Fígle na zväčšenie bytu 2.

19. 02. 2009
Zdieľať

Možností, ktorými by sme mohli docieliť zväčšenie bytu, ak neuvažujeme s náročnou prestavbou alebo úplnou rekonštrukciou, nie je až tak veľa, avšak stoja za pokus. Otázkou však zostáva, ako na to.

Kuchyňa

Kuchyňa patrí priestorom, v ktorých musíme mať nespočetné množstvo predmetov a kuchynských spotrebičov ihneď po ruke. Pritom musia byť umiestnené prehľadne a tak, aby jeden neobmedzoval prístup k druhému. A to je ten najväčší problém. V súčasnosti nám však výrobcovia kuchynských liniek ponúkajú rafinované riešenia, ktorými získame nielen bezproblémové fungovanie kuchyne, ale aj úložné priestory využívajúce každý voľný centimeter. K dispozícii máme rôzne zásuvky, skrinky na koľajniciach alebo kolieskach, dokonca i rôzne otočné systémy, kde si môžeme prehľadne uložiť a usporiadať všetko, čo potrebujeme.


Fígle na zväčšenie bytu 2.

180159

Rafinovaným riešením je i sklopný stolík alebo výsuvná pracovná plocha. Výborným spôsobom, ako získať prehľadný a úložný priestor, sú výsuvné regálové skrinky dostupné zboku a prehľadné z oboch strán. Na úložný priestor v kuchyni môžeme využiť aj bežne nevyužívané kuchynské priestory, ktorým je napríklad podstavec linky, takzvaný sokel. Práve v tomto zdanlivo nevyužiteľnom priestore majú niektoré linky zásuvky, kde môžeme umiestniť napríklad plechy na pečenie. Aktuálne sú i skrinky s roletovými dvierkami. Ich súčasťou bývajú i zásuvky na kuchynské spotrebiče nachádzajúce sa v skrinke. Pri manipulácii spotrebiče len trochu vysunieme a po skončení práce zasunieme späť, zakryjeme stiahnutou roletkou a poriadok je zaručený. Ide o veľmi praktické riešenie, ktoré šetrí priestor a vďaka ktorému odpadáva problém s odkladaním prístrojov do iných častí kuchynskej linky.

Pokiaľ pracovná doska nie je zabudovaná v kuchynskej linke a máme ju v priestore, môžeme priestor nad ňou využiť na zavesenie roštu, ktorý bude slúžiť na uskladnenie niektorých pri práci potrebných nádob a hrncov. Ak máme naozaj malý priestor na prípravu jedla, do ktorého sa nezmestí ani to najzákladnejšie vybavenie, môžeme našu nádej vložiť do minikuchyne. Kompaktné minikuchyne v skrini sú vybavené drezom a základnými elektrospotrebičmi – varnou doskou a chladničkou. Možnými doplnkami sú mikrovlnná rúra a odkladacie priestory zhotovené podľa priestorových možností. Minikuchyne si môžeme zaobstarať v rôznom technickom a dizajnérskom prevedení.

Obývacia izba

Obývacia izba tvorí väčšinou jadro bytu. Je ústrednou miestnosťou rodiny, kde prežívame tie najkrajšie chvíle v okruhu svojich najbližších. Navyše je však aj priestorom, kam si pozývame svojich kamarátov a hostí. Obývaciu izbu teda využívame na viacero funkcií – relax, oddych, zábavu a v niektorých prípadoch i prácu a spánok. Práve pre svoje rôznorodé využitie je ideálnym miestom pre použitie ľahkého mobilného a hlavne variabilného viacúčelového nábytku. Ten oceníme predovšetkým v malom a obmedzenom priestore, kde nie je miesta nazvyš.

Súčasťou takmer každej obývacej izby je aj konferenčný stolík. Nemusí však slúžiť len na položenie kávy, časopisu či novín. Tento zdanlivo jednoduchý prvok nášho interiéru môže obsahovať úložné miesto alebo sa môže v prípade potreby premeniť na plnohodnotný jedálenský stôl. Pre úsporu priestoru v našom byte sú zaujímavé i tie stolíky, ktoré sa dajú rôznym spôsobom zasúvať pod seba alebo skladať ako stavebnice na seba. V súčasnosti sú na trhu i také, ktoré sa dajú použiť dokonca i na sedenie.

Na sedenie môžeme používať multifunkčný sedací nábytok. Ide o sedacie sústavy, ktoré sa dajú rôznym spôsobom skladať, rozkladať, sklápať a otáčať. Môžeme si tak zo sedačky vytvoriť napríklad relaxačnú pohovku alebo posteľ v závislosti od toho, na čo máme práve chuť. Dôležitou vlastnosťou nábytku pri úspore priestoru je i jeho skladobnosť. Predmety sa však nemusia len skladať alebo vŕšiť na seba, ale i zasúvať sa do seba. Typickým príkladom sú takzvané hniezdové stolíky, ktoré majú pôvod v Oriente. Ich princíp je jednoduchý. Sú navrhnuté v rôznych veľkostiach tak, aby sa dali bez problémov zasunúť pod seba.

Vďačným kusom nábytku v obývacích izbách sú aj vysoké knižnice a policové sústavy, ktoré siahajú od podlahy až po strop, čím sa maximálne využívajú steny izby a poskytujú tak veľké množstvo využiteľného priestoru. Počítač je už veľmi dlho súčasťou nášho každodenného života. V poslednej dobe stále viac preniká aj do našich domácností. Je priestorovo výhodné použiť pohyblivé stolíky, ktoré rátajú s umiestnením všetkých nevyhnutných komponentov počítača. Na dnešnom trhu ich nájdeme v rôznych vyhotoveniach, v rozličnom farebnom stvárnení i vo výnimočných dizajnérskych spracovaniach, ktoré môžu byť skutočnou okrasou interiéru. Ich najväčšou výhodou je, že ich môžeme ľubovoľne premiestňovať tam, kde ich práve potrebujeme. Úsporné sú aj také riešenia, kedy je počítač súčasťou policovej alebo skriňovej zostavy. Vtedy stačí len otvoriť dvierka skrinky a prístup k počítaču je voľný, alebo dvierka skrine zavrieť a po počítači niet ani stopy.

Spálňa rodičov a detská izba

V oboch týchto miestnostiach určených hlavne na oddych a relax, sa stretávame pri riešení a organizácii ich priestoru s podobnými problémami a prekážkami. Sú nimi predovšetkým vždy a všade prekážajúca posteľ a nedostatok úložného priestoru. No pri troche fantázie prídeme na to, že posteľ nemusí vždy len prekážať, že nie vždy musí priestor pod ňou slúžiť len ako zásobáreň prachu a že nie vždy musíme trpieť nedostatkom úložného priestoru. Treba však, aby sme priestor začali vnímať trojrozmerne, aby sme nenarábali len s jeho plochou, ale aj s ďalším rozmerom priestoru, ktorým je výška.


Fígle na zväčšenie bytu 2.

180157
archív vydavateľstva JAGA

Posteľ sa nemusí nachádzať iba na podlahe, môže byť v rôznych úrovniach a priestor, ktorý pod ňou vzniká, môžeme podľa jej polohy využívať na nespočetné množstvo účelov. Existujú postele sklápajúce sa do skríň, ktoré vkusne a efektívne riešia problém s nedostatkom priestoru. Na noc sa rozložia a ráno pohodlne sklopia do skrine. Zavrú sa dvierkami skrine a tak priestor, kde bola pred chvíľou posteľ, ostáva pripravený na iné využitie. Ich výhodou je aj to, že periny a vankúše zostávajú pri sklápaní pripnuté k posteli popruhmi, čím sa zbavíme prácneho zastielania do nepohodlných úložných priestorov. Výrobcovia ponúkajú vertikálne aj horizontálne sklápacie systémy, ktorých výsledkom sú jednolôžkové, dvojlôžkové alebo dokonca i dvojposchodové postele.

Niektoré dizajnérske firmy ponúkajú skutočne vkusné riešenia, ktoré okrem funkčného hľadiska spĺňajú aj nemenej dôležité estetické hľadisko, čím sa podieľajú na zvyšovaní kvality bývania. Podobným riešením, pri ktorom tiež posteľ zmizne cez deň z dohľadu, je jej zasunutie pod vyvýšené pódium. Pódium sa využíva na umiestnenie sedacej súpravy, písacieho stolíka alebo iných bytových doplnkov, čím robí priestor obytnej izby omnoho zaujímavejším. Spanie vo výškach je taktiež jednou z vďačných možností. Ide o posteľ alebo dokonca o dvojlôžko zdvihnuté nad úroveň podlahy minimálne o 1,5 m.

Priestor pod posteľou môžeme využívať podľa našich momentálnych potrieb a záujmov. Od výšky umiestnenia postele závisí aj spôsob využívania priestoru pod ňou. Na to, aby sme priestor miestnosti využívali plnohodnotne v dvoch úrovniach, treba dostatočnú svetlú výšku, ktorá by umožnila, aby sa dalo pod posteľou aspoň stáť a na nej aspoň sedieť. Vtedy môžeme priestor pod posteľou využiť na vytvorenie malého pracoviska s počítačom, na malú obývačku s čitárňou alebo na šikovný jedálensky kútik.

Deti vo svojej izbe určite ocenia vytvorenie takéhoto pracovného kútika s písacím stolom alebo aspoň miesta určeného pre hru a zábavu. Možností využitia tohto priestoru je skutočne veľa a každý z nich zväčšuje obytnú plochu a rozširuje náš životný priestor. Vyvýšené postele však nemusia v každom prípade siahať až po strop, ale môžu byť vyvýšené len mierne. Vtedy môžeme využiť priestor pod takto mierne vyvýšeným lôžkom na zabudovanie úložných skriniek. Toto riešenie je výhodné predovšetkým vtedy, keď nechceme, aby naše dieťa spalo príliš vysoko.


Fígle na zväčšenie bytu 2.

180156
archív vydavateľstva JAGA

V detských izbách pre viac detí sa s veľkou obľubou používajú dvojposchodové postele, takzvané palandy, ktoré sú výborné nielen na spanie, ale i na hry a leňošenie. Nemusíme však používať iba palandy vo svojej tradičnej podobe, keď sa jedna posteľ nachádza na podlahe a druhá nad ňou pod stropom, ale s malou dávkou fantázie môžeme postele umiestňovať v rôznych úrovniach a polohách. Poschodové postele môžeme umiestniť do tvaru písmena L. Zvyšná časť pod hornou posteľou sa dá využiť na pracovný kútik, na umiestnenie komody, skrinky alebo policového regálu poskytujúceho množstvo prehľadne využiteľného priestoru.

Inšpirujúco a výnimočne pôsobí, ak sú obe postele súčasťou skriňovej zostavy. Tvoria tak akési uzavreté výklenky v skriňovej stene, ktorá prebieha od podlahy až po strop. Nachádzajú sa síce pod sebou, avšak s istým dĺžkový posunom, ktorý necháva priestor pre umiestnenie skríň, komôd, políc a rôznych nevyhnutných zásuviek. Dokonca i schodíky na vyššie umiestnenú posteľ môžu plniť súčasne aj funkciu úložných zásuviek. Okrem dôsledného využitia priestoru získame jedinečné a kompaktné pôsobenie detskej izby, ktoré spolu s použitím vhodnej kombinácie farieb vyznie naozaj očarujúco.

Zaujímavým riešením je i zdvojený gauč. Je to vlastne zvýšené lôžko, pod ktorým je schovaná druhá posteľ posadená na kolieskach a vodiacich koľajniciach. V prípade potreby sa spodné lôžko len jednoducho vysunie, čím získame dve lôžka, z ktorých ani jedno nemusí mať výšku väčšiu než 1,2 m. Obohatením môže byť aj vloženie výsuvnej pracovnej dosky medzi dve postele, na ktorej sa môžu deti venovať svojim záľubám. Toto riešenie je výhodné i pre deti mladšie ako 6 rokov, pre ktoré nie je vysoká palanda vhodná.


Fígle na zväčšenie bytu 2.

180154
archív vydavateľstva JAGA

Vstavané skrine – šatníky

Použitie vstavaných skríň sa nemusí viazať na konkrétny priestor. Práve naopak, môžeme ich inštalovať v predsieni, chodbe, detskej izbe, spálni rodičov, ba dokonca i vo výklenkoch a inak nefunkčných priestoroch. Keďže môžu byť umiestnené kdekoľvek, môžu mať akékoľvek rozmery a môžu byť vyrobené z rôznych materiálov a s rôznymi povrchmi, hovoríme im „skrine na mieru“. Sú navrhnuté vždy pre náš priestor a podľa našich potrieb. Konzultáciou našich požiadaviek a predstáv s odborníkmi vytvoríme ten najvhodnejší a najpraktickejší úložný priestor na odkladanie odevov, sezónnych vecí, športových predmetov a iných nevyhnutných drobností a predmetov.


Fígle na zväčšenie bytu 2.

180160
Soňa Sadloňová

Výhodou vstavaných skríň je, že môžu zúročiť celú výšku miestnosti, maximálne však do výšky 3,2 m, čo je odvodené od technológie ich výroby. Najčastejšie používaným spôsobom otvárania vstavaných skríň je posuvný systém. Ten umožňuje bezproblémové využitie inak hluchého priestoru pred skriňou, ktorý by sme za bežných podmienok potrebovali na manipuláciu s otvárateľnými dvernými krídlami. Hoci je tento spôsob šetrný k priestoru a nezasahuje do obytnej plochy, nevýhodou je, že prístupná je vždy iba jej jedna časť. Úplné odkrytie šatníka a zároveň úsporu potrebného priestoru pred ním však umožňujú nové progresívne systémy kovaní pre skladané posuvné dvere.

Posuvné dvere vstavaných skríň môžu byť navrhnuté v kombinácii rôznych materiálov a svojím vzhľadom môžu priestor dotvárať, pôsobiť nenápadne alebo sa môžu stať dominantným prvkom interiéru. Pre stiesnené priestory je však vhodné použitie zrkadlových dverí, ktoré optický dojem malého priestoru zväčšujú. Ako sme ukázali, fígľov na zväčšenie nášho malého a nie zriedka preplneného bytu je niekoľko. Stačí len trocha popremýšľať a určite prídeme na to, že v sebe ukrýva ešte stále dostatok doposiaľ neodhalených a nepoznaných rezerv a možností. Zistíme, že náš byt nie je až taký malý, ako sa na prvý pohľad zdá.

Kategória: Bývanie Navrhovanie interiéru
Tagy: dispozícia interiér
Zdieľať článok

Diskusia