Čo nové v kuchyni?

05. 10. 2005
Zdieľať

Asi jednou z najnáročnejších, ale zároveň najzaujímavejších úloh pri znovuzariaďovaní domu po rekonštrukcii je výber vybavenia kuchyne. Časy, keď sa od nej očakávala len účelnosť, sú už minulosťou. Keďže dnes je kuchyňa často súčasťou otvoreného obytného priestoru, dôraz sa kladie na jej estetické stvárnenie, tvarové riešenie celku i detailov, na kvalitu spracovania aj farebný súlad. A pretože je kuchyňa dlhodobou investíciou, oplatí sa investovať do kvality.

Na to, aby sme sa pri výbere zariadenia kuchyne vedeli správne rozhodnúť, musíme byť aspoň trochu informovaní. V kuchynských nábytkárskych programoch sa totiž novinky objavujú vo veľmi svižnom tempe a ponuka na trhu je dnes taká široká, že orientovať sa v nej nie je ľahké.

Materiály v kuchyni

Vzhľad kuchyne vo veľkej miere závisí od materiálu a farby dvierok i zásuviek linky, a tiež od vzhľadu čelných plôch elektrických spotrebičov. Popri klasických materiáloch – drevených, laminovaných a dyhovaných dosiek – sa v ostatnom čase do kuchýň nasťahovala tzv. hi-tec elegancia. Moderné kuchyne majú technický vzhľad, dominujú v nich hliník, sklo a antikoro.


Čo nové v kuchyni?

31438

Hliník má niekoľko dobrých vlastností, pre ktoré si v moderných kuchyniach získal obľubu – je farebne neutrálny, ale nepôsobí chladne. Výborne sa hodí aj k súčasným dizajnérskym trendom, ktoré reprezentujú jednoduchosť, ľahkosť a dokonalá presnosť vo vypracovaní detailov. Používa sa na predných plochách dvierok, na lamelových roletkách, na úchytkách a nohách nábytku. Väčšinou má matný lakovaný povrch, ktorý sa vhodne dopĺňa ušľachtilou nehrdzavejúcou oceľou – antikorom (česky nerez). Je to osvedčený odolný materiál, vhodný najmä na pracovné plochy, elektrické spotrebiče, prípadne na zadné obkladové steny.

Ďalším „hi-tec“ materiálom je sklo. Používa sa prevažne matné, pieskované alebo špeciálne upravené, s plastickou geometrickou štruktúrou na povrchu. Jeho estetické pôsobenie umocňuje osvetlenie dvierok z vnútornej strany skrinky. Sklenené výplne dvierok bývajú osadené v subtílnych hliníkových rámoch.


Čo nové v kuchyni?

31434

Na zútulnenie chladného technického vzhľadu týchto tzv. profesionálnych kuchýň dizajnéri pridávajú k „studeným“ materiálom – antikoru, hliníku a sklu – aj farebné laky a drevo, ktoré priestor preteplia. Často sú to tmavé exotické dreviny. Veľmi zaujímavo pôsobí biely lak, najmä s vysokým leskom, v kombinácii s hliníkom a celistvou antikorovou pracovnou plochou s včlenenými varnými a umývacími prvkami.

Masívne drevo má síce ako materiál na kuchynský nábytok svoje výhody, ale nedá sa zaručiť jeho tvarová stálosť. Odolné a tvarovo stále sú tvrdé drevovláknité dosky MDF (dosky so stredným zaťažením) a HDF (dosky s veľkým zaťažením). Veľká hustota hmoty zaručuje aj kvalitné, pevné a trvanlivé ukotvenie nábytkového kovania, resp. úchytiek.


Čo nové v kuchyni?

31436

Ak vám hypermoderné a supertechnické nadkuchyne naozaj nič nehovoria a radšej dáte prednosť niečomu, čo už na prvý pohľad zahreje pri srdci, zariaďte si kuchyňu podobne, ako mala vaša prastará mama. Drevo natreté matnou krémovou alebo zelenou farbou (v duchu ekologického dneška môže byť akrylátová), precízne vyrezávané detaily dvierok a rímsy, otvorené poličky s háčikmi na hrnčeky a na dvierkach skriniek mosadzné držadlá v tvare guľôčok alebo oblúčikov, ktoré pripomínajú klopadlá na starej bráne. Modernou variáciou prapôvodného materiálu sú zásuvky z prútených košíkov, ktoré vyzerajú naozaj štýlovo a domácky.

Horné skrinky na ústupe


Čo nové v kuchyni?

31435

Hoci v modernej kuchyni stále vládne kuchynská linka, jej proporcie sa postupne menia. Čoraz väčší dôraz sa kladie na spodnú časť linky, ktorej vodorovnosť zdôrazňujú široké a nízke zásuvky, dlhé držadlá i dezén povrchu skriniek. Horné skrinky väčšinou nekopírujú spodnú časť linky po celej dĺžke, bývajú nízke, zväčša otvorené a odľahčené sklenenými dvierkami.

Ani s keramickými obkladačkami sa v súčasnej modernej kuchyni nestretnete. Pri obkladaní steny medzi pracovnou plochou a hornými skrinkami sa dnes pred klasickými obkladačkami uprednostňujú veľkoplošné obklady z rozličných materiálov – zo štruktúrovaných i hladkých antikorových platní, z tvrdeného matného skla, prípadne zo skla s drôtenou sieťkou, z prírodného či umelého kameňa, z dyhovaných drevených panelov, z hliníkovej fólie a pod. Každý z týchto materiálov má iné kvality a výhody. Mramor, drevo a sklo pôsobia noblesne, laminát a ušľachtilá oceľ sú praktické a ľahko sa udržiavajú. Ich hrúbka sa pohybuje od 2 cm (kameň, umelý kameň a drevovláknité dosky) až do 0,2 mm (ušľachtilá oceľ).


Čo nové v kuchyni?

31437

Z praktických dôvodov sa dnes v kuchyniach používajú najmä celistvé pracovné dosky, pri ktorých pracovné plochy plynule prechádzajú do drezov, do plôch na odkvapkávanie či varných plôch. Jednoliate plochy nemajú zbytočné spoje a škáry – tie sa totiž ľahko zašpinia, ale ťažko čistia. Ideálnymi materiálmi na takéto namáhané a zároveň zložito tvarované plochy sú antikoro a umelý kameň.

Posvieťme si na detaily


Čo nové v kuchyni?

31433

Vysoké nároky sa kladú aj na odolnosť a vzhľad hrán nábytku. Mnohí z nás hranu nábytku zaregistrujú až vtedy, keď sa odlúpi. Hrany sú však veľmi dôležité a ich kvalita má zásadný vplyv na životnosť nábytku. Vyhľadávané sú napríklad hliníkové hrany zasklených a plastových dvierok a zásuviek. Na okraje drevovláknitých dosiek sú najlepšou ochranou a zároveň estetickým riešením ABS hrany. Sú to plastové hrany z materiálu, ktorý zvyšuje ich odolnosť proti mechanickému poškodeniu. Vyrábajú sa vo viacerých hrúbkach (elegantne pôsobia najmä hrubšie a masívnejšie). Sú farebne stále, odolné proti vlhkosti, vode, mastnote, ale aj dostatočne pevné a nedeformujú sa. ABS hrany môžu mať rozličné farby a môžu imitovať drevo či kov. ABS multiplex dokonca vytvára na nábytku striedaním rôzne širokých svetlejších a tmavších pruhov rozličných odtieňov zaujímavý efekt. Výtvarne atraktívnou hranou, ktorá je povrchovo upravená transparentnou akrylátovou vrstvou, je ABS multiplex acryl. Nielen dvierkam a zásuvkám, ale aj celej kuchynskej zostave dodajú na zaujímavosti správne vybrané úchytky. Dnes sú obľúbené kovové, ktoré môžu byť zapustené alebo predsadené. Ich predĺžený a subtílny tvar je v súlade s trendom horizontálnych dvierok a veľkých širokých zásuviek.

Farebnosť kuchyne treba voliť s rozvahou. Budeme sa totiž pozerať na ňu denne dlhé roky. Pri modernom kuchynskom nábytku sa dnes uprednostňuje umiernená farebnosť. Základom farebnej škály sú pastelové farby, ktoré bývajú jemné a lomené. Obľúbené sú najmä odtiene smotanovej, vanilkovej, žltej, zelenej i modrej. Vracia sa aj biela, ktorá je v súčasnosti hitom. Módna je aj tmavohnedá, ktorá sa najčastejšie kombinuje s kontrastnou bielou a s kovovými plochami. Očarenie dnešnej doby technikou a všetkými novinkami sa premieta aj do škály studených farieb. Prevládajú sivá, čierna a bordová farba kombinované so sklom, prípadne aj so spomínanou veľmi módnou bielou.

Kategória: Kuchyňa, jedáleň
Tagy: kuchyňa materiál nove údržba zariadenie
Zdieľať článok

Diskusia