Nová kuchyňa v starom byte (1. časť)

20. 10. 2005
Zdieľať

V prístupe, stvárnení aj využití kuchyne sme zaznamenali za posledné desaťročia v porovnaní s ostatnými obytnými priestormi azda najväčšie zmeny. Kuchyňa sa mení z izolovaného priestoru, aký bol pri pôvodnej panelákovej výstavbe plánovaný, na priestor vzájomnej komunikácie. Kuchyňa je srdcom bytu, najrušnejšou križovatkou, najdôležitejším pracoviskom v byte. Na jednej strane musí byť kuchyňa stále funkčnou miestnosťou, kde sa využívajú neprestajne nové spotrebiče, na druhej strane sa kladie čoraz väčší dôraz na jej obývateľnosť, využívanie na mnohé účely, prepojenie a zladenie s ostatnými priestormi bytu. Práve preto je rekonštrukcia pôvodných kuchýň v panelákových bytoch, ktoré nedokážu splniť tieto požiadavky, už nevyhnutnosťou. Na čo všetko treba myslieť, keď ste sa rozhodli pre rekonštrukciu kuchyne?

Uvažujeme o možnostiach

Najprv si musíte spraviť presnú predstavu o funkcii vašej kuchyne. Už na začiatku by ste sa mali rozhodnúť, či zmeníte iba kuchynskú linku, alebo urobíte kompletnú prestavbu aj s výmenou okien, dverí, prípadne čiastočne zmeníte dispozíciu bytu. Predovšetkým musíte zvážiť priestorové možnosti, veľkosť a dispozičné umiestnenie kuchyne. Chcete ju používať iba na prípravu jednoduchých pokrmov alebo radi varíte? Chcete, aby bola aj spoločenskou miestnosťou s jedálenským kútom – umožňujú však toto riešenie priestorové podmienky vášho bytu? Alebo chcete celkovo zmeniť dispozíciu kuchyne, otvoriť ju do obývacej izby, resp. premiestniť niekde inde, aby ste získali priestor pre ďalšiu izbu? Ak chcete kuchyňu prepojiť s obývacou izbou, je vhodné kuchynský nábytok zladiť s obývacou izbou.


Nová kuchyňa v starom byte (1. časť)

32576

Ak ste trochu konzervatívnejší a takáto zmena by vás priveľmi rušila, ponechajte kuchyňu spojenú s ostatnými miestnosťami dverami a aby ste získali priestor, môžete ich zameniť za posuvné alebo zhrňovacie. V tejto fáze vám odporúčame konzultáciu s architektom, prípadne stavebným inžinierom, ktorí vám po predložení konkrétneho pôdorysu bytu môžu poradiť nové možnosti riešenia a pomôcť s jednotlivými detailmi. Je dobre navštíviť kuchynské štúdio, najlepšie viaceré, a dať si vytvoriť grafický návrh a cenovú ponuku. Ponuka kuchynských štúdií, ktoré nám vypracujú riešenie ušité presne na mieru, je naozaj široká. Na druhej strane, výrobcovia nábytku ponúkajú sektorové kuchyne, z ktorých si môžete svoju novú kuchyňu poskladať ako zo stavebnice.

Dispozičné vzťahy

Každá, aj tá najmenšia kuchyňa má v princípe tieto časti: chladiace centrum, prípravné centrum, varné centrum, jedálenské centrum, umývacie centrum a odpadové centrum, ktoré musia navzájom na seba logicky nadväzovať. Pri novom riešení dispozície kuchynskej linky treba zabezpečiť dostatočný komunikačný priestor a plynulosť pracovných činností a pohodlnosť pohybu.

Pre uľahčenie prác v kuchyni je najvýhodnejšie si zoradiť pracovné plochy (pri postupe zľava doprava) takto:

  • odkladacia (odkvapkávacia) plocha,


  • drez s odkvapkávacou plochou, príp. dvojdrez,


  • odkladacia plocha,


  • sporák,


  • odkladacia plocha.

Bytové jadro


Nová kuchyňa v starom byte (1. časť)

32572

Ak ste si už ujasnili predstavu polohy jednotlivých zariaďovacích predmetov i tvaru kuchynskej linky, mali by ste zvážiť, či netreba upraviť jednotlivé priečky (pod pojmom priečka rozumieme deliace steny s hrúbkou 60 mm, zriedkavejšie 80 alebo 85 mm, pre porovnanie – nosné steny sú bežne budované s hrúbkou 150 mm) alebo vymeniť staré umakartové steny na pôvodnom jadre. V prípade nevyhnutnej výmeny umakartových stien je vhodné odstrániť celé staré jadro a podľa pripraveného pôdorysu začať budovať nové priečky. Musíte prihliadať na to, aby ste nezaťažili existujúcu stavbu a neporušili statiku, preto si treba dať posúdiť stavebný zámer statikom. Na výstavbu sa používajú ľahké pórobetónové tvárnice alebo sadrokartón. Na steny, na ktorých nebudú žiadne rozvody, môžeme použiť 50 mm široké pórobetónové tvárnice. V ostatných prípadoch sa používajú tvárnice so šírkou 75 alebo 100 mm. Pórobetón pred murovaním podkladáme pružnou izoláciou, podobne sa riešia aj bočné spojenia a spoj pod stropom. Pre vedenie inštalácii treba vytvoriť škáry.

Druhou možnosťou je potrebné priečky vybudovať pomocou kovovej konštrukcie, ktorej vnútro sa vyplní zvukovou izoláciou a obloží sa sadrokartónom s impregnáciou proti vlhkosti. V konštrukcii sa vedú jednotlivé inštalácie. A čo s bytovým jadrom, kde sa priečky vytvárali z panelov? Ak sa rozhodnete rozšíriť si kuchyňu a niektoré priečky odstrániť, je dobré sa obrátiť znovu na statika, aby sa zabránilo narušeniu nosných stien. Búracie práce je vhodné prenechať odborníkom, aby pri otrasoch nedošlo k narušeniu statiky. Až po skončení búracích prác sa začína s odstraňovaním pôvodných krytín na stenách a podlahe.

Napojenie na siete


Nová kuchyňa v starom byte (1. časť)

32570

Pred tým, než začneme umiestňovať alebo montovať kuchynskú linku, či už to budeme robiť sami, alebo si objednáme montáž v kuchynskom štúdiu, musíme mať dokončenú povrchovú úpravu podlahy, všetkých stien za linkou, pripravené prípojky vody, elektriny a plynu. Dodatočné zásahy alebo zmeny už často nebudú možné, alebo len za cenu veľkých nepríjemností a možno i strát. Ak máte pri rekonštrukcii kuchyne možnosť prístupu k vodovodným rúram, oplatí sa dať ich odborne skontrolovať, v niektorých prípadoch aj vymeniť, pretože takúto príležitosť už možno mať nebudete. V prípade poruchy alebo prasknutia starého potrubia by si oprava vyžiadala oveľa viac námahy a financií a v neposlednom rade by hrozilo aj poškodenie novej linky.

Nemali by ste zabudnúť ani na odtok vody z umývačky riadu alebo práčky a zabezpečiť si drezový sifón s prípojkou na odtokovú hadicu umývačky riadu či práčky. Odtokové hadice sú skryté v skrinke pod drezom, nezavadzajú a nepôsobia rušivo, pritom sú ľahko prístupné. Odtok vody z práčky alebo umývačky riadu priamo do drezu je veľmi rizikovým riešením. Náhodné vyšmyknutie hadice môže spôsobiť vytečenie veľkého množstva vody, ktorá napácha v kuchyni zbytočné škody.

Široké použitie kuchynských elektrospotrebičov, na ktoré neboli pôvodné rozvody elektroinštalácií dimenzované, spolu s požiadavkami na iné riešenie osvetlenia kuchyne si často vyžadujú aj úpravy rozvodov elektrickej energie, ktoré môže vykonať len odborník.

Kategória: Kuchyňa, jedáleň
Tagy: biela technika bytové jadro dispozícia kuchyňa novaku osvetlenie zariadenie
Zdieľať článok

Diskusia