Ekonábytkový bontón 2.

23. 09. 2009
Zdieľať

Niekedy ide len o proklamované úsilie držať krok s módnymi ekotrendami, inokedy o skutočnú zodpovednosť za recyklovateľnosť výrobkov, minimalizáciu odpadu či spotreby energie počas výroby, ale aj po dožití vecí, ktorými si zapĺňame domovy...

V Škandinávii patrí k ekologickému bontónu výrobcov textílii, nábytku a doplnkov uchádzať sa o ocenenie Nordil Swan Ecolabel (a tým aj o punc kvality), ktoré môžu získať len výrobky kompletne recyklovateľné a vyrobené podľa prísnych ekologických noriem. Na tradičnej štokholmskej výstave nábytku sa v duchu trvale udržateľného rozvoja udeľuje prestížna cena Green Furniture Award.
 


Ekonábytkový bontón 2.

219151


Ekonábytkový bontón 2.

219139
Ekonábytok

Zane Homka z lotyšskej Art Academy verí, že príroda je najlepší dizajnér. Vešiaky sú z konárov jablone, ktorá prestala rodiť jablká… (foto: Valdis Jansons) Pod značkou Berhin vzniká celá séria ekologického nábytku, tak ako aj kreslo-vankúš od Ann-Sofie Lennstrand-Hallberg. (foto: Berhin studio)

Okrem iného sa pri nábytku prihliada aj na spôsob, kvalitu a pôvod povrchovej úpravy. Rozpúšťadlové nátery na báze polyuretánov, akrylátov a nitrátu celulózy ustupujú povrchovým úpravám tzv. green chemistry, vytvorenej na báze prírodných a modifikovaných olejov a voskov, UV lakov, pričom rastie záujem o vodou riediteľné spojivá. Predpokladom je, že aj u nás sa ekologická značka výrobku stane konkurenčnou výhodou výrobcov podobne, ako je to už viac ako štyridsať rokov v civilizovanom svete.
 


Ekonábytkový bontón 2.

219152


Ekonábytkový bontón 2.

219148
Ekonábytok

Recyklovaný papier poslúžil Indre Merca na výrobu ľahkého kresielka Bio Seat pre deti do sedem rokov. (foto: Art Academy of Latvia) Riccardo Nannini, Domenico Orefice a Emanuele Pizzolorusso – mladí talianski dizajnéri, ktorí na Design Week v Miláne zaujali ekologickým dizajnom smetných košov. (foto: Czech Design)

Ekonábytkový bontón 2.

219149


Ekonábytkový bontón 2.

219146
Ekonábytok

Silvia Bárdová z Ateliéru Inovácie na Katedre dizajnu Technickej univerzity v Košiciach navrhla Skrinky C-6000 z kanistrov od riedidla. Smaltovaná, stopercentne recyklovateľná oceľ a tridsaťročná záruka výrobkov Kaldewei (foto a výroba: Kaldewei)

Článok bol uverejnený v časopise Môj dom.

Kategória: Bývanie Nábytok
Tagy: ekonábytok
Zdieľať článok

Diskusia