Príležitostné stolovanie
Návrh novej kuchyne má neobmedzené množstvo prvkov, variant, kombinácií, ale každý z nás je iný, a preto využitie kuchyne má svoje špecifiká. Dôležité je, aby výsledok spĺňal naše požiadavky.
Príležitostné stolovanie v kuchyni je vec životného štýlu a priestorových možností, ale vždy je táto požiadavka v nejakej forme splniteľná, v menšom či veľkorysejšom riešení.
Nemusí to byť len sedenie pri barovom pulte na vysokých barových stoličkách, ale i v kresielkach, na čalúnenej či drevenej lavici, kockách.
Príležitostné stolovanie môže mať veľa variant dispozičného, funkčného, materiálového a estetického stvárnenia, ale vždy by malo harmonizovať s celým priestorom.
Vyrobiť doplňujúce prvky pre tento typ stolovania ku každej kuchyni by nemal byť v dnešnej dobe problém.
Hĺbka príležitostného stolovania sa pohybuje v rozpätí 30 až 50 cm. Minimálna plocha na stolovanie má mať šírku 55 cm a hĺbku 35 cm. Výška barového pultu je od 100 až do 115 cm. Polobar má výšku 90 cm, teda vo výške pracovnej plochy kuchynskej linky. Tretím variantom je príležitostné stolovanie vo výške klasického stola (72 až 75 cm).
Vo všetkých troch typoch treba pri návrhu počítať s dostatočným priestorom na nohy, vrchná doska by mala vyčnievať aspoň 22 cm od zvislej steny. Barová, polobarová či klasická stolička pre príležitostné stolovania by mala mať sedadlo cca o 28 cm nižšie oproti výške vrchnej hrany stolovej dosky.
Správna atmosféra v kuchyni, či už ako samostatný priestor, alebo v súčasnej modernej verzii ako súčasť otvoreného obytného priestoru, je vtedy, ak je všetko v súhre, zladené – dizajn, technika, ergonómia spolu s vašimi individuálnymi potrebami, životným štýlom a estetickým cítením.
Stále sa potvrdzuje stará známa pravda, že pohoda, útulné prostredie nie je len o peniazoch, ale i o nápadoch, luďoch a ich hodnotových rebríčkoch.