Ako vyčistiť kúpeľňový ventilátor? Kedy ho treba vymeniť?
Ventilátor v kúpeľni a na toalete je nevyhnutnou súčasťou moderných domácností. Nemá len funkciu ventilácie pachov, ale tiež vlhkosti. Nefunkčný, neudržiavaný a starý ventilátor môže priamo viesť k rozvoju plesní a udržiavaní choroboplodných zárodkov tam, kde to najmenej očakávame – v miestach určených na hygienu.
Paradoxom je, že odsávacie ventilátory do kúpeľní patria medzi najviac podceňované systémy v dnešných domácnostiach. Zabúdame na ne pri pravidelnej údržbe domácností, všimneme si ich zvyčajne len pri rekonštrukcii.
Problém je v tom, že neudržiavané ventilátory môžu napáchať viac škôd, ako by sme si predstavovali, a my si pritom vôbec nemusíme všimnúť, že sú nefunkčné. Ak ich však používame správne, náš domov má potenciál stať sa bezpečnejší, energeticky efektívnejší a sviežejší.
Ako fungujú odsávacie ventilátory?
Ich primárnou funkciou je odviesť vzduch z týchto miestností mimo domu. To však nie je jediné pozitívum. V kúpeľniach je najdôležitejšou úlohou ventilátora odstraňovanie pary vytvorenej horúcou sprchou či kúpeľom. Keďže väčšina našich kúpeľní je malá a zvyčajne ani nemajú okno, odsávací ventilátor je často jedinou cestou úniku pary. Samozrejme, odsáva aj pachy.
Prečítajte si tiež:
Zariaďujeme kúpeľňu: Nad čím sa zamyslieť, aby sme neurobili chybu?
Čo sa stane, ak para nemá kam uniknúť?
Kondenzuje. Na povrchoch v kúpeľni si všimnete vlhkosť. Z krátkodobého hľadiska to nevyzerá ako nič tragické – veď utriete a je po vlhkosti. Avšak z dlhodobého hľadiska sa na mnohých skrytých miestach vytvorí pleseň, ktorá sa ľahko rozšíri aj do iných miestností. Ak si všimnete odlúpenú tapetu, deformovaný obklad alebo nábytok, čierne miesta v kútoch či pri oknách, je veľmi pravdepodobné, že vo vašej domácnosti niečo nefunguje tak, ako by malo.
Kedy ventilátor používať?
Kúpeľňový ventilátor je vo väčšine domácností spojený s vypínačom svetla, takže pri rozsvietení sa automaticky spustí. Ak máte samostatný vypínač ventilátora, zapnite ho vždy počas sprchovania, kúpeľa a nechajte zapnutý ďalších 20 minút, minimálne však dovtedy, kým nebude odstránená všetko para z miestnosti. Nezabudnite ventilátor vypnúť, aby ste zbytočne nemíňali elektrinu. Sofistikované modely majú vstavané časovače alebo senzory, ktoré ich zapínajú a vypínajú automaticky.
Ako a kedy vyčistiť odsávací ventilátor?
Minimálne raz za rok by sme mali skontrolovať jeho stav a vyčistiť zariadenie, aby sa v ňom nemnožili patogény a mohlo optimálne fungovať.
Postup čistenia kúpeľňového ventilátora
- Pred začiatkom vypnite prívod elektriny do ventilátora v rozvodnej skrinke.
- Postavte sa na stabilný rebrík, aby ste dobre videli mriežku, ktorá pokrýva ventilátor. Býva prichytená pomocou svoriek alebo skrutiek. Odstráňte mriežku a umyte ju teplou vodou a saponátom.
- Zo samotného ventilátora odstráňte čo najviac prachu – optimálne vákuovým čističom alebo vysávačom s tenším nástavcom. Zvyšky prachu utrite navlhčenou handričkou.
- Nechajte dôkladne vysušiť a nasaďte rošt. Zapnite istič a ventilátor môžete používať ďalej.
Náš tip:
Pravidelné čistenie ventilátora predĺži jeho životnosť, ale ani tak nebudú funkčné navždy. Priemerná životnosť odsávacieho ventilátora v kúpeľni je približne desať rokov. Ak sa chystáte rekonštruovať kúpeľňu, určite vymeňte aj toho malého-veľkého pomocníka za modernejší a kvalitnejší typ.
Sabína Zavarská
Foto: istockphoto.com