Dve kúpeľne v mladom duchu

25. 08. 2008
Zdieľať

V mnohých ľuďoch pretrváva pocit, že pekný interiér musí byť aj neúnosne drahý. Nie vždy je to však pravda. Ak človek vie, kde hľadať, dá sa nájsť pekné a kvalitné zariadenie aj za rozumné ceny, a ak človek vie, čo a ako skombinovať, dá sa vytvoriť naozaj príjemný interiér, ktorý si môže dovoliť aj mladá rodina.


Stavebný materiál na dvore celkom jasne naznačoval, že sme na správnej adrese – dom je „v procese“ stavby, či skôr prestavby. Privítala nás sympatická mladá žena, ktorej z tváre ani na chvíľu nezmizol optimistický úsmev. „Kúpili sme starší dom a pustili sme sa do rekonštrukcie. Chcela som, aby bol taký krásny, ako vídam v časopisoch, lenže ja na tieto veci nemám talent. Tak som teda hľadala niekoho, kto nám s interiérmi pomôže, a jedna priateľka mi odporučila Jasnu. Napísala som jej mail, Jasna mi odpovedala, a začala spolupráca. Inde sme už ani nehľadali,“ vysvetľuje okolnosti stretnutia s dizajnérkou Jasnou Opavskou usmievavá domáca pani.

Okrem iného vzišli z tejto spolupráce aj dve rôzne kúpeľne, ktoré však majú jedno spoločné – sú veľmi príjemné, a nezruinovali rozpočet mladej rodiny.


Jasnin návrh kúpeľne na prízemí


Dve kúpeľne v mladom duchu

159780
Úloha pre dizajnérku

Rekonštrukcia starého domu bola naozaj zásadná, a už na jej začiatku, vo fáze architektonického návrhu, sa rodinka s architektom dohodla, kde budú kúpeľne a koľko miesta im vyčlenia. Keď prišla do domu Jasna, dispozícia už bola jasná, hrubá stavba hotová a rozvody v kúpeľni pripravené.


Dve kúpeľne v mladom duchu

159784


Dve kúpeľne v mladom duchu

159782


Kúpeľňa na prízemí je najmä praktická – šikovný sprchovací kút aj striedma farebnosť vyhovujú mužskému pohľadu na túto miestnosť. Vymyká sa z neho azda len práčka, i keď aj tá je neodškriepiteľne praktickou záležitosťou. 


Dve kúpeľne v mladom duchu

159781


Dve kúpeľne v mladom duchu

159783


V kúte kúpeľne je skryté miesto na kotol a odkladací priestor na chemikálie a čistiace prostriedky.„Architektonický návrh domu bol premyslený, nemusela som bojovať s nedostatkom priestoru, ako je to zvyčajne najmä v bytoch, a o praktickej stránke kúpeľní mala domáca pani celkom jasnú predstavu,“ začína rozprávať príbeh zariaďovania dizajnérka. „Mojou úlohou bolo najmä vytvoriť tu príjemné a harmonické prostredie. Prestavba domu obyčajne zhltne poriadnu kopu peňazí, a mladú rodinu čakajú po narodení bábätka aj bez toho zvýšené výdavky, preto som sa snažila brať ohľad nielen na potreby a vkus mladých ľudí, ale nájsť aj finančne rozumný variant príťažlivého interiéru.“

Dve kúpeľne v mladom duchu

159778
Daniel Veselský


Dve kúpeľne v mladom duchu

159779
Daniel Veselský


Mozaika je pomerne drahá záležitosť, steny kúpeľne však ožili práve vďaka nej. Ak sa používa s mierou a na správnom mieste, môže vzniknúť pekná kúpeľňa za rozumnú cenu.
Jasna odporúča
Približnú predstavu o zariadení kúpeľne by ste mali mať vopred, kým však nie sú jasné všetky detaily, ide stále len o približnú predstavu, ktorá sa od reality môže viac či menej líšiť. Až keď si vyberiete konkrétne zariaďovacie predmety a konkrétny obklad, dá sa urobiť presný projekt. Ja mám napríklad rada niky (vidno to aj na týchto kúpeľniach), a tie sa nedajú navrhnúť skôr, než je jasný presný rozmer obkladačiek – niky v kúpeľni totiž vyzerajú pekne iba vtedy, ak ich rozmery vychádzajú z rozmerov obkladu. Ak by som niky navrhla len približne a obkladačky by sa museli prirezávať, znamenalo by to zbytočnú robotu a výsledok by nebol pekný.

Aj z obkladu na prvý pohľad nenápadného môže vzniknúť pôsobivá kúpeľňa, ak ju decentne oživíte farebne zladenou mozaikou. Mozaiky síce bývajú drahé, netreba ich však v kúpeľni veľa. Priveľa mozaiky by mohlo byť dokonca na škodu – takýto interiér by vás asi rýchlo omrzel.Šetriť len na správnom mieste


Jasnin návrh kúpeľne na poschodí. „Riešenie hornej kúpeľne bolo podstatne náročnejšie – je to podkrovná miestnosť s množstvom rozličných uhlov a sklonov, a domáci v nej chceli mať vaňu aj sprchu.


Dve kúpeľne v mladom duchu

159790„Snažila som sa vyberať zariadenie s čo najlepším pomerom cena/kvalita, väčšina je od českých a slovenských výrobcov. Ale nie na všetkom sa oplatí šetriť,“ vysvetľuje dizajnérka Jasna Opavská. „Asi najviac som sa tešila z obkladu, ktorý je naozaj veľmi pekný, a pritom nebol drahý. Predsa len, keď sa jednotková cena vynásobí všetkými tými štvorcovými metrami, konečná suma dokáže poriadne narásť. Obklad zásadne ovplyvňuje pocit z interiéru, preto práve tu nie je dobré zľaviť z nárokov na vzhľad, našťastie sa však dá vytvoriť pekný priestor aj za menej peňazí. Treba len vedieť ako na to, mať fantáziu, a trochu dlhšie hľadať.
Dve kúpeľne v mladom duchu

159785
Daniel Veselský


Dve kúpeľne v mladom duchu

159786

Kúpeľňa na poschodí osloví najmä ženy. „Je vďaka oranžovému obkladu veľmi optimistická, taká slnečná,“ hovorí Jasna. „Pri výbere farebnosti interiéru sa netreba nechať viesť len módnymi trendmi, pretože tie sa rýchlo menia. To, v akých farbách sa budete cítiť dobre, závisí napríklad aj od vašej povahy.“ „Ešte nám chýbajú dvere na sprchovacích kútoch. Už sú objednané, ale vy ste boli o niečo rýchlejší než montéri,“ usmieva sa domáca pani. „Už od začiatku sme sem chceli veľké horné sprchy, ja im hovorím slnečnice. Ibaže väčšina firiem ponúka podomietkové systémy, a my sme chceli systém na omietku, pretože sa nám zdal praktickejší. Nakoniec som koncom minulého roka našla v časopise presne také riešenie, aké som hľadala. Bola to novinka od firmy Kludi.“

Vaňu a umývadlá sme vyberali zo strednej cenovej kategórie, pretože až za trochu vyššie ceny sa dajú kúpiť naozaj pekné kúsky. Keramika je pre kúpeľňu ako šperk, takže by mala v miestnosti vyniknúť. Na batériách sa však ani trochu nešetrilo. Pretože tu sa šetriť nevypláca. Lacné batérie sa obyčajne o rok-dva pokazia a treba ich dookola opravovať alebo vymeniť, takže v konečnom dôsledku vás vyjdú drahšie, než keby ste už na začiatku zainvestovali do kvalitného výrobku.“


Dve kúpeľne v mladom duchu

159794


Dve kúpeľne v mladom duchu

159788

„Pôvodne mal byť aj sprchovací kút skosený podobne ako vaňa, nepodarilo sa nám však zohnať vhodnú sprchovú vaničku,“ vysvetľuje domáca pani. „Až keď už bolo všetko hotové, našla som takú v časopise…“ Jasnu v hornej kúpeľni najviac oslovila vaňa: „Je naozaj nádherná,“ hovorí. „Tvarovo je veľmi pekná, je dosť veľká aj pre dvoch, a nezaberá až tak veľa miesta. Návrh celej hornej kúpeľne vychádzal práve z nej.“


Dve kúpeľne v mladom duchu

159791


Dve kúpeľne v mladom duchu

159787
Daniel Veselský


Pôvodný návrh kúpeľne (vľavo) sa trochu líši od realizácie (vpravo) – konečné riešenie je vždy výsledkom komunikácie dizajnéra alebo architekta a budúcich užívateľov. V tomto prípade domáca pani túžila po pulte so zapustenými umývadlami: „vždy sa mi to veľmi páčilo,“ hovorí.
Jasna odporúča
Na výber obkladačiek si nechajte dostatok času a nepodľahnite prvému dojmu. Efektný obklad so žiarivými farbami a výrazným vzorom síce zaujme hneď na prvý pohľad, ale môže sa rýchlo opozerať. Jednoduchý obklad možno hneď neupúta, ale ak má príjemnú farebnosť a zaujímavú jemnú štruktúru, nevyjde tak skoro z módy a neomrzí vás. A možno sa vám bude časom páčiť čoraz viac.
Kúpeľňový jang a jin


Jasna si spoluprácu s mladými manželmi pochvaľovala: „Domáci majú svoj názor a vedeli zhruba, čo chcú, ale nechali si aj poradiť a dali sa viesť. To je taká ideálna kombinácia. Vďaka tomu išlo zariaďovanie celkom plynule. Navyše má domáca pani skvelý prehľad o ponuke na našom trhu.“ Pani Lenka mala pomerne jasnú predstavu aj o obklade do kúpeľne na poschodí – oslovila ju séria od českého výrobcu. „Pravdupovediac, trochu som sa jej obávala, pretože táto séria je pomerne výrazná a je medzi ľuďmi obľúbená, takže kúpeľne z nej vídam dosť často,“ hovorí Jasna. „Sú to lesklé farebné obkladačky, ktoré zaujmú, aj keď človek vidí len jednu, preto som sa trochu bála, aby viacej nebolo priveľa. Ale nakoniec sme spoločne vybrali príjemnú farebnosť, a vznikla kúpeľňa, ktorá nie je pre túto sériu obkladov až taká typická. Je taká veselá a slnečná, človek má hneď dobrú náladu keď sem vkročí.“

Dve kúpeľne v mladom duchu

159797
Daniel Veselský


Dve kúpeľne v mladom duchu

159803
Daniel Veselský


Ku každej z kúpeľní patrí aj samostatný záchod, ktorý háji rovnaké farby ako kúpeľňa – na prízemí seriózne „pánske“, na poschodí veselé „dámske“.Kúpeľňa na prízemí pôsobí vďaka hnedo-béžovému obkladu podstatne vážnejšie. Našla ho Jasna a bola ním doslova nadšená: „Je to nádherná variabilná séria od slovenského výrobcu, k dispozícii je viacero príjemných farieb a ponúka množstvo možností na kombinovanie. Navyše je za výbornú cenu. Najdôležitejšie je však podľa mňa to, že je nadčasový, a len tak sa neopozerá. Škoda, že v predajni ho majú zle odprezentovaný, takže si ho človek takmer nevšimne.“
Nakoniec vznikli v dome dve celkom odlišné kúpeľne, z ktorých každá učaruje polovici návštev – tá na prízemí najmä mužskej, a tá na poschodí ženskej.


Článok bol uverejnený v časopise Môj dom 07/2008

Kategória: Bývanie Kúpeľňa, WC
Tagy: interiérový dizajn kúpeľňa návrh interiéru
Zdieľať článok

Diskusia