23. 07. 2007
Zdieľať

Čo bolo prvé? Vajce alebo kura? Chladničke je to jedno. Schladí, na čo príde. Je to „coolerka“ a ani neobťažuje s otázkami typu: Už zase pivo?, prípadne Prečo ideš tak neskoro? Jemne nás schladí a otvorí nám svoje možnosti; nič nezatají. Ak si zaobstaráme najnovší model, nie je ani príliš náročná na údržbu. V tandeme s mrazničkou poskytne istotu zmrazených potravinových rezerv.

Práčka alebo sporák? „A“ alebo „B“? „Ch“ je správne. Ak sa chceme nasťahovať do nového bytu alebo zmodernizovať staršie kuchynské zátišie, určite nie je márne začať chladničkou. Aj keď si v nej svoju polievočku neprihrejeme, môžeme vychladnúť vďaka chladeným nápojom a uchovať potraviny v dobrej kondícii, pokým na ne nepríde rad. Taká Snehová kráľovná musí mať očarujúco ľadový úsmev, inak by rozprávka stratila svoje kúzlo.

Chladničky – ľadové kúsky nášho interiéru – sú tiež čoraz vábivejšie: niekedy provokačne odeté do technohabitu, inokedy s poslednými vymoženosťami techniky ukrytými pod kamuflážou retroštýlu. Nájdu sa aj dámy z vybranej spoločnosti, ktoré sa bez rozpakov včlenia do dizajnovej línie spotrebičov zvučných mien. Pod príťažlivým výzorom majú prichystanú plnú výzbroj. Vybrať si vôbec nie je jednoduché.
 

Jednokompresorové – kompresor zabezpečuje chladenie pre okruh chladničky aj mrazničky, ovládanie pre chladničku a mrazničku je spoločné, zvyčajne sa termostat nachádza v chladničke. Mraznička sa nedá samostatne ovládať, má konštantnú teplotu –18 °C, na rýchlozmrazovanie sa používa samostatné tlačidlo rýchlozmrazovania, po jeho zatlačení sa mraznička podchladí na –24 °C – používa sa iba na zmrazovanie čerstvých potravín. Toto tlačidlo treba po 24 hodinách alebo po zhasnutí červenej signálky (alarm) vypnúť.
Dvojkompresorové – samostatný okruh chladenia pre chladničku a zvlášť pre mrazničku, dva samostatné termostaty. Výhodou je, že ak odchádzate na dovolenku, môžete vypnúť chladničku a pobeží iba mraznička, alebo ak máte “suchoty”, môžete vypnúť mrazničku a pobeží iba chladnička.
Jednokompresorové s elektroventilom – pracujú ako dvojkompresorové, kompresor zabezpečuje chladenie oboch chladiacich okruhov, ale elektroventil nahrádza funkciu druhého kompresora na reguláciu chladiaceho okruhu chladničky. Výhodou je šetrenie kompresorov, samostatné ovládanie chladničky a mrazničky, chladničku možno počas neprítomnosti vypnúť. Vypnutím mrazničky sa vypína celý spotrebič. Sortiment takýchto chladničiek sa rozširuje a postupne vytláčajú dvojkompresorové chladničky.

Beznámrazový systém chladenia (No Frost)
• Rýchlejším schladením sa zabráni rastu a tvorbe baktérií.
• Rýchle zmrazenie – mrazí aj rovnomerne, bez formovania veľkých kryštálov ľadu. Potraviny nestrácajú nutričné hodnoty, zachovajú sa šťavnaté a výživné.
• Rýchle obnovenie teploty sa v chladničke a mrazničke dosiahne vďaka cirkulácii studeného vzduchu.


Každá má svojho Mrázika

102426

Ponúkame teda niekoľko tipov a zistení.
• Každá chladnička a mraznička je inak široká a vysoká, istá je len hĺbka 60 cm. Rozmery spotrebiča uvádzajú výrobcovia takto: najprv výšku a potom šírku a hĺbku.

• Viete, koľkí budete v jednej domácnosti najbližších päť rokov? Ste spoločenský typ, strpíte návštevu príbuzných aj na celý týždeň? Premýšľajte a nech vám pritom pomáha fakt, že na osobu pripadá 50 až 60 litrov objemu chladiaceho priestoru a 25 litrov mraziaceho.

• Ste fanatik varenia do zásoby? Potom zvýšte nároky na objem mrazničky a v prípade, že si kúpite dvojdverový spotrebič, hľadajte taký, ktorý má mrazničku umiestnenú vo vrchnej časti. Pri dopĺňaní zásob sa nebudete musieť toľko ukláňať.

• Naopak – tí, ktorí ani presne nevedia, čo naposledy okrem ľadu do chladených nápojov zamrazili, ocenia, ak málo používaná mraznička bude spodným dielom spotrebiča.

• Expertom, ktorých životný štýl spočíva v urputnom mrazení obetí zabíjačiek alebo ktorí dokážu minúť polovicu výplaty za hlbokozmrazené potraviny v hypermarketoch, je určená mraznička s rôznymi objemami.


Každá má svojho Mrázika

102421

• Vyberať sa dá spomedzi jednodverových chladničiek s integrovanými mraziacimi boxmi, dvojdverových chladničiek (mraznička hore/chladnička dole, chladnička hore/mraznička dole, samostatných spotrebičov), „hotová amerika“ – chladničky Side by Side (jeden vedľa druhého).

• Spotreba elektrickej energie sa premieta do kategórií. Najúspornejšia je kategória A, energeticky najnáročnejšia je kategória E. Za všetko môže predovšetkým voľba kompresora, typu a hrúbky izolačnej náplne a objemu chladničky.

• Chladnička môže mať jeden alebo dva kompresory. Dva kompresory znamenajú samostatné ovládanie chladiacej a mraziacej časti. V prípade, že jeden zlyhal, ešte stále máme aspoň jednu časť potravín v bezpečí. Dobrá správa: sú výrobcovia, ktorí síce vybavili chladničky jedným kompresorom, ale s dvomi chladiacimi okruhmi a elektromagnetickým ventilom, ktorý slúži na vypínanie jedného okruhu.

• Veľké upratovanie v chladničke a mrazničke patrí k menej obľúbeným disciplínam domácich prác: uľahčenie spočíva v beznámrazovom systéme (Total No Frost, Frost Free atď.).

• Vnútorné usporiadanie odkladacieho priestoru je čoraz viac predmetom inovácií výrobcov. Dôležitý je počet, výška a nastaviteľnosť medzi jednotlivými poličkami, počet a veľkosť boxov. Výhodou sú prestaviteľné priečinky vo dverách. Veľká zásuvka na ovocie a zeleninu má zvyčajne posuvnú priehradku, v niektorých modeloch sa nachádzajú dve malé zásuvky.

• Dôležitá môže byť aj požiadavka na vákuové uchovávanie potravín (Ever Fresh) alebo na predĺženie trvanlivosti potravín v nulovej zóne, ktorá sa pri niektorých modeloch môže nastaviť aj na celý objem priestoru chladničky.

• Dvierka „ovešané“ fľašami, vajíčkami, liekmi, kozmetikou… Zvyky sú rôzne, a tak aj výbava dvierok je prichystaná na všeličo: riešením sú oddelené snímateľné zásobníky s krytmi alebo posuvnými dvierkami.


Každá má svojho Mrázika

102427

• Pri chladení ide o krátkodobé skladovanie potravín pri teplote 5 až 7 °C. Mrazničky sú určené na dlhodobé skladovanie zmrazených potravín so štandardnou teplotou –18 °C, na zmrazovanie čerstvých potravín treba –24 °C. Mrazničky sú zvyčajne označované hviezdičkami, teda triedami mrazenia. Čo hviezdička, to –6 °C.

• Kombinovaný spotrebič s chladiacim a mraziacim priestorom sa pri niektorých modeloch môže dočasne prestaviť na chladničku alebo mrazničku s veľkým úžitkovým objemom. Rovnako sa celé vnútro môže premeniť na skladovací priestor s nulovou zónou (napríklad s označením funkcie VitaFresh), v ktorej potraviny pri konštantnej teplote 0 °C vydržia v čerstvom stave dlhšie ako zvyčajne.

• Stlačením tlačidla „superchladenie“ alebo „supermrazenie“ zaistíme väčšiemu množstvu potravín v krátkom čase najnižšiu teplotu.

• Antibakteriálny filter očisťuje vzduch od baktérií, a tak sa stará o zdravú klímu v chladničke. Životnosť filtra je šesť mesiacov.

• Antibakteriálna keramická úprava stien s iónmi striebra chráni potraviny pred nebezpečným dotykom so stenou chladničky.
 

Štyri otázky pre: Dalibora Eliáša, produktového manažéra spoločnosti Electrolux

Aké parametre majú v súčasnosti chladničky s integrovaným mraziacim boxom a pre koho sú určené? Aký je rozdiel vo výkonnosti dvojdverovej chladničky s mrazničkou a jednodverovej – teda s integrovaným chladiacim boxom?
Je pomerne ťažké určiť, ktorý model je pre koho vhodný. Obľúbené sú najmä dvojdverové chladničky, s mrazničkou umiestnenou dole, a preto je aj ponúkaný sortiment týchto spotrebičov široký. Vo viacerých parametroch sú oba typy chladničiek podobné – dosahujú najvyššie energetické triedy, rovnako sú obe vybavené antibakteriálnou povrchovou úpravou. Dvojdverové spotrebiče umožňujú výrobcom vytvárať technicky dokonalejšie riešenia. Napríklad modely s dvoma kompresormi umožňujú regulovať teplotu v chladničke a mrazničke zvlášť. Ocenia to predovšetkým rodiny, ktoré často cestujú. Dvojdverové spotrebiče sú častejšie vybavené užitočnými doplnkami či funkciami: poličkou na fľaše, veľkými zásuvkami na zeleninu, filtrom na vodu zabudovaným priamo v dvierkach chladničky, beznámrazovou technológiou Frost Free, displejom s ukazovateľom vnútornej teploty.

Akú budúcnosť majú zabudované chladničky s mrazničkami? Sú stále viac “in” voľne stojace alebo “boom” jednej línie dizajnu opäť vrátil všetky spotrebiče do liniek?
Napríklad Global dizajn je jednotiacou líniou všetkých spotrebičov v domácnosti. V prípade rekonštrukcií bytov sú stále aktuálne zabudované chladničky. V trende, a tým aj v ponuke sú najmä voľne stojace chladničky.

Ktoré typy chladničiek majú vetranie, ktoré zabezpečí rovnomerné chladenie potravín?
Čas skladovania čerstvých potravín závisí od nízkej, rovnomernej teploty a od úrovne vlhkosti. Ide o systém dynamického chladenia (DME), ktorý eliminuje rozdiely v teplote. Vo vnútri celého objemu chladničky poskytuje slobodu pri umiestňovaní potravín. Môžete ich umiestniť na ľubovoľnej poličke alebo na ľubovoľnom mieste v chladničke.

A vaše tipy na chladenie a mrazenie…?
1. Chladíme len kvalitné a čerstvé potraviny bez mechanického poškodenia alebo bez znakov kazenia. Správne by sme mali už pri ich nákupe prihliadať na ich trvanlivosť.
2. Potraviny vkladáme do chladničky zabalené, očistené, umyté.
3. Pre zdravý “život” potravín v chladničke je potrebný dostatočný priestor. Potraviny by mali byť rozmiestnené na poličkách rovnomerne. Poličky nepreplňujeme. Veľké množstvo potravín vedľa seba funguje ako obal, izolácia, ktorá zabraňuje rýchlemu schladeniu a udržiavaniu chladu v potravine.
4. Ak nie je chladnička vybavená systémom dynamického chladenia, ktorý vďaka nútenej cirkulácii vytvorí v chladničke jednotnú tepelnú zónu, je dôležité rešpektovať špecifické podmienky na skladovanie jednotlivých potravín. Mäso, ryby, morské živočíchy patria medzi potraviny najcitlivejšie na teplotu. Mali by sme ich uložiť na najchladnejšie miesto v chladničke, ktorým je spodná polička vzadu. Mliečne výrobky sa môžu skladovať na vyššom mieste. Ovocie a zelenina, podobne ako mäsové výrobky, patria medzi potraviny citlivejšie na teplotu.
5. Ak radi varíte a odkladáte jedlá do chladničky v hrncoch, mali by ste pamätať na to, že najvhodnejším je antikorový alebo sklenený riad. Pozor na smaltovaný riad! Obité miesta môžu vo vlhkom a kyslejšom prostredí korodovať, čo znehodnocuje potravinu.
6. Zmrazujeme len kvalitné a čerstvé potraviny. Kvalita potravín sa v mrazničke nikdy nezvýši. Ani v najkvalitnejších mrazničkách neodporúčame uchovávať pokrmy dlhšie ako jeden rok. Potraviny sa oplatí zmrazovať v malých porciách, v plochých balíčkoch tak, aby medzi nimi mohol voľne cirkulovať vzduch. Čím je pokrm rýchlejšie zmrazený, tým menej sa zmení jeho výživná hodnota a chuť. Dvojkompresorové chladničky majú vyššiu zmrazovaciu kapacitu, preto sú pre domácnosť vhodnejšie. Čiastočne alebo úplne rozmrazené potraviny sa musia čo najskôr skonzumovať alebo tepelne spracovať. Nízka teplota síce potraviny konzervuje, ale nezničí prítomné mikroorganizmy, ktoré sa po rozmrazení veľmi rýchlo aktivujú.

O citlivosti chladničiek sme sa porozprávali v spoločnosti Whirlpool
Moderné chladničky sú vybavené senzorovou technológiou. Teplotné senzory neustále zisťujú teplotné zmeny spôsobené naložením veľkého množstva čerstvých potravín alebo výpadkom elektrického prúdu, či nesprávnym zatvorením dverí. Senzory (6. zmysel) kontrolujú, vyrovnávajú a udržujú teplotu v optimálnej hodnote pre chladenie či mrazenie rôznych druhov potravín. V chladničke sú zabudované dva senzory a v mrazničke jeden senzor, ktoré reagujú na okamžitú zmenu teploty vo vnútri daného priestoru. Získanú informáciu doručia do kontrolnej jednotky, ktorá riadi činnosť kompresora. Optimálnu teplotu skladovania dosiahne päťkrát rýchlejšie ako bežná chladnička. Zdravú klímu v chladničkách zabezpečuje antibakteriálny filter (Microban). Filter je umiestnený do cirkulačného kanála v beznámrazových No frost chladničkách alebo do ventilátora pri klasických chladničkách s priamym chladením. Cirkulovaný vzduch sa filtruje a čistí mechanicky aj chemicky – takto sa zníži množstvo baktérií počas jednej hodiny v celom priestore chladničky o 60 %. Chladnička a mraznička s funkciou No frost je vybavená špeciálnym zariadením Multiflow – konštrukcia distribučných vzduchových kanálov, ktorá zabezpečuje dokonalé prúdenie chladného vzduchu v priestore, a tak udržuje optimálnu teplotu v každom mieste.

Koľko námrazy znesie spotrebič?
Chladnička s priamym chladením Direct Cooling má automatické rozmrazovanie. Keď kompresor pracuje, na zadnej stene chladničky sa vytvára námraza, keď je kompresor v pokoji, námraza sa rozpustí a vzniknutá voda odtečie žliabkom do misky nad kompresor, kde sa teplom z kompresora vyparí. Proces je nekonečný, chladničku v rámci údržby stačí zvnútra poutierať.Mraznička sa rozmrazuje manuálne. Pri námraze do 5 mm (väčšia námraza má za následok zvýšenie spotreby elektrickej energie) treba mrazničku vyprázdniť a vypnúť. Odmrazená voda sa hromadí v spodnej časti mrazničky, odkiaľ stečie žliabkom do priloženej nádoby. Ak raz týždenne nakupujete rôzny zmrazený tovar, výhodnejšia bude zásuvková mraznička s prehľadným usporiadaním zásuviek. Kto potrebuje väčšie zásoby, ocení truhlicovú mrazničku, ktorá aj pri dlhšie otvorených dverách udrží chladný vzduch.

 


Každá má svojho Mrázika

102462


Každá má svojho Mrázika

102461

Vnútorné vybavenie chladničiek Whirlpool. Maxizásuvka v mrazničke je oproti predchádzajúcemu typu väčšia o šesť litrov. Nový dizajn vnútorného ventilátora chladničky zabezpečuje lepšie umiestnenie antibakteriálneho filtra. Pripravené obložené chlebíčky sú chránené pred „poškodením“ pri manipulácii v chladničke, môžu sa servírovať bez toho, aby boli obschnuté alebo zažltnuté…
Kategória: Bývanie Domáce spotrebiče Kuchyňa, jedáleň
Tagy: mraznička
Zdieľať článok

Diskusia