Klasici v mezonete

29. 12. 2009
Zdieľať

Nestáva sa často, že vás zavedieme do súkromia ľudí, ktorí si svoj domov zariaďovali pred desaťročím. Nevyberali si dizajnové kúsky, nenaháňali štvorcové metre, nechceli ohúriť. Majú radi teplo domova, tradičný nábytok, spojenectvo dreva a kovu.


Klasici v mezonete

236158
Daniel Veselský

Vlastníci mezonetového bytu v starej časti juhomoravskej metropoly sa krátko po pamätnom osemdesiatom deviatom stali majiteľmi štvorposchodovej nehnuteľnosti. Tá síce stojí na základoch, ktoré pamätajú staviteľov gotických domov, ale súčasná podoba objektu vznikla až v roku 1909 vďaka investícii vtedajších majiteľov. Ich potomkovia a v deväťdesiatich rokoch úspešní reštituenti sa mienili vysťahovať za príbuznými do Ameriky. Takto sa našim hostiteľom naskytla možnosť kúpy voľakedajšieho nájomného domu, ktorý tvorí súčasť pamiatkovej rezervácie starej brnenskej zástavby. Postupne, ako im finančný rozpočet dovoľoval, objekt rekonštruovali. V tom čase obývali menší byt o dve poschodia nižšie. Zakrátko však museli riešiť havarijný stav plochej strechy nad bývalou práčovňou, ktorú pred rokmi ktosi zadaptoval na obytný priestor. Stav strechy, do ktorej pri nepriaznivom počasí výdatne zatekalo, ich tlačil k urýchlenej rekonštrukcii. Byt však užíval nájomník, a tak sa rozhodli vybudovať nad netesnou strešnou plochou nový krov, ktorý mal niesť sedlovú strechu. A keď už bola v hre sedlová strecha, tak prečo sa nepustiť do stavby podkrovného bytu? Kto v tých rokoch rekonštruoval podkrovia alebo mal možnosť zdvihnúť hrebeň sedlovej strechy do dostatočnej výšky, ten sa nezdráhal vyťažiť z podstrešných priestorov atraktívne bývanie bez susedov nad hlavou. Takúto príležitosť si nenechali ujsť ani noví majitelia domu s pôdorysom v tvare L a dvorovým krídlom na južnej strane. Na samom vrchu tohto krídla sa teda schyľovalo k zaujímavej prestavbe.
 


Klasici v mezonete

236159
Daniel Veselský

Keď sa zmezonetnieva

Po nejakom čase mali domáci možnosť obývať aj byt o poschodie nižšie. „Až keď sa nám so stavebným povolením vo vrecku podarilo otvoriť časť pôvodnej plochej strechy, odkryl sa úžasný voľný priestor pre mezonetový byt. Vedome či nevedome sa od samého začiatku prestavba a stavebné úpravy odohrávali podľa mojich predstáv. Rovnako umiestnenie schodiska, rozvrhnutie dispozície oboch podlaží, umiestnenie dennej zóny pod šikminami, ako aj použitie kováčskych prvkov pri zariaďovaní interiéru boli odrazom mojich predstáv o príjemnom domove,“ hodnotí Robert svoj prerod z vlastníka chátrajúcej nehnuteľnosti na spokojného domáceho pána. Na začiatku prestavby síce na sťahovanie nepomysleli, ale čím viac sa schyľovalo ku kolaudácii, tým bolo jasnejšie nad pôvodný zámer, že táto časť domu sa prenajímať nebude. Ešte ani nedokončili stavebné úpravy v kúpeľni a spálni naľavo od vstupu do bytu a už vedeli, že nový byt bude ich domovom. Podnájomník sa nasťahoval do toho pôvodného.


Klasici v mezonete

236155
Daniel Veselský

Zásadná stavebná zmena pri prepojovaní podkrovia so spodným bytom odčerpala veľkú časť financií a ľudskej energie. To bol jeden z dôvodov prečo sa pri zariaďovaní interiéru a riešení dispozície mezonetu využili predovšetkým pôvodné konštrukcie. Nosné murované steny sa len v niekoľkých prípadoch prekryli sadrokartónom. Ten – v protipožiarnom vyhotovení – chráni aj nosné prvky krovu. Podlahu z masívu nesú drevené trámy a z dreva sa vystavali aj obe ramená schodiska, ktoré sa zdvihlo za deliacou priečkou na konci vstupnej chodby. Kto vstúpi prvý raz do bytu, toho hneď za dverami prekvapí pohľad na pôvodný oblúk stropu. Starými staviteľmi umne vyskladanú valenú klenbu na oceľových traverzách nechali pri prestavbe obnažiť až na tehlové murivo. To pôsobí po vyčistení a preškárovaní ako najväčší „ťahák,“ zútuľňovač vstupného priestoru a prísľub interiéru „na prirodzeno“. 
{R1}
 


Klasici v mezonete

236156
Daniel Veselský

Nie tak, ale naopak

Dennú zónu si vytvorili pod strechou a nočnú spolu s pracovňou umiestnili na nižšie podlažie: „Takáto obrátená dispozícia vznikla z nevyhutnosti napojiť WC a kúpeľňu v spodnej časti mezonetu. Stupačky a kanalizačný odpad sa žiaľ ťahajú v najodľahlejšom kúte nižšieho podlažia. Okrem toho, z podkrovia sa vychádza priamo na terasu, na ktorej sa voľakedy sušila bielizeň. Chceli sme ju spoločensky využívať a mať ju čo najbližšie ku kuchyni. Tá sa nachádza v spoločnom priestore s obývačkou. V lete sedíme zväčša na terase, dovnútra chodíme vymieňať len cedéčká alebo umyť riad,“ dôvodí Robert. „Jediné, čo mi prekáža, je skutočnosť, že návštevy si musia v prípade potreby odskočiť na toaletu o poschodie nižšie. Keď sa na terase griluje, máme výhodu jednoduchého prístupu k WC, ktoré voľakedy umiestnili na chodbe domu. Tá sa nachádza za múrom na opačnej strane terasy, ako je náš byt. Štamgasti grilovacích stretnutí si už zvykli na malé nepohodlie a aj ostatní hostia sa k nám radi vracajú,“ smejú sa domáci. „Priatelia a príbuzní si vedia nájsť svoje pohodlné miestečko v našom podkroví; niektorí sa uvelebia v sedačke blízko kozuba, iní uprednostňujú posedenie pri káve okolo tradičného jedálenského stola. Pre väčšinu z nich je atrakciou schodisko uprostred dispozície ovenčené kovovým zábradlím, ktoré sme nechali bezpečne ukotviť do podlahy. Takto sa oň môžu neposední návštevníci pokojne oprieť a užívať si atmosféru našich stretnutí.“
 

„Na zabývano“


Klasici v mezonete

236152
Daniel Veselský

Bývanie si zariaďovali tak, aby od prvej chvíle bolo cítiť domácku atmosféru. Zábradlie na schodisku, lustre, svietniky, posteľ a konštrukcia, na ktorej plachtí baldachýn, mali pôsobiť štýlovo a príbuzensky. Všetky kováčske prvky im na zákazku ukul čertovský kováč Augustín. „Vyzerá tak trochu ako naozajstný čert a k tomu má aj pekelne dobrý cit pre svoje remeslo,“ chváli Robert výsledok práce. V podobnom duchu a v tradičnom vyhotovení si objednali aj drevený nábytok. Zariadenie doplnili vlastnou tvorbou a niekoľkými kusmi nábytku z masívu. Tie si vybrali pred desaťročím v IKEA tak, aby sa do ich domova nevlúdila nijaká drevotrieska, a s nádejou, že dizajn nábytku aj ostané zariadenie ich neomrzí ani po dlhšom čase. Podarilo sa. Akurát ich mrzí vŕzgajúca drevená podlaha. V spálni nepočuť bežný kuchynský hluk a ani rozhovory spod strechy, ale kroky po drevenej dlážke sa nesú celým priestorom mezonetu. „Asi sme zabudli pridať nejakú vrstvu medzi trámy a záklopové dosky. Tie vyschli, dotvarovali sa a nedajú nám pokoj!“
 

Realizácia prestavby
začiatok: február 2000
koniec: apríl 2000
cena: 600 tis. Kč
zariadenie bytu: IKEA, kováč Augustín, stolársky majstri
stavebné práce: „Môj prašvagor z desiateho kolena osadil všetky sadrokartónové priečky a podhľady. Dvaja murári, jeden stolár a jeden inštalatér – všetci na živnostenský list a kamaráti z krčmy sa chopili hrubej stavby a inštalácii a ostatné bola už len vlastná montáž všetkého možného a nemožného,“ vniesol jasno do priebehu stavebných prác pán majiteľ.
podlahy: drevená palubovka na hornom podlaží, na dolnom bukové vlysy a keramické dlažby.
Kategória: Bývanie Návšteva
Tagy: klasici v mezonete návšteva
Zdieľať článok

Diskusia