Harmónia pod šikmým stropom

Harmónia pod šikmým stropom

16. 08. 2010
Zdieľať

Nové domovy dnes nevyrastajú len na stavebných pozemkoch, parcelách či zelených lúkach. Je to už zopár rokov, čo prišlo na rad aj stavanie „na stavbách“. Mnohí si prebudovali staré podkrovie na novú strechu nad hlavou alebo našli útulné hniezdočko v nadstavbe nad rodičovským či panelovým domom. Takéto bývanie má nepochybne svoje výhody – napríklad ušetríte za pozemok. Je však aj v súlade s princípmi feng šuej?

Podľa feng šuej neexistuje žiadna „dobrá“ alebo „zlá“ izba. Dokonca aj priestory s negatívnou charakteristikou z pohľadu feng šuej môžu mať na určitý čas priaznivý účinok. Každá miestnosť je použiteľná pre niekoho alebo na niečo a každý problém má svoje riešenie. Platí to aj v podkroví. Šikmý strop sa z hľadiska feng šuej považuje za nepriaznivý, pretože narúša prúdenie medzi zemskou a nebeskou energiou. To posilňuje energiu ohňa a vzniká tak priestor nevhodný na odpočinok. Nemusíte však mať hlavu v smútku. Všetky šikminy a nepravidelnosti v priestore sa dajú ošetriť podľa zásad feng šuej.

Pod tlakom šikmého stropu
V prírode sa stretávame len s plynulým pohybom. Vietor vanie do údolia, cez hory, okolo kameňov a stromov a miestami sa dostáva do vírov. Tam, kde sa energia čchi môže úplne voľne pohybovať, pretože nenaráža na pevné hranice, stáva sa príliš prudkou a rýchlou. Podobne to vyzerá aj v našich domovoch. A sú aj také miesta, kde energia chýba. Tmavé kúty a rohy majú stagnujúcu čchi a tá nás oberá o „životnú“ energiu. Aj príliš pomaly sa pohybujúca energia má tendenciu meniť sa na škodlivú a spôsobovať ochorenia. Šikmé stropy vytvárajú tlak smerom nadol, na čo ľudia často reagujú bolesťou hlavy, poruchami spánku, pocitmi strachu a inými problémami.


Harmónia pod šikmým stropom

279076
Daniel Veselský

V priestoroch pod šikmým stropom, kde sa energia čchi pohybuje príliš pomaly a mohla by preto pôsobiť negatívne, sa dá jej tok rozprúdiť svetlom – v tomto prípade by na zlepšenie jej prúdenia stačilo vymeniť lampy na nočných stolíkoch za také, ktoré svietia smerom dohora

Ako v podkroví rozprúdiť energiu
V priestoroch pod šikmým stropom, kde sa energia pohybuje príliš pomaly, možno jej tok rozprúdiť svetlom. Žiariaci zdroj svetla otočený smerom hore, k šikmine, a teplo prúdiace z lampy energiu čchi zaktivuje a rozhýbe. Rozmiestnite preto malé nástenné lampy po obvode stien pod šikminami. Podobne pôsobia aj kvety, ktoré svojím rastom neustále vytvárajú novú energiu a odovzdávajú ju okoliu. Pretože rastliny si vytvárajú vlastné pole energie, môžu sa použiť aj na spomalenie príliš rýchlo sa pohybujúcej čchi.


Harmónia pod šikmým stropom

279078
Komandor

Priestor pod strešným oknom nie je vhodný ani na umiestnenie postele, ani pracovného stola. Tu je ukážka podkrovnej detskej izby, v ktorej sú prakticky vyriešené poškodené sektory pod šikmým stropom (nielen z pohľadu feng šuej), vhodne rozmiestnený nábytok a dostatok miesta na hranie. Celok by mohla ešte vylepšiť vhodná rastlina pod šikminou

Ak vám šikmý strop zhoršuje spánok, môžete minimalizovať vplyv nevyváženej cirkulácie vzduchu tým, že nad celou plochou postele nainštalujete vodorovný baldachýn. Negatívne pôsobenie šikmého stropu sa dá zažehnať aj zavesením dvoch bambusových píšťal, ktoré podporia stúpanie vzduchu dohora. Zaveste ich pod šikminu tak, aby nátrubky smerovali šikmo hore a konce píšťal boli natočené k sebe. Vytvoríte tak imaginárny trojuholník. Píšťaly by sa nemali navzájom dotýkať, ani by sa nemali dostať do kontaktu so stropom.
I keď platí, že všetko, čo prináša svetlo a vzduch je dobré, strešné okná nad posteľou alebo pracovným stolom sú výnimkou – vyvolávajú totiž pocit, že ste na očiach a nechránený. Pocit bezpečia vám pomôžu navodiť rolety alebo záclony, ktoré môžete zatiahnuť kedykoľvek, keď budete potrebovať súkromie.


Harmónia pod šikmým stropom

279077
Indeco

Príklad správneho, podľa feng šuej takmer ideálneho usporiadania spálne v podkroví: posteľ je pod rovnou časťou stropu, čelom k pevnej stene, pod šikminami sú úložné priestory. Pod neošetrenou časťou šikmého stropu je veľmi dobre umiestnená rastlina, ktorá má podobný vyrovnávajúci účinok ako svetlo. Palma, ktorej ostrohranné listy vytvárajú škodlivú energiu ša, by sa však mala vymeniť za kvet s okrúhlymi listami, napríklad africkú lipku

Ak vám to priestor dovolí, umiestnite postele, pracovné miesto či pohovku v tej časti izby, kde je strop rovný. Miesta znehodnotené šikminami tak ostanú voľné na umiestnenie lámp, kvetov alebo televízora.

Podkrovie je miesto, ktoré so sebou z pohľadu feng šuej prináša mnoho negatív, preto treba k jeho zariaďovaniu pristupovať veľmi zodpovedne. Od kvality prúdenia energie čchi totiž závisí zdravie, úspech i bohatstvo tých, ktorí ho obývajú. Ak sa u vás vyskytli problémy, s ktorými si neviete poradiť, skúste vyhľadať odborníka z oblasti feng šuej a požiadajte ho o úpravu priestoru.

 


Harmónia pod šikmým stropom

279074
Daniel Veselský


Harmónia pod šikmým stropom

279075
Daniel Veselský

Takmer dokonalé riešenie – posteľ je pod vodorovnou časťou stropu a lampy, ktorých svetlo prúdi smerom nahor, sú umiestnené pod šikminami, takže rozhýbu energiu čchi správnym smerom Nepriaznivý vplyv šikmého stropu môžete účinne a zároveň esteticky eliminovať napríklad baldachýnom

 

V dnešných domoch dostanú miesto v podkroví pridelené väčšinou spálne a detské izby, šikmé stropy však podľa feng šuej nie sú práve ideálnym miestom na odpočinok či sústredenú prácu. Vytvárajú totiž tlak smerom nadol, na čo ľudia často reagujú bolesťou hlavy, poruchami spánku, pocitmi strachu a inými problémami. Našťastie sa tento negatívny vplyv dá väčšinou eliminovať pomerne jednoduchými zásahmi.

ZDROJ: časopis môj dom JAGA GROUP, s.r.o.

Kategória: Bývanie Navrhovanie interiéru
Tagy: bývanie
Zdieľať článok

Diskusia