Ekonábytkový bontón 1.

14. 09. 2009
Zdieľať

Čo sme v túžbe po pohodlí za dlhé roky pokorovania prírody vypustili do ovzdušia, riek a morí, to sa vznáša vo vzduchu, nasiakla tým pôda a my sami. Na rešpekt k prírode sme na niekoľko desaťročí zabudli a teraz len môžeme veriť, že nám ostal čas na pokoru. O ohľaduplnosť k prírode sa dnes snažia aj architekti, dizajnéri, výrobcovia nábytku a bytových doplnkov.

Vybrali sme pre vás niekoľko ekoinšpirácii z domova i zo sveta, od významných značiek, ale aj od mladých tvorcov, ktorým sa nezačína len kariéra, ale aj život vo vedomí, že budú súčasťou doby, ktorá musí splácať dlh za nenásytnosť 20. storočia. Dôležitejšie bude pre nich nadčasové a ekologické myslenie ako extravagancia za každú cenu. Je vôbec možné v časoch diktátu trhu, ktorý provokuje ku kúpe nepretržitým zahlcovaním novými materiálmi, tvarmi a farbami, hovoriť o ekologickom zmýšľaní výrobcov a konzumentov? Zatiaľ pečať ekologickej kvality stavieb, nábytku a spotrebičov uspokojuje u nás len menšiu skupinu ľudí.
 


Ekonábytkový bontón 1.

216344


Ekonábytkový bontón 1.

216343
Ekonábytok

V Ateliéri Inovácia na Katedre dizajnu Technickej univerzity v Košiciach vznikol pod rukami mladej návrhárky Márie Pospíšilovej stolček z kartónových valcov, vystlaný loptičkami. Výstavný priestor bratislavskej Design Factory sa naplnil bicyklovou témou. Okrem návrhov nových tvarov sa aj recyklovalo. Zaujal nás prototyp taburetky s bicyklovou dušou od Goofa van Beeka.

Či sa ekohorúčka stane napokon nielen módou, ale aj bežnou normou, záleží od originality návrhov, ceny výrobkov, ale najmä od nášho postoja k výberu vhodného nábytku. Pri zelenom výbere sa uprednostňuje nábytok, ktorý vyrobili z recyklovaných materiálov, v drahšej verzii z masívneho dreva ošetreného voskami a olejmi alebo z drevotrieskových dosiek MDF vyrobených bez použitia lepidiel. Ak drevo pochádza z lesa, o ktorý sa starajú podľa sociálnych a ekologických pravidiel, potom nábytok by mal mať certifikát FSC (Forest Stewardship Council).
 


Ekonábytkový bontón 1.

216348


Ekonábytkový bontón 1.

216354
Ekonábytok

Silvia Bárdová vytvorila v rámci projektu „Kreatívne zbieranie“ na Katedre dizajnu Technickej univerzity v Košiciach, ktorý vedie doc. Ing. Tibor Uhrín, ArtD., kontajneríky na šperky. (foto: Martin Vysoký) Na výstave Dismettiamola v Miláne zaujal prototyp odpadkového koša Fabriano z päťdesiatich vrstiev recyklovaného papiera. S každou vrstvou smetí z neho odbudne jedna vrstva. (foto: Czech Design)

Ekonábytkový bontón 1.

216350
Ekonábytok


Ekonábytkový bontón 1.

216349

Nový kus nábytku Collect z mixu starých zásuviek rôznych štýlov ukázal, že švédsky dizajn má schopnosť prisúdiť starým veciam funkčnosť a estetickú dimenziu. Josef Frank, štúdio Wis Design. (foto: Wis Design, výrobca: Schönbuch) Ručne vyrobené tienidlá na lampy z listiel z fínskej brezy navrhol interiérový architekt Seppo Koho pre značku Secto. (foto a výroba: Secto, predáva: Scandium cz)

Článok bol uverejnený v časopise Môj dom.

Kategória: Bývanie Nábytok
Tagy: bývanie ekonábytok
Zdieľať článok

Diskusia