Textil v kuchyni
Kedysi to bolo jednoduché. Čím viac rôznych „čačiek“ v kuchyni, tým lepšia gazdiná. Je to trošku prenesené, ale v podstate to vystihuje dobu. Kuchyne našich starých mám prekypovali výzdobou, vrátane tej z textilu. Rôzne vyšívané dečky či obrusy jednoducho museli byť. V súčasnosti je textil v kuchyni, našťastie, redukovaný najmä na funkčné kusy, najväčšia pozornosť sa venuje praktickej stránke a aj materiály sa zmenili. Napriek tomu, že na prvý pohľad to vyzerá tak, akoby v kuchyni žiaden textil nebol, predsa sa len nájde. V podobe záclon, závesov, vankúšov na stoličkách, obrusov, utierok či chňapiek.
Aj pri výbere textilu do kuchyne prihliadame na jej celkový dizajn. Veď okrem záclony či závesu vytvárajú ostatné textílie skôr funkčný ako dekoračný účel. Okrem toho, záclona ani záves netvoria hlavný dizajnérsky kúsok v kuchyni. Ich úlohou je len nenápadne doplniť, dotvoriť či podčiarknuť celkový vzhľad celej miestnosti. Na druhej strane, triezvy mix rôznych štýlov môže dosiahnuť celkom zaujímavý výsledok. Ak si na to, samozrejme, trúfate.
Ostro sledované oknáVeľmi praktickým sa v posledných rokoch ukázalo okno bez záclony či závesu. Netreba nič prať, zvesovať či vešať naspäť. Mnohí však funkciu záclon obhajujú a tvrdia, že okno bez nich je akési „nahé“. Ak medzi takýchto ľudí patríte aj vy, stavte teda na záclony, nepopierateľne dodávajú oknám istý „šmrnc“. Keďže je to jedna z textílií, ktoré nevymieňame denne, venujte špeciálnu pozornosť ich kvalite, farebnosti či zladeniu farebných tónov.
Ak sa rozhodnete pre závesný systém, najprv si ujasnite, ako by mal celý interiér vyzerať, a takisto si premyslite, čo s tým chcete docieliť – skryť sa pred cudzími pohľadmi, či len trochu „zalomiť“ výhľad. Rovnako dôležitá je aj tyč, na ktorú plánujeme záclonu zavesiť. Ideálna pre kuchyňu je drevená tyč, ktorú bežne dostať v obchodoch. Jej dĺžku prispôsobte veľkosti okna a interiéru.
Na malom okne veľmi nevynikne veľký vzor, zato vám ho zoštíhlia a zvýšia vertikálne pruhy. Vodorovné pruhy prispejú aj k optickému zníženiu miestnosti. Upraviť opticky proporcie okna vám pomôže aj vhodne zvolená šírka a dĺžka závesu a ak závesný mechanizmus umiestnite vyššie nad okenný rám, predĺžite tak nízke okno. A malé okno môžete zväčšiť aj použitím jednofarebných, ľahkých materiálov či drobným vzorom.
Ak vaša kuchyňa nepatrí k tým najväčším a skôr máte problém s nedostatkom priestoru, umiestnite na okná rolety. Aj v tejto oblasti sme zaznamenali obrovský pokrok. Výsledkom je roleta, ktorá je rovnako atraktívnym doplnkom ako záclona alebo záves. Látku na roletu si vyberiete nielen podľa farebnosti či vzoru, ale aj podľa priehľadnosti. Rolety môžete pokojne použiť aj namiesto dvierok v skrinke, ktoré pri otváraní len prekážajú. Rovnako vám poslúži aj záves. V jeho prípade sa otázka modernosti či nemodernosti pohybuje po naozaj strmej sínusoide, ak si však na jeho výbere a montáži necháte naozaj záležať a nájdete v tom aj istú dávku vtipu, oživí vám kuchyňu.
Utierky a uteráky
Napriek praktickému vynálezu – papierovej utierke, sa bavlnené utierky stále tešia zo svojho postavenia v kuchyni. Ich najväčším problémom je sušenie a neustále hľadanie vhodného miesta na odloženie. V kuchyni nájdeme rôzne farebné a staré utierky z mnohých materiálov. Vďaka ich vysokej frekvencii výmeny sa totiž jedna neladiaca utierka v inak dokonalej kuchyni určite chvíľku znesie.Najkvalitnejšie utierky bývajú spravidla tie najstaršie. Sú totiž vyrobené z ľanu, ktorý sa v súčasnosti stal materiálom nie práve najlacnejším. Aj napriek častému praniu dobre sajú a oproti novším sú aj pevnejšie. Súčasné utierky sú na trhu v hojnom množstve v rôznych farebných i vzorových prevedeniach, takže aj ten najväčší perfekcionalista v zariaďovaní a v zlaďovaní doplnkov si nájde tú správnu farbu či vzor. Výhodou klasických bavlnených utierok je ich mnohostranné použitie – ako chňapka, na prikrytie kysnutého cesta, atď.
Na utieranie rúk si však do kuchyne obstarajte malý uteráčik, ktorý často vymieňajte. Praktickosťou a hygienickosťou sa pýšia papierové utierky. Takúto utierku jednoducho použijete a vyhodíte. V jej prípade sa veľmi nedá hovoriť o ekonomickej stránke, zato pohľad na rolku znesie aj moderná a štýlovo zariadená kuchyňa. Navyše, predajne s bytovými doplnkami ponúkajú bohaté množstvo držiakov v rôznych cenových reláciách.
ObrusyTextil v kuchyni sa najčastejšie rozdeľuje na sviatočný a všedný. Toto delenie je asi najviac viditeľné práve pri obrusoch. Ani v tomto prípade sa pokrok nezastavil a, našťastie, nás už zbavil síce praktických, ale na pohľad nie príliš vábnych gumených obrusov. Tie dnešné spĺňajú nielen praktické hľadisko, ale takisto aj to estetické. Obrusy majú vzhľad kvalitného textilu a niektoré vlastnosti plastových hmôt. Tieto textílie sa väčšinou neperú, len utierajú vlhkou handričkou.
Ak sa hovorí o „nahých“ oknách vtedy, ak na nich nie sú záclony, „nahý“ stôl je zase bez obrusu. Je to prvá vec, ktorú zvyčajne na stôl položíme. Na denné stolovanie sa najviac hodia obrusy farebné alebo vzorované. Na takých sa rýchlo stratí aj nejaká tá škvrnka. Použiť môžeme aj tzv. anglické stolovanie – jednotlivé obrúsky pre každú osobu.
Na sviatočné príležitosti sa zvyčajne prestierajú obrusy kvalitné, ručne vyšívané a najčastejšie biele. V rodinách s malými deťmi však hrozí nebezpečenstvo stiahnutia obrusu, preto radšej v tomto prípade uprednostnite len anglické stolovanie. Do popredia sa v poslednej dobe dostala móda dvojvrstvových obrusov s tzv. napronom. Vyzerá to asi takto. Stôl pokrýva dlhý obrus siahajúci takmer na zem a na ňom je položený menší obrus, ktorý je z rovnakého materiálu, ale v inej farbe.
Inšpirovať sa môžete aj ďalším trendom – patch-workom. Obrus je v tomto prípade pozošívaný z rôznych malých či väčších kusov látky, použiť môžete aj utierky, záclony, prestierania a pod. Vyrobiť takýto obrus nie je náročné, zapojte do toho fantáziu a stanete sa majiteľom jedinečného kúska, ktorý vytvorí vo vašej kuchyni neobyčajnú atmosféru.
DrobnostiMedzi kuchynské textílie zaraďujeme aj rôzne chňapky, čalúnenie na kuchynskej lavici, vankúšiky či textilné sedadlá na stoličky.
Do ich výberu zapojte nielen vhodné farebné zladenie s ostatnými doplnkami, ale aj svoju predstavivosť.
Čalúnenie či vankúše môžu ladiť napríklad so závesom či s roletou a vankúše vo veselých farbách rozjasnia celú miestnosť.