, si nemusíte robiť starosti.


Riad už neumývam ja…

37804

Umývačky väčšinou majú signalizáciu stavu soli a leštidla. Ak ich treba doplniť, rozsvieti sa na ovládacom paneli kontrolka. Užívateľský komfort ovplyvňuje i takzvaný odložený štart, ktorým sa môže oneskoriť spustenie programu o potrebný čas od zapnutia umývačky. Praktická je už niekoľkokrát spomínaná funkcia polovičnej náplne, ktorá sa realizuje rôznymi spôsobmi – napr. vynechaním časti umývacieho cyklu, naplnením len jedného určeného koša alebo naplnením ľubovoľného, ale iba jedného koša, pretože nemusia pracovať všetky ostrekovacie ramená. Elektronicky riadené umývačky rozpoznajú množstvo riadu, ktoré do nich vložíte. Samy si určia potrebné množstvo vody a čas, vtedy sú úvahy o polovičnej alebo trojštvrťovej náplni zbytočné.


Riad už neumývam ja…

37801

V súčasnosti, keď veľa domácností prechádza k otvorenej dispozícii, teda spája kuchyňu s obývacou izbou, môže vašu pohodu a komfort ovplyvniť aj hlučnosť umývačky. Tiché umývačky majú hlučnosť okolo 42 dB, čo je hladina hluku porovnateľná so šepotom. Za tiché umývačky možno považovať aj tie, ktoré nedosahujú hodnoty viac ako 50 dB. Ani údržba umývačiek nie je náročná – stačí dopĺňať prostriedky na čistenie, leštidlo, a, samozrejme regeneračnú soľ, ktorá vodu zmäkčuje a chráni tak spotrebič a riad pred tvorbou vápenatých usadenín. Raz za čas treba pod tečúcou vodou prepláchnuť filter, ktorý zachytáva nečistoty. Ak sa však prístroj pokazí, je nutné zavolať opravára odborníka. Niektoré modely poruchu znázorňujú na displeji, čím podstatne uľahčia jej hľadanie.

Možno sa vám bude zdať umývanie v umývačke komplikované, ale verte, že nič nie je také zlé, ako to na prvý pohľad vyzerá. Úspora času, energie, vody a šetrenie si vlastných rúk, to naozaj stojí za kúpu tohto spotrebiča. A ešte niečo –do vody s teplotou 70 °C ruky určite nevložíte, ale umývačka s takouto teplotou vody pracuje, vďaka čomu dokonale odstráni všetku špinu. Tak kto umyje lepšie?

Viac informácií nájdete v galérii k článku.

Kategória: Domáce spotrebiče
Tagy: umývačka riadu uriad
Zdieľať článok

Diskusia