Hľadanie nového priestoru 2.

Hľadanie nového priestoru 2.

27. 11. 2009
Zdieľať

Ak by mal človek brať celkom vážne to, čo vidí na výstavách, boli by malé vykachličkované miestnôstky už dávno zabudnutou kúpeľňovou minulosťou. Viem, že kúpeľňová realita väčšiny našincov má od pavilónov snov ďaleko, ale dúfam, že nepretečie veľa vody v Dunaji, kým im začne šliapať na päty. A možno sa im môže o kúsok priblížiť už teraz. Treba len popremýšľať, ako a kde nájsť pre novú kúpeľňu nový priestor alebo aspoň hľadať nové možnosti v tom starom.

Sprchy po novom


Hľadanie nového priestoru 2.

230150
Hansgrohe

Priestranné – takto by sa dali jedným slovom charakterizovať sprchy v kúpeľniach snov. Sprchovanie už dávno nie je priestorovo úspornejšou a menej pohodlnou alternatívnou kúpeľa. Tečúca voda dokáže poskytnúť síce iné, avšak rovnako hodnotné pôžitky ako voda napustená vo vani, a tak si zaslúži aj adekvátny priestor. Ako zvládnuť veľký priestor nielen esteticky, ale aj technicky, bolo rébusom pre tímy dizajnérov a technikov. Rozmerné zariadenia si totiž vyžadujú chytré riešenia – veľké ploché vaničky musia byť dostatočne únosné a ich malá výška kladie zároveň vysoké nároky na rýchly odvod vody, pričom priestor na odpad je naozaj minimálny. Ďalším námetom na premýšľanie sú zasklenia ohraničujúce veľké sprchovacie priestory.

 

Relax inak

Rovnako ako bežné vybavenie kúpeľne aj relaxačné zariadenia ako sauna či masážna vaňa, ktoré najskôr prenikli z kúpeľov do kúpeľní, sa teraz stávajú súčasťou obytného priestoru. Vďaka svojmu dizajnu a technickým detailom môžu pokojne stáť v spálni či na terase pri obývačke.
 


Hľadanie nového priestoru 2.

230151


Hľadanie nového priestoru 2.

230145
Duravit

Kúpeľňa snov podľa značky Hoesch má názov Water Lounge. Luxus podľa Hoesch spočíva v hodnotných materiáloch ako antikoro, sklo a drevo, preto oslovila známu nemeckú agentúru NOA, aby vytvorila neobyčajný objekt na kúpanie, ktorý by využil najväčšie prednosti skla – priehľadnosť, tvrdosť, jednoduché čistenie, nadčasovosť. Objekt obrovských rozmerov (2 000 × 2 500 × 450 mm) skôr pripomína obývačku morskej panny a je jasné, že ho nemôžete zavrieť do hocijakej kúpeľne. Okrem dreveného ležadla ju dopĺňajú uvoľňujúce masážne bublinky a neobyčajná sprcha, ktorá je prameňom nielen prúdu vody, ale aj svetla rôznych farieb. (foto: Hoesch) Inipi je názov tradičného „potiaceho“ rituálu Lakotov a tiež meno celkom novej sauny od značky Duravit. Tradičný rituál tu umožňuje moderná technika skrytá v bočnej stene, a tak je celý priestor sauny čistý, s dizajnom, za aký sa nemusíte hanbiť v žiadnej z miestností v dome. (foto: Duravit)
Kategória: Bývanie Kúpeľňa, WC
Tagy: hľadanie nového priestroru kúpeľňa
Zdieľať článok

Diskusia