Nová kuchyňa v starom byte (2. časť)
Ak ste sa rozhodli pre rekonštrukciu kuchyne, treba si všetko vopred premyslieť, pretože kuchyňu neprerábame na zopár sezón, ale na dlhšie obdobie. Nie vždy platí, že to, čo sa nám zapáči na prvý pohľad, sa nám bude páčiť aj neskôr, a to, čo sa nám dnes zdá zbytočné, môže byť po ukončení prestavby nanajvýš žiadané. Život vo funkčnej a estetickej kuchyni bude radosťou pre gazdinky aj ostatných členov domácnosti, a s pýchou ju budete ukazovať vašim návštevám.
Kuchynská linka
Ak už máte za sebou aj realizáciu obkladu stien, podlahy a maľovanie, môžete pristúpiť k skladaniu novej kuchynskej linky. Pri zmene polohy je potrebné brať do úvahy dĺžku rozvodov jednotlivých inštalácií, preto je výhodnejšie nechať linku pri inštalačnej šachte. Ak nemáte priechodnú kuchyňu, môžete linku riešiť v tvare L alebo U. Pri vytvorení kuchynskej linky tvaru L a U vzniká priestor pre vašu fantáziu, avšak dbajte na to, aby umývacie centrum a sporák boli umiestnené blízko seba.Linku v jednej línii je vhodné použiť napríklad, ak si chcete otvoriť priestor do obývacej izby. Možno ju doplniť kuchynským ostrovčekom, ktorý sa dá využívať aj ako barový pult. Ak chcete vytvoriť linku v jednej línii, mali by ste zvoliť vyššie horné skrinky, získate tak viac úložného priestoru. Tento typ kuchynskej linky môže pôsobiť trochu monotónne, ale dá sa ľahko osviežiť sklenenými vitrínami, matným sklom, rôznymi úchytkami. Rôzne výšky pracovnej dosky alebo zvýraznený varný diel bývajú tiež veľmi pôsobivé.
Pre zariadenie kuchyne vo všeobecnosti platí – čím svetlejšia farba, tým pôsobí priestor väčším dojmom, a čím menej doplnkov, tým je linka estetickejšia.
Zariaďovacie predmety
Na trhu je veľké množstvo drezov, batérií, sporákov a kuchynských spotrebičov. Všetky kuchynské zariadenia by ste mali zladiť jednotným štýlom. Batérie si môžete vybrať zo širokej ponuky – od starožitných až po ultramoderné, so zabudovaným dávkovačom saponátu, batérie šetriace vodu, zachytávajúce chlór, olovo a nečistoty. Vodovodná drezová batéria musí mať dostatočne dlhú a pohyblivú výtokovú rúru. Treba mať na pamäti, aby výtoková rúra siahala do drezu minimálne 10 cm od okraja drezu. Praktická je drezová batéria so sprchovou hadicou, ktorá sa dá vytiahnuť, je vhodná na opláchnutie riadu prúdom vody alebo sprchou. Pri všetkých kuchynských prácach sa uplatnia praktické zmiešavacie pákové batérie. Voda sa dá ľahko pustiť jemným zdvihnutím páčky a má už pri zapnutí nastavenú teplotu.
Aj kuchynské drezy sú vyrábané v rôznych farbách a z rôznych materiálov. Drez by mal byť dostatočne veľký aj na umývanie väčších kuchynských potrieb. Do šuplíka pod pracovnou plochou môžete zabudovať žehliacu dosku. Pomocou skladacích schodíkov, ktoré sú zabudované do sokla pod linkou, dosiahnete aj na najvyššie poličky. Pri výbere jedálenského priestoru treba mať na pamäti počet ľudí a priestorové možnosti. Môžete si vybrať nielen jednoduchý stôl, ale aj vyklápací alebo barový stôl.
Biela technika
Ak sa rozhodnete pre zabudované elektrospotrebiče, je nevyhnutné, aby ste si vybrali z tých, ktoré sú určené na zabudovanie, pretože výrobcovia týchto spotrebičov osobitne riešia ich správne vetranie a chladenie. Ak plánujete do kuchynskej linky zabudovať vstavané kuchynské spotrebiče, mali by ste vopred myslieť na ich umiestnenie a pripraviť potrebnú elektroinštaláciu tak, aby ste sa vyhli dodatočnému naťahovaniu káblov alebo komplikáciám, ak budete chcieť napríklad odmraziť chladničku. Nemali by ste zabudnúť ani na elektrické zásuvky nad pracovnou plochou, ktoré sú neoceniteľné pri používaní kuchynského robota, mixéra, elektrických strúhadiel, mlynčekov, kávovaru a podobne. Pri navrhovaní umiestnenia elektrických zásuviek v linke by sme sa mali poradiť s odborníkom, aby sme dodržali bezpečnostnú vzdialenosť od zdroja vody.
Sporáky aj varné dosky môžete zabudovať do linky a rúru umiestniť do väčšej výšky, aby ste sa nemuseli skláňať. Cena takejto zostavy je už porovnateľná s cenou klasických sporákov. Mikrovlnnú rúru je vhodné umiestniť do priestoru medzi pracovnú dosku a vrchné skrinky. Ak chcete ušetriť priestor, investujte do sporáka, ktorý obsahuje mikrovlnnú rúru. Jednotlivé spotrebiče sa dajú schovať za roletové dvierka vyhotovené z dreva alebo kovu. Ak uvažujete o zabudovaní práčky do linky, nezabudnite, že má hlučnejšiu prevádzku a pri otvorenej dispozícii vás jej chod môže napríklad pri pozeraní televízie rušiť. Umývačka riadu je vynikajúcim pomocníkom v kuchyni a tiež jej treba nájsť vhodné miesto. Drvič odpadu zas zredukuje množstvo vynášaného odpadu.
Materiály v kuchyni
Povrch nábytku a zariadení v kuchyni musí byť dobre umývateľný a schopný zvládnuť záťaž, ktorú činnosti v kuchyni prinášajú. Okolo sporáka sa vytvárajú pary a prská rozpálený tuk, kuchynský drez je zasa zdrojom neustálej vlhkosti. Preto by aj stena za kuchynskou linkou, najmä v okolí sporáka a drezu mala byť ľahko umývateľná a odolná. Dnes už okrem kachličiek najrôznejších veľkostí, farieb, tvarov a kombinácií existujú aj rôzne iné vhodné materiály, napríklad veľkoplošné obkladacie panely z tvrdého laminátu s povrchovou úpravou imitujúcou drevo, prírodný kameň, mramor alebo, ak tomu zodpovedá zvolený štýl kuchyne, môžete sa rozhodnúť pre antikorové platne z ušľachtilej ocele, ktoré sú mimoriadne trvanlivé.
Drez je vystavený neustálej vlhkosti. Farebné drezy z plastu s matným štruktúrovaným povrchom sa ľahko udržiavajú a sú odolné proti odieraniu, poškriabaniu a nárazom. Zaujímavo a veľmi moderne pôsobia i akrylátové drezy so štruktúrou mletého granitu alebo kameniny rôznych farieb, ktoré môžu byť vo farbe a štruktúre pracovnej dosky, ale aj v kontraste s ňou. Jednoznačne najodolnejšie sú však antikorové drezy. Aj keď sú cenovo najnáročnejšie, predstavujú výhodnú investíciu.
Prvkom, ktorý udáva neopakovateľný štýl každej kuchyni, sú dvierka na kuchynskej linke. Výber dvierok je dnes skutočne veľký – hladké alebo profilované, povrchovo upravené fóliou, dyhované alebo z masívneho dreva, plné alebo presklené. K dvierkam treba zladiť pracovnú dosku, ktorá by mala byť čo najodolnejšia. Pracovné dosky z vrstveného drevotrieskovo-laminátového materiálu majú vysokú odolnosť proti nárazom a tlaku. Lesklé povrchy, ktoré pôsobia elegantne a štýlovo, sú však o niečo náchylnejšie na poškriabanie. Mali by sme sa snažiť vyriešiť pracovnú plochu s čo najmenším počtom spojov, pretože každý spoj. ak sa doň dostane vlhkosť, môže byť v budúcnosti zdrojom poškodenia pracovnej plochy.
Kuchynskú linku dopĺňame vhodne zvolenou ľahko udržovateľnou podlahou. Efektné sú aj farebné kombinácie alebo kombinácie rôznych materiálov, ako napríklad kachličky a parkety. V kuchyniach sú obľúbené teplé zemité tóny a farba dreva, ktoré navodzujú príjemnú atmosféru rodinného tepla. Naopak, vhodne zvolené studené tóny modrej a zelenej nám zase môžu psychologicky znížiť nežiaduci pocit tepla v kuchyni.