Jednoduchý dom za rozumnú cenu
Aby ste dospeli k tomu svojmu ideálnemu bývaniu, mali by ste mať jasno v potrebách, určiť si priority a hľadať rovnováhu medzi žiaducim a možným. Mladým manželom sa to podarilo. Jednak preto, že presne vedeli, čo chcú, a jednak preto, že našli správneho architekta a spolu s ním správnu mieru – dom im dáva presne to, čo potrebujú. Nič menej, nič viac. Veď načo aj?
Pre niekoho je sťahovanie nepredstaviteľným utrpením, iný je ochotný žiť tam, kde je to preňho výhodné, a bez problémov sa sťahuje za prácou, niekto pod ťarchou povinností pretrpí bývanie v meste, ale každú voľnú chvíľu uteká na chatu či do prírody… {R1}
Mladý pár, ktorý sme navštívili v ich novom dome, našiel pre seba vhodný kompromis – manželia si vybrali prímestské bývanie a zmierili sa s tým, že daňou za krásne prostredie a blízkosť lesa bude každodenné dochádzanie za prácou.
Architekt Ján Stempel navrhol tvarovo jednoduchý rodinný dom, ktorý svojím čistým, priam abstraktným stvárnením ostro kontrastuje s okolitou zástavbou – odlišuje sa od nej jednoduchosťou a účelnosťou. Aj keď na prvý pohľad vyzerá malý, v interiéri je priestranný a účelne vyriešený.
Pragmatické dôvody
Predstava ideálneho domova vychádzala z ich životného štýlu – oboch nútia pracovné povinnosti často cestovať, preto mal byť ich dom akousi oázou pokoja, miestom, kde by mohli vo chvíľach voľna relaxovať. V žiadnom prípade nechceli byť otrokmi svojho majetku. Želali si, aby im dom slúžil a oni sa v ňom cítili príjemne a pohodlne. Stavbu domu pritom považovali za uspokojenie momentálnych potrieb a vhodnú investíciu, nie za riešenie na celý život. Domáci pán nám prezradil, že by sa raz rád presťahoval niekam na juh, preto ho dnes netrápi stálosť zvolených materiálov a ani to, či bude musieť o pár rokov natierať drevenú terasu.
Prízemie po dĺžke pretína vstavaná knižnica, ktorá spolu s ďalšími úložnými priestormi a dverami tvorí jednoliatu, slonovinovobielu stenu. Tá rozdeľuje spodné podlažie domu na severnú – vstupnú časť a južnú – spoločenskú zónu s kuchyňou, jedálňou a obývačkou.
Jednoduchý dom za rozumnú cenu
Manželia spoločne s dobrými priateľmi kúpili veľký, mierne zvlnený pozemok na okraji dediny a dali si navrhnúť dva takmer identické domy. Spoločnú parcelu nerozdeľuje nijaký plot – voľná trávnatá plocha, v čase našej návštevy prikrytá snehom, dáva pocit slobody a voľnosti, a zároveň tu má každý dom svoju vlastnú autonómiu.
Knižnica, ktorá lemuje takmer celý obytný priestor, zjednocuje farbou slonovej kosti a 90-centimetrovým modulom úložné priestory s dverami a vnáša do priestoru istú pravidelnosť a poriadok. Striedmy interiér pocitovo pretepľuje podlaha z tropického dreva merbau.
Priatelia (dnes aj susedia) sa zhodli na tom, že nechcú žiadnu veľkolepú architektúru – štandardné stavebné materiály a postupy, uplatnené citlivým a skúseným architektom, mali viesť k harmonickému výsledku za rozumnú cenu. V čase, keď hľadali architekta, prebehla médiami správa o ocenení rodinného domu vo Vranom nad Vltavou od architekta Jána Stempla, a tak sa investori zašli do Vraného pozrieť. Kým padlo konečné rozhodnutie, ešte sa s autorom projektu niekoľkokrát stretli.
Na mieru vyrobená kuchyňa s dvierkami vo farbe slonovej kosti je prirodzeným pokračovaním dlhej knižnice.
Nakoniec pre nich architekt Stempel navrhol tvarovo jednoduchý rodinný dom, ktorý svojím čistým, priam abstraktným stvárnením ostro kontrastuje s okolitou zástavbou. Drevená fasáda je pritom len akýmsi mimikry. Dom, ktorý na prvý pohľad vyzerá ako drevostavba, je v skutočnosti postavený z dutých betónových tvárnic. Ich neomietnutá štruktúra vytvára v interiéri zaujímavý industriálny efekt, mnohými návštevníkmi nepochopený: „Známi, ktorí nás navštívia, často hovoria, že keď omietneme steny, bude naše bývanie naozaj pekné,“ dodáva s úsmevom majiteľ.
Za kozubom v obývačke je rafinovane ukrytý pracovný kút.
Bývanie na dvoch podlažiach
Dom má jednoduchú, logickú kompozíciu – takmer celé prízemie je otvorené a venované veľkej dennej miestnosti, v ktorej bude tráviť spoločné chvíle plánovaná rodina, pod sedlovou strechou podkrovia sú zas intímne priestory pre jej jednotlivých členov.
Spoločenská zóna je vďaka veľkým zaskleniam v južnej fasáde po celý rok otvorená slnku aj výhľadom do okolia. Pred prílišným oslnením chránia interiér vnútorné vertikálne žalúzie.
Prízemie pretína dlhá, súvislá knižnica s úložnými priestormi, ktorá ho rozdeľuje na severnú –vstupnú časť a južnú – spoločenskú zónu. Na jednej strane knižnice je teda predsieň, menšie skladové priestory, technická miestnosť a kúpeľňa s toaletou, na druhej obývačka, jedáleň a kuchyňa. Knižnica, ktorá plynule prechádza do kuchynskej linky, zároveň vnáša do interiéru určitú pravidelnosť a poriadok – pre rytmus dverí a úložných priestorov zvolil architekt modul 90 cm. Prízemie je vďaka veľkým zaskleniam v južnej fasáde po celý rok otvorené slnku a výhľadom do okolia, pred prílišným oslnením chránia interiér vnútorné vertikálne žalúzie a pergola nad drevenou terasou, prístupnou z jedálne.
Najvýraznejší farebný akcent sme našli v kúpeľni. Po striedmej farebnosti, ktorá vládne v spoločenskej zóne aj spálni, je farebnosť kúpeľne naozaj nečakaná, v praktickej jednoduchosti a premyslenosti zariadenia sa však z celku nijako nevymyká.
Na poschodie sa vstupuje zo srdca spoločenskej zóny – kovová konštrukcia schodiska s priznanými zvarmi popri svojej pragmatickej funkcii pôsobí zároveň ako estetický objekt, ktorý prirodzene delí miestnosť na obývaciu časť a kuchyňu s jedálňou. Hore v podkroví je miesto na spálňu so šatníkom, kúpeľňu a veľkú detskú izbu navrhnutú tak, aby sa dala v budúcnosti, ak si to vyžiadajú okolnosti, rozdeliť na dve samostatné miestnosti.
Na príjemnú jednoduchosť a vzdušnosť spoločenského priestoru nadväzuje aj zariadenie spálne. Šikmá strecha nie je v podkroví obmedzením, ale naopak, dôležitým estetickým prvkom, ktorý ozvláštňuje interiér.
Architektovi Jánovi Stemplovi sa podarilo nájsť hľadanú rovnováhu medzi potrebným a možným – jednoduchý dom poskytuje obyvateľom všetko, čo potrebujú, nič nepredstiera, nesnaží sa byť za každú cenu honosný, a pritom je elegantný a do detailu premyslený. Navyše prekvapivý. Príjemná jednoduchá architektúra s priaznivými nákladmi na stavbu je podľa nás jedným z príkladov hodných nasledovania.
Pohľad z obývačky smerom ku kuchynskej časti s jedálňou. Štruktúra neomietnutých betónových tvárnic spolu s kovovým schodiskom vytvára v interiéri zaujímavý industriálny efekt.
Z jedálne sa dá veľkými zasklenými dverami vyjsť na terasu, chránenú pred slnkom drevenou pergolou.
Autor: Ing. arch. Ján Stempel Dom je navrhnutý ako obvodový stenový systém. Obvodové murivo z betónových tvárnic je zateplené vrstvou minerálnej vlny hrubou 16 cm, fasáda je obložená smrekovým drevom. Stropná doska je polomontovaná, keramicko-betónová, krov má hambálkovú konštrukciu so stredovými nosnými priečkami vo funkcii plných väzieb. |