Kuchyňa nie je väzenie alebo otvorenosť je v móde
Už dávno neplatí, že kuchyňa je špinavá prevádzka, ktorá by mala byť mimo ostatných obytných častí bytu. Kvalitné spotrebiče a kuchynská technika z nej odstránili kopce neumytého riadu, výpary pri varení a plné odpadkové koše. Pokojne ju teda môžete otvoriť jej okoliu. Dôležité je zjednotiť štýl aj charakter všetkých častí otvoreného priestoru a potom aj z malého bytu môže byť byt exkluzívny. A navyše, byť otvorený vo vzťahoch, mať otvorený priestor na bývanie alebo mať otvorené srdce, to všetko dnes frčí.
Predstavte si situáciu, keď mama dvoch detí príde domov z práce a prvé, čo musí urobiť, je zavrieť sa do kuchyne a pripraviť večeru pre celú rodinu. Deti sú zatiaľ vo svojich izbách a robia si úlohy. Vždy keď potrebujú pomôcť s úlohami, dobehnú za mamou do kuchyne alebo na ňu volajú cez celý byt, a mama neustále odbieha a medzitým jej niečo prihorí alebo vykypí. Otec prichádza z práce neskôr a chce si trocha oddýchnuť, takže sa zdržiava v obývacej izbe. Obraz klasickej rodiny, ktorá však má jeden problém – nevidia sa nielen celý deň, ale ani večer, pretože každý je zatvorený v inej miestnosti.
A teraz druhá možnosť: Mama pripravuje večeru (otočená čelom do priestoru, nie chrbtom), zatiaľ čo si deti robia úlohy pri jedálenskom stole a komunikujú aj s otcom, ktorý buď pomáha pri varení, alebo odpočíva v obývacej časti. Činnosti sa nezmenili, len sú všetci spolu a rozprávajú sa alebo si navzájom pomáhajú. Ktorú z týchto dvoch možností si vyberiete, záleží len na vás a vašom spôsobe života. Dnes sú však trendom otvorené priestory logicky nadväzujúce na seba. Kuchyňa sa z čisto pracovného priestoru mení na rodinnú kuchyňu. Pre mnohých sa práve ona stala jediným miestom, kde sa všetci členovia rodiny aspoň raz za deň stretnú. A pre stále viac ľudí znamená spoločné varenie a stolovanie oveľa viac než každodennú rutinu – aktívny oddych spojený so zábavou, pocitom šťastia zo vzájomnej spolupatričnosti a radosti z dobrého jedla. Postavenie otvorenej kuchyne ako centra rodinného života sa práve preto (našťastie) neustále upevňuje.
Čo bolo
História vývoja kuchyne a varenia by zaplnila stránky dosť hrubej knihy. Začať by sme mohli v jaskyni s ohniskom uprostred, čo vlastne bola prvá obytná kuchyňa. Až niekde tam by sme mohli hľadať jednoduché odpovede na otázku „Prečo práve otvorenú kuchyňu?“. Ako sa však menili ľudia, menili sa aj ich názory na bývanie. V majetnejších rodinách sa varenie a celá prevádzka kuchyne postupne spájali s miestnosťou úplne oddelenou od obytnej časti, veľakrát aj v inej časti domu (minimálne oddelenej od ostatných miestností chodbou). V kuchyni sa jedlo pripravilo a potom sa prenieslo a naservírovalo v jedálni alebo salóne.
Trochu iná situácia bola na vidieku, kde kuchyňa bola hlavnou miestnosťou v dome, s veľkým jedálenským stolom uprostred. Bola to najteplejšia miestnosť, keďže sa v nej varilo, a preto sa tam, hlavne v zime, presúval celý rodinný život. Výraznú zmenu v chápaní prípravy jedla a stolovaní priniesla takzvaná paneláková doba. Dcéra alebo vnučka, ktorá bola zvyknutá na porcelánový servis a krajkový obrus v salóne, zrazu varí na umakarte, chrbtom otočená k minimálnemu jedálenskému stolu (ak sa tam vôbec vošiel), ktorý je iba na krok vzdialený od kuchynskej linky. Dnes sa situácia znovu mení a slová ako stolovanie alebo príprava jedla sa vrátili do našich slovníkov v plnom význame.
Čo je
Pri návrhoch súčasného interiéru sa väčšinou automaticky počíta s polyfunkčným priestorom, v ktorom je prepojená kuchyňa a jedálenský stôl s obývacou izbou. Najväčšiu popularitu si získava kuchyňa dispozične oddelená, ale opticky prepojená s obytným priestorom. Dispozičné delenie môže tvoriť napríklad barový pult, posuvná sklenená priečka alebo časť kuchynských skriniek, ktoré sú prístupné z obidvoch strán. Ďalšiu možnosť ponúka kuchynský ostrovček, ktorý môže prebrať aj funkciu jedálenského stola.
Zaujímavé a praktické je aj riešenie dispozície spoločného priestoru do tvaru písmena L, kde sa kuchyňa nachádza v jednom ramene priestoru a obývacia izba v druhom. Jedálenský stôl je potom akýmsi dispozičným a komunikačným uzlom medzi týmito dvoma časťami. Veľkosť stola, jeho tvar a počet stoličiek závisia od priestorových možností. Je vhodné, ak sa dá veľkosť stola prispôsobiť nárokom flexibilnej rodiny, ktorá sa rozrastá, zmenšuje alebo pozýva hostí.
Kuchyňa ako priama súčasť obytného priestoru je dobrým a praktickým riešením pre malé byty, kde sa šetrí každým centimetrom. V takomto prípade môže aj funkciu jedálenského stola prevziať napríklad barový pult, ktorý zároveň dispozične oddeľuje kuchynskú časť otvoreného priestoru a obývacej časti. Pre veľké priestory to môže byť riešenie veľmi exkluzívne. Ak je pekný dizajn kuchyne a spotrebičov zapojený do obývacej časti, a nevidno do útrob kuchyne, môže kuchynská časť otvoreného priestoru pôsobiť ako šperk. Podmienkou bezproblémového prepojenia kuchyne s obývacou izbou sú dostatočne nadimenzované a tiché spotrebiče a výkonný digestor.
Nenahraditeľnú úlohu hrá v polyfunkčnom priestore správna voľba osvetlenia – určite tu nesmie chýbať ani priame, ani nepriame. Jedna lampa v strede miestnosti je už dávno minulosťou. Na vytvorenie atmosféry a vyzdvihnutie krásy otvoreného priestoru je vhodné použiť rôzne druhy osvetľovacích telies. Ideálna je kombinácia centrálneho osvetlenia, podhľadových svietidiel nad pracovnými plochami, samostatného osvetlenia nad jedálenským stolom a ďalších stolových a stojacích svietidiel všade tam, kde je to možné a potrebné. |
Čo bude
Trend otvorených kuchýň ešte určite v našich zemepisných šírkach neodznel a bude pokračovať aj v ďalších rokoch. Módnym trendom podlieha viac vzhľad kuchyne než jej dispozičné riešenie a umiestnenie. Veľký vplyv na vzhľad kuchyne má dizajn spotrebičov, ktorý sa uberá dvoma smermi. Jeden sa týka zabudovaných spotrebičov, ktoré úplne splývajú s kuchynskou linku, prípadne sa rôzne zatvárajú a zakrývajú, takže ich vôbec nevidno. Kuchyňa potom pozostáva z dokonale hladkých plôch, kde nič nevytŕča, neruší a neprečnieva. Všetky kuchynské drobnosti, ktoré by mohli vyvolávať dojem neporiadku, sú prehľadne uložené v skrinkách a zásuvkách so špeciálnym úložným systémom. Druhý, výraznejší trend dizajnu otvorených kuchýň je podmienený samostatne stojacimi spotrebičmi s profesionálnym vzhľadom – akoby sme nazreli do profesionálnej kuchyne veľkého hotela.
Nikdy by sme však nemali zabudnúť, že kuchyňa je náročná prevádzka, ktorá si vyžaduje trvanlivé a ľahko udržiavateľné materiály. Inak by nádherná kuchyňa stratila svoj lesk a eleganciu po prvom varení.
Ako navrhnúť kuchyňu v otvorenom priestore?Pri kúpe nového bytu často vzniká problém, ako poňať novú kuchynskú linku a ako ju napasovať k existujúcim rozvodom a dispozícii, aby dobre slúžila, a zároveň pekne vyzerala. Majitelia bytu sa väčšinou vrhnú na hotové sektorové kuchyne a snažia sa v rámci finančných možností jednotlivé skrinky nejako poskladať do daného priestoru. Existuje však aj iný prístup – treba sa pozrieť na kuchyňu ako na objekt, ktorý by mal spĺňať základné funkcie, ale zároveň by mal odrážať životný štýl a rytmus rodiny. Nie je podstatné, koľko skriniek sa do nej zmestí, ale ako je daný priestor využitý a ergonomicky zvládnutý. Dôležitá je aj taká nadväznosť jednotlivých plôch a častí kuchyne, aby sa z varenia nestal maratón. Jednotlivé časti kuchynskej linky by mali byť zoradené podľa toho, ako za sebou nasledujú práce pri varení – chladnička, prípravná plocha, drez, ďalšia pracovná plocha, sporák, plocha na servírovanie. Pri kuchyni v tvare U a L odborníci radia vytvárať tzv. magický trojuholník – t. j. chladničku, drez a sporák zoskupiť tak, aby medzi jednotlivými prvkami boli čo najkratšie vzdialenosti.
Moderný je aj barový pult, ktorý sa ponúka ako súčasť dnešnej modernej kuchyne. Nie do každého priestoru sa však hodí a zmestí. Pri oddeľovaní kuchynskej časti od jedálenskej či obývačkovej ho môže nahradiť napríklad príborník, čím sa získa miesto, ktoré by inak zaberali barové stoličky.
Ak je to len trochu možné, je fajn, ak osoba, ktorá varí, je otočená smerom do priestoru a má od pracovnej dosky prehľad o tom, čo sa deje v miestnosti. Okrem toho sa odporúča otvorenú kuchyňu koncipovať tak, aby nebolo vidieť do vnútra zostavy.
Šírka kuchynského priestoru by mala byť aspoň 1,5 m, pri obojstranne vedenej linke minimálne 2,2 m. Kuchynskú linku je vhodné rozdeliť na tri časti: časť na prípravu jedla, časť na tepelné spracovanie pokrmov a časť na umývanie riadu a jeho uskladnenie. Treba si dôkladne premyslieť situovanie nádoby (alebo nádob) na odpadky. Je nevhodné, ak sa nachádza na mieste viditeľnom z obývacej časti otvoreného priestoru, a neprípustné, aby bola v blízkosti jedálenského stola. |
Nepodľahnite:
|