06. 04. 2009
Zdieľať

Odborníci na dizajn alebo jednoducho tí šikovnejší, čo dokázali ostatných presvedčiť, že sú lepší ako oni, sa v dvojročnom intervale stretávajú, aby vytvorili takzvanú farebnú paletu najbližších sezón. Módni návrhári vždy čakajú za dverami a potom už len nasleduje boj, kto ako prvý predvedie farbu sezóny, kto určí ten správny módny smer. Farebné hity v bytovom interiéri sú vždy ozvenou predvádzacích mól a do našich bytov sa vkradnú zväčša o jednu sezónu neskôr ako v módnom biznise. Šušká sa, že farba sezóny sa vyberá aj za pomoci psychológov, ktorí sa snažia odhadnúť všeobecnú náladu ľudstva a pomocou farby ju podporiť alebo obrátiť iným smerom.

Farby sezóny


Farebné pocity

188494

Ktorá farba vyhrala v rebríčku hitparády sezóny sa každoročne ukáže na celkovom farebnom ladení expozícii svetových značiek na najpopulárnejších výstavách bytového dizajnu a nábytku. Po čierno-bielom období ostatných dvoch rokov sa do interiérov pomaly vtierajú všetky odtiene hnedej a sivej, aj spojené do jednej farby. Je to farba, ktorá tvorí výborný podklad k výrazným sýtym odtieňom všetkých druhov. Vnáša do interiéru zemitý, uvoľňujúci pocit. Interiér kompletne ladený do bielej farby je stálicou už niekoľko rokov a jeho protipólom je výrazné používanie čiernej – tak na stenách, ako aj na extravagantných doplnkoch inšpirovaných minulosťou. Zaujímavé sú náznaky použitia zlatej a striebornej v kontexte so súčasnou modernou, alebo dokonca industriálnou bytovou architektúrou. Zo Škandinávie k nám privialo závan populárnej olivovo zelenej , ktorá si ihneď získala svojich nadšencov a ako farba jari a dobrej nálady sa u nás usadila na dlhšie.


Farebné pocity

188489

Čo je farba?

Farba je vizuálny zážitok, je to pocit, ktorý si uvedomujeme vďaka svetlu a vnímame zrakom. Je to psychologický jav, ktorý je súčasťou nášho vedomia a ovplyvňuje naše vnímanie. Pomocou farieb sa dajú meniť naše nálady a pocity, čo sa často využíva v bytovom dizajne. Pomocou farieb sa vytvára určitá atmosféra, nálada alebo pocit z priestoru Farbou možno zvýšiť výkonnosť či znížiť únavu. Ak chcete ráno vstávať s radosťou alebo variť s chuťou, zamerajte sa na príjemný pocit z konkrétnej farby, obklopte sa takou farebnou škálou, ktorá vo vás vyvoláva práve pocit radosti.

Pozrite sa okolo seba a skúste sa koncentrovať na rozličné farby. Farba vplýva na každého z nás veľmi odlišne, závisí to od ľudskej povahy, od momentálneho psychického rozpoloženia či od stavu organizmu. Správnou voľbou farby dokážeme dostať svoje bývanie do tej správnej osobnej harmónie.
 

Už Pytagoras približne 500 rokov p. n. l. upozornil na pôsobenie farieb na človeka. Tri základné farby, červenú, žltú a modrú, spájal s telom, dušou a duchom človeka. Aj Goethe si zakladal na tom, že ako jediný vo svojom storočí sa okrem poézie zaoberá náukou o farbách a že pozná pravdu o vplyve farieb na človeka. Tvrdil, že farbu človek vníma celým telom, nie iba pomocou zraku. Dokázal to pokusom, keď doviedol slepca do miestnosti s modrými stenami a jeho telesná teplota klesla. Keď ho priviedol do miestnosti s červenými stenami, telesná teplota mu stúpla.

Ako kombinovať farby?


Farebné pocity

188479

Predovšetkým tak, aby sa vám ich kombinácia páčila. Sú však určité pravidlá, ktoré vám uľahčia výber farieb, aby ste nemuseli prejsť fázou pokus – omyl. Farby rozdeľujeme na základné a doplnkové. Základné sú žltá, červená, modrá a ich vzájomnými kombináciami vznikajú farby doplnkové. Čiernu a bielu tvorí celé spektrum farieb; sú to farby neutrálne, čo vytvára predpoklad, že sú vhodné k všetkým typom farieb. Farebné kombinácie sa riadia najrozmanitejšími faktormi – individuálnym vkusom, módnymi trendmi aj najrôznejšími technickými zákonitosťami interiéru. Príjemné pocity vyvolávajú osvedčené kombinácie, ktoré vytvárajú tradičné poňatie harmónie, napríklad modrá a oranžová či fialová a žltá, ale aj červená a zelená, ako pripomienka Vianoc. Podobné pocity vyvolávajú aj kombinácie dvoch rovnakých farieb s rozličnou sýtosťou, napríklad tmavá zelená so svetlozelenou.


Farebné pocity

188493

Harmonicky pôsobí aj ladenie farieb interiéru do jedného tónu, nemusí to byť do rovnakej farby. Hlavný farebný tón by však mal dominovať a ďalšie povrchy by mali mať medzi ostatnými farbami a vzormi danú farbu jasne zastúpenú. Ak si neviete predstaviť, či je nejaký pekný doplnok, prípadne nábytok k hlavnej farbe vhodný, skúste si všimnúť, z akých tónov je farba doplnku namiešaná. Základ by mala tvoriť farba hlavného farebného tónu. Zelená a žltá sa napríklad k sebe hodia, pretože polovicu zelenej tvorí žltá.

Pre interiér bytu je dôležité zvoliť si základné farebné riešenie podľa subjektívnych pocitov a to použiť na veľké plochy stien. Základnú farebnú líniu môžete potom dopĺňať malými akcentmi v sprievodných farbách. Ak chceme v priestore niečo zdôrazniť alebo oživiť smutnú časť bytu, je vhodné uplatniť kontrastné farby, napríklad fialovú a žltú.
 

Kvantitatívny kontrast farieb je číselne vyjadrenie pomeru farieb potrebných do určitého priestoru, aby pôsobili rovnako výrazne. Ak chceme, aby fialová pôsobila v priestore rovnako výrazne ako žltá, treba ju použiť na trojnásobnej ploche ako žltú. Napríklad ak postavíme žlté kreslo pred fialovú stenu, kreslo rozžiari aj stenu; fialovú tak naše oko bude vnímať v rovnakej intenzite ako žltú a priestor sa krásne oživí. Ak však postavíme fialové kreslo pred žltú stenu, do očí nám udrie výrazná žltá, a kreslo ostane nepovšimnuté aj s jeho peknou farbou. V tomto prípade síce stena bude žiariť žltou, no dojem z priestoru ostane menej výrazný a budete cítiť, že tam ešte chýba niečo, čo by upútalo pozornosť.

Farebné riešenie stien interiéru však nie je iba výber odtieňa, dôležité je dostať ho v rovnakej podobe na stenu. Preto sme sa opýtali pána Mgr. Mariána Mosorjaka, obchodného riaditeľa firmy PAM-ak, s. r .o., výrobcu náterových farieb, na niekoľko technických otázok:
Koľko vrstiev farby sa musí naniesť na stenu, aby sa dosiahol presný odtieň konkrétnej farby podľa vzorkovníka, teda akým spôsobom dosiahnuť vysnívanú farbu steny?


Farebné pocity

188482

Spôsob aplikácie a počet vrstiev farby závisí od druhu a stavu natieraného povrchu. Na betón, stierku a vnútornú omietku je vhodné pred nanášaním farby aplikovať penetračný náter, čím sa zníži celková nasiakavosť podkladu a vyrovná sa nerovnomerná nasiakavosť. Potom treba nanášať vybratú farbu vo dvoch vrstvách (náteroch). Ak sú steny natreté starým náterom, ktorý treba obnoviť, postup opäť závisí od kvality povrchu. Ak povrch takzvane nekrieduje, neodlupuje sa, možno priamo nanášať farbu vo dvoch vrstvách – dvoch náteroch. V prípade, že farba takzvane krieduje, je tiež potrebná najprv penetrácia. Ak však nie je povrch súdržný a kompaktný, musia sa nesúdržné časti mechanicky odstrániť. Potom treba najprv naniesť penetračný náter a až potom dve vrstvy farby. Penetračný náter sa musí aplikovať aj vtedy, keď pôvodný náter bol z takzvanej nízkopojivovej farby. V každom prípade je výhodné aplikovať pred nanášaním farby penetračný náter, ktorý zabezpečí rovnomernú nasiakavosť povrchu a tým i rovnomernosť farebného odtieňa. Podstatne sa znižuje riziko tvorby škvŕn a znižuje sa spotreba farby. Vždy sa však musí dodržiavať postup predpísaný výrobcom, ktorý je zvyčajne uvedený na etikete výrobku.

Ak sa rozhodneme pre radikálnu premenu bytu a pôvodné svetlé odtiene chceme premeniť na výrazné farby, napríklad červenú, alebo naopak, ak sa nám zažiadalo vniesť do tmavo ladeného bytu viac svetla pomocou jasných svetlých odtieňov, sú potrebné nejaké medzikroky alebo možno priamo nanášať zvolenú farbu?


Farebné pocity

188488

Niektoré odtiene sa dajú aplikovať na novú bielu či farebnú stenu aj na staré nátery, bez medzikrokov. Určitý problém môže nastať, keď chceme tmavý odtieň pretrieť nabielo alebo nejakým svetlejším odtieňom. V takom prípade treba naniesť viac vrstiev farby, až kým sa pôvodný odtieň neprekryje (samozrejme, ak nechceme starý náter mechanicky odstrániť). Takisto môže vzniknúť problém pri aplikácii veľmi sýtych odtieňov (napríklad červených, ale aj iných), pretože môžu robiť škvrny. V tomto prípade treba správne odhadnúť optimálne riedenie a opatrne nanášať. To si však už vyžaduje zručnosť a skúsenosť.
 

Dôležitý je podiel farieb v jednom priestore. Dobré je zvoliť si jednu farbu, ktorá bude hlavnou farbou priestoru a môže zabrať aj 60 % plôch. K nej si treba zvoliť farbu vedľajšiu, poprípade aj dve (v závislosti od veľkosti priestoru: čím menší, tým menej farieb treba použiť), ktoré zaberú približne polovicu plôch hlavne farby. Interiéroví dizajnéri aplikujú ešte jednu alebo dve ďalšie farby, ktorých použitie je vyjadrené už v ich názve – doplnkové. Sú vhodné len na doplnky a drobné dekorácie. Výnimku tvoria odvážne kombinácie a riešenia, ktoré väčšinou prešli rukami umelecky založených jedincov, napríklad striktná biela na všetkých plochách a predmetoch a len jeden farebný akcent. To sú tie pekné obrázky pekných interiérov v časopisoch. Alebo mix mnohých farieb v nezvyčajných kombináciách. V týchto prípadoch však treba mať naozaj veľkú dávku predstavivosti a umeleckého ducha, ktorý vám našepne, ako a kam s ktorou farbou.

Článok bol uverejnený v časopise Môj dom

Kategória: Bývanie Farby, materiály Nábytok
Tagy: farba interiér interiérový dizajn
Zdieľať článok

Diskusia