Smart domácnosť ešte inteligentnejšia

Smart domácnosť ešte inteligentnejšia

22. 06. 2020 Zdieľať

Naše domovy sú vybavené mnohými chytrými prístrojmi, ktoré dokážeme vďaka internetu ovládať odkiaľkoľvek a na akúkoľvek vzdialenosť. Ale predsa len musíme vziať do ruky mobil, zapnúť počítač či tablet, nájsť tú správnu ikonku, kliknúť na ňu… Čo tak to skúsiť ako Ali Baba a povel len vysloviť? Alebo dokonca ani to nie, a predsa sa dvere otvoria.

Ovládanie hlasom

Rozvoj technológií umožňujúcich rozpoznávanie reči sa rozbehol obrovským tempom, a preto je možné ich začať bežne využívať aj doma. Do našich domácností tak prichádzajú hlasoví asistenti – chytré reproduktory využívajúce aplikácie spoločností, ako sú Google, Amazon či Apple, ktorým môžeme zadávať príkazy, dokonca im tiež pokladať otázky. Od jednoduchých ako „koľko je hodín“ alebo „aké bude zajtra počasie“ až po vedomostné otázky, ktoré by sme si inak museli vyhľadať na internete.

Síce sa to môže zdať trochu ako hračka či pohodlnosť, nedajme sa však zmýliť. Hlasoví asistenti sa stanú skutočne vynikajúcimi pomocníkmi obzvlášť vtedy, keď ich zapojíme do komplexného systému riadenia domácnosti. Potom môžeme ovládať hlasom nielen jednotlivé zariadenia v domácnosti, ale jedným hlasovým povelom spustiť celý sled udalostí tak, ako si ich dopredu sami pripravíme alebo využijeme prednastavené scenáre v príslušnej aplikácii. Napríklad pri odchode oslovíme svojho asistenta, zadáme príslušný pokyn a všade sa zhasne, odpoja sa zásuvky, v ktorých by azda mohla zostať zapnutá žehlička, zatiahnu sa žalúzie, spustí sa alarm… Takýchto scénárov môže byť nekonečne veľa na všetky situácie, ktoré sa často i menej často v domácnosti opakujú.

Ovladanie hlasom

Zdroj: SOMFY

TaHoma a hlasoví asistenti

Systém komplexnej automatizácie TaHoma od spoločnosti Somfy je kompatibilný so službami hlasových asistentov Google Assistant a Amazon Alexa. Prostredníctvom nich môžeme hlasom ovládať zariadenia zapojené do aplikácie TaHoma, len ich treba dopredu pomenovať. Alebo spustiť ľubovoľný scenár vytvorený v tejto aplikácii a zjednodušiť si tak vykonávanie rutinných činností. Technológie už sú natoľko pokročilé, že zachytia váš povel, aj keď je v domácnosti ruch, šum alebo hrá televízia… Situácií, keď sa človeku nechce siahať po mobile či počítači, je veľmi veľa, nielen vtedy, keď máte zašpinené ruky pri varení alebo práci v dielni. Hlasový asistent môže nájsť aj zapadnutý mobil. Bohužiaľ, ani Google, ani Alexa zatiaľ nevedia po slovensky či česky, treba si preto vybrať angličtinu, prípadne iný jazyk, ktorý je v ponuke. Dá sa očakávať, že čeština sa čoskoro objaví v Googli, ktorý jej zavedenie avizuje.

Tahoma Google-Home

Zdroj: SOMFY

Bez rečí

A čo tak ovládať zariadenia v dome bez toho, aby sme čokoľvek povedali a na čokoľvek siahli? Zdá sa vám to ako utópia? Kdeže. Ide len o zmysluplné využitie toho, čo dnes bežne používame – mobil a sledovanie polohy pomocou GPS či napríklad predpovede počasia.

Vďaka funkcii geolokácie v bezplatnej aplikácii IFTTT, ktorá je plne kompatibilná s TaHomou, sa môže pri príjazde domov otvoriť brána a dvere garáže, rozsvietiť v predsieni, odblokovať alarm, bez toho, aby ste vydali akýkoľvek pokyn. Stačí, ak s mobilom vo vrecku prekročíte hranicu, ktorú ste si dopredu nastavili – takzvaný perimeter, kruh s priemerom napríklad 80 m okolo vášho domu. Tým spustíte scenár v systéme TaHoma. A samozrejme sa za vami brána aj dvere automaticky zatvoria.
Spustenie konkrétneho scenára bez akéhokoľvek povelu, či už hlasového, alebo z mobilu či počítača, dokonca ani na základe údajov zo snímačov namontovaných v dome, umožňuje napríklad využitie údajov z meteorologických predpovedí. Ak sa podľa predpovede blíži búrka, aktivuje sa scenár, pri ktorom sa zatiahne markíza a stiahnu sa rolety.

Geolokácia

Zdroj: SOMFY

Takmer neobmedzené možnosti

Vďaka aplikácii IFTTT možno do systému TaHoma zapojiť zariadenia a snímače rôznych výrobcov a zvýšiť tak pohodlie i bezpečnosť. Napríklad, keď snímač koncentrácie CO2 nameria zvýšenú hladinu oxidu, je vyslaný pokyn strešným oknám VELUX, aby sa pootvorili. Svetlá v dome sa môžu všetky rozsvietiť či začať blikať, LED pásiky prejsť do výstražnej červenej farby a podobne.

Možností, ako naplno využívať komplexný systém riadenia je mnoho, len sa netreba báť a treba sledovať, čo všetko chytré technológie ponúkajú. Alebo sa poradiť s odborníkmi priamo v Somfy Experience Centre v pražských Stodůlkach.

PR článok SOMFY, s.r.o., organizačná zložka Slovakia

Kategória: Domáce spotrebiče
Tagy: hlasoví asistenti inteligentná domácnosť
Zdieľať článok