Kuchynské „pozadie“
Ktorá gazdiná už dnes trávi väčšinu času v kuchyni tak, ako to bolo štandardným javom v živote našich starých mám? Takmer nijaká. Dnes nás životný štýl učí skracovať dlhé a prácne úkony prípravy jedál, umývanie riadu a odstraňovanie zvyškov. Zamestnaná žena, ktorá sa venuje svojej práci s profesionálnym nadšením, na také čosi jednoducho nemá čas, ale aj žena v domácnosti dnes už svoj pobyt v kuchyni minimalizuje. Moderná kuchyňa je dokonalejšia aj príťažlivejšia zo všetkých strán počnúc skladobnosťou, kombinovateľnosťou skriniek, kompaktnosťou kuchynskej linky, ale najmä kvalitou technických prístrojov.
Možností na inšpiráciu pri riešení súčasnej kuchyne je naozaj veľa, ponúkané riešenia sa opierajú o zmeny v prístupe k priestoru kuchyne ako takej, zmeny v jej veľkosti, v pôdorysnom tvarovaní kuchynskej linky a vo vybavení príťažlivými a špičkovými výkonnými technickými prístrojmi. Technickí pomocníci v podobe chladničiek, umývačiek riadu, teplovzdušných zabudovateľných rúr, varných panelov, drvičov na odpadky, mikrovlnných rúr a odsávačov pár uľahčujú dlhotrvajúce práce spojené s prípravou jedál a zefektívňujú pobyt v kuchyni každej zamestnanej žene.
Priestor súčasnej kuchyne
Názory na priestor súčasnej kuchyne sa pohybujú v rozmedzí medzi dvoma krajnými polohami. Nakoľko je moderný tzv. „single“ spôsob života – prvou krajnou polohou je jednočlenná domácnosť s malými nárokmi na vybavenie kuchyne, v ktorej sa najviac pripravujú raňajky a varí sa v nej len príležitostne. Naopak, niektorí ľudia považujú kuchyňu za epicentrum bytu, a podľa toho sa ju snažia aj vybaviť. Táto kuchyňa je zvyčajne priestranná, tvorí súčasť spoločenského života rodiny a často má podobu otvoreného obytného veľkopriestoru.Najpodstatnejšia zmena sa odohrala v kvalite a úrovni kuchynskej techniky. Práve v tomto smere sa nedá porovnať kuchyňa spred 20 rokov so súčasnou. Vtedy sa považovalo za maximálne technické vybavenie používanie chladničky, elektrického mixéra, grilu, prípadne viacúčelového robota. Vybavenie súčasnej modernej kuchyne však patrí medzi finančne náročné záležitosti, a tak je potrebné dôkladne zvážiť, čo konkrétne by nemalo v kuchyni chýbať.
V súčasnosti sa zväčša dáva prednosť vstavaným domácim spotrebičom, viditeľné sú iba nevyhnutné časti a detaily, ako sú napr. dvierka na rúre a varná platňa, a tak kuchyňa vyzerá ako jednoliaty celok. Okrem senzorového vypínania sa objavujú dokonca aj domáce spotrebiče na diaľkové ovládanie. Na prípravu jedál sú na trhu varné sklokeramické panely, vstavané rúry a ich základný doplnok odsávač pár. Kuchynská linka sa člení na viaceré časti, ktoré majú svoju úlohu z funkčnej i estetickej stránky. Pracovná plocha a plocha pozadia medzi hornými a spodnými skrinkami využívajú tiež nové možnosti stvárnenia a nové materiály.
Tvarovanie pracovnej plochy
Funkčné tvarovanie pracovnej plochy závisí od viacerých vecí. V prvom rade je to veľkosť a hlavne šírka miestnosti, ktorá je predurčená na kuchyňu. Kuchynská linka a s ňou aj pracovná plocha sa dá tvarovať do tvaru písmena I, L, U, C, môže tvoriť kompaktný celok alebo varné a stolovacie centrum umiestniť do ostrovčeka v priestore. Veľký podiel na tvarovaní kuchyne, a tak aj pracovnej plochy, má aj oddelenie varnej plochy od rúry. Rúra sa zabudováva vo výške očí v kompaktnom celku s chladničkou alebo špajzovou skriňou a sklokeramická varná platňa sa môže dostať do priestoru. Každý tvar má svoje vlastné výhody – je alebo nie je vhodný do konkrétneho priestoru. Veľmi obľúbený v súčasnosti je práve tvar U alebo L, pretože umožňuje plynulú nadväznosť stolovania či varenia v priestore.Pri tvorbe kuchyne platia isté zásady, ktoré sa v posledných rokoch doplnili a obohatili, ale z ktorých treba pri tvorbe alebo rekonštrukcii kuchyne stále vychádzať. Tieto zásady ovplyvňujú veľkosť a ergonómia ľudského tela. Pri návrhu pracovnej plochy vychádzame z minimálnej šírky 60 cm, ktorá je potrebná pre človeka na všetky činnosti, a teda aj tie v kuchyni. Pracovnú plochu zvyčajne predstavuje pracovná doska, tento termín sa dá použiť aj ako jej synonymum. Jej dĺžka sa potom pohybuje najčastejšie v násobkoch základného modulu 60, 120, 180 alebo s pridaním 30 cm modulu aj 90, 150, 210, 240 cm (môže byť aj 360 alebo 420, všetko závisí od riešenia a požiadaviek). S dĺžkou pracovnej plochy súvisia zase dĺžka a rozmery celej kuchynskej linky. Výška kuchynskej linky, a tak aj horná hrana pracovnej dosky, je obyčajne 87-95 cm. Štandardná hĺbka pracovnej plochy je 60 cm, ale v poslednom čase sa začali objavovať linky s hĺbkou pracovnej plochy 80 cm. Tie sa obyčajne používajú, hlavne vtedy, ak kuchynská linka nemá horné skrinky či police. Výhodné sú tieto dosky aj preto, že môžu mať lištu, v ktorej sú zabudované zásuvky, elektrické prístroje, odkvapkávače na riad s prepadom do kanalizácie, drviče na odpadky. Poza linku sa takto vedú špeciálne inštalácie.
Základom každej kuchyne sú tri funkčné celky: prípravno-pracovné, varné a umývacie, ktorých nadväznosť a spolupôsobenie môže ovplyvniť rýchlosť a kvalitu prípravy pokrmu. Vlastná pracovná plocha nemusí byť veľká, závisí od kvalitne vyriešenej nadväznosti funkčných celkov a efektívneho uplatnenia prístrojov. Postup prác pri vytváraní pokrmov sa odvíja od vybrania surovín z chladničky a špajze cez ich očistenie, upravenie, tepelné spracovanie až po konzumáciu. Odpad ide najčastejšie priamo do koša na smeti, ale poslednou vymoženosťou sú špeciálne drezy s plochou časťou na očistenie v nadväznosti na drvič odpadkov a umytie špeciálnou vodovodnou sprchovou batériou.
Keď všetko očistíme, zvyčajne treba suroviny pokrájať, ochutiť a umiestniť do vhodných nádob. Potom prichádzame k procesu tepelnej úpravy varením, dusením, pečením alebo grilovaním. No a po tepelnom spracovaní hotové jedlo podávame. V zásade sa dá uvažovať len o jednom type pracovnej dosky a rovnako vysokou pracovnou plochou, na ktorú sme v našich podmienkach zvyknutí. Súčasný trend pracovných plôch však znižuje časť okolo varnej platne, a čo je podstatné, výrazne materiálovo selektuje spôsoby prípravy.
Pozadie medzi skrinkami
Plocha pozadia medzi hornými a spodnými skrinkami môže mať vlastné tvarovanie alebo členenie, ktoré závisí nielen od výšky horných aj spodných skriniek, ale aj od použitého materiálu. Voľakedy sa táto plocha natierala olejovým náterom, omietka by totiž zachytávala mastné čiastočky z varného procesu. Neskôr tento náter nahradili masovým spôsobom keramické obklady. Materiály, ktoré sa používajú v kuchyni dnes, a teda aj tie na kuchynskom pozadí, sa zásadne zmenili. Používa sa všetko od plastov cez tradičné prírodné materiály až po kov. Nahrádza sa oveľa lepšími a vzhľadnejšími spôsobmi.Na pracovnú dosku a pozadie sa dajú použiť rovnaké materiály alebo úplne kontrastné. Obľúbené sú masívne drevené dosky alebo aj montované drevené obklady, niekto preferuje prírodný kameň (žula, mramor), iný umelý kameň (corian, polyston a iné). Veľmi obľúbené je v súčasnosti špeciálne lakované antikoro. Hrúbka pracovnej dosky býva od 2 do 4 cm, niekedy je lepšia subtílnejšia, iný materiál vyžaduje zase hrubšiu alternatívu. Na pozadie stačí aj subtílnejší materiál, a tak sa veľmi obľúbenými stali štruktúrované antikorové lakované dosky.
Moderný trend v kuchyniach hľadá pre každú pracovnú činnosť ten najlepší variant materiálu. Preto sa môže vytvoriť nesúvislá a delená pracovná plocha, ktorá používa na umývanie a čistenie umelý kameň, na krájanie necháva časť kamennú alebo z dreveného masívu, na varenie časť antikorovú. Prípravná a umývacia časť môže byť aj antikorová, často vyplynie práve z materiálu drezu. Mnohí z nás podľahli dlhotrvajúcemu ošiaľu budovania praktickejšej, ale najmä novej a atraktívnejšej kuchyne, ako bola naša pôvodná, pričom pracovná doska aj pozadie sa podieľajú na celkovom vzhľade kuchyne z estetickej aj funkčnej stránky, môžu predurčiť štýl celej kuchyne.