Kúpele v kúpeľni?

20. 09. 2005
Zdieľať

Ponoriť sa po namáhavom dni do vane plnej príjemne teplej vody – aký lepší spôsob uvoľnenia a relaxu si vôbec možno predstaviť? Túto predstavu zlepší vari len vírenie, prúdenie a bublanie vody, ktorá príjemne masíruje celé telo. Pre mnohých sú sny o hodinách strávených vo vode plnej bubliniek viac než lákavé, a tak ochotne investujú do hydromasážneho zariadenia. Z akých zariadení si však možno vybrať a čo všetko dokážu? Ako ich správne používať? A môže masážna vaňa naozaj premeniť kúpeľňu na malé kúpele?

Ak chce dnes človek čosi dosiahnuť, môže – musí sa však poriadne obracať. Úspešnú kariéru a náročnú prácu spojenú s pocitom sebarealizácie pritom zaplatí prinajmenšom únavou a starosťami, v horšom prípade aj zdravotnými problémami. Stres je fenoménom dnešných čias a vyhnúť sa mu dokáže asi len málokto, dá sa však obmedziť jeho vplyv na zdravie a duševnú pohodu – treba vedieť relaxovať. Jedným z veľmi príjemných a účinných spôsobov regenerácie je pobyt vo vode.

Blahodarné účinky


Kúpele v kúpeľni?

30016

Účinok hydroterapeutických zariadení na organizmus je veľmi priaznivý. Hydromasážne a perličkové vane či bazény môžu slúžiť na relaxáciu po fyzicky a psychicky namáhavej práci, ale aj ako podporná liečba chorôb pohybového ústrojenstva. Podstatou pozitívnych účinkov hydroterapie (vodoliečby) je vztlak vody, jej teplota (optimálna je 37 –39 °C) a cielené prúdenie. Keď voda nadľahčuje telo, človek zažíva príjemný pocit ako pri beztiažovom stave a najmä kĺby si odpočinú od pôsobenia gravitácie (vo vode na ne pôsobí len asi 10 až 15 % hmotnosti tela). Už samotné ponorenie tela do teplej vody upokojuje a uvoľňuje, pričom sa spomaľuje aktivita vnútorných orgánov (tzv. termálny efekt hydroterapie). Pobyt vo vode prospieva aj psychike – odbúrava napätie, pomáha zmierniť depresie a pocity úzkosti. Pri relaxácii vo vode mozog uvoľňuje endorfíny, ktoré tlmia bolesť, navodzujú dobrú náladu a celkovo pôsobia relaxačne.

Mechanický efekt hydroterapie sa dosahuje cieleným prúdením vody, na čo sa v masážnych zariadeniach využíva celá paleta rôznych dýz.

Voda na dva spôsoby

V hydromasážnych zariadeniach sa používajú v podstate dva spôsoby masáže, ktoré zabezpečujú dva rôzne masážne systémy – vodný a vzduchový. Zatiaľ čo vodná masáž má viac hĺbkový charakter, uvoľňuje svaly a kĺby, vzduchová masáž pôsobí skôr povrchovo na kožné receptory.

Vodná masáž (hydromasáž alebo whirlpool) je založená na cirkulácii vody. Telo masíruje prúd vody zmiešanej so vzduchom, ktorá prúdi z dýz na stenách vane. Prevzdušnený prúd teplej vody prehrieva a uvoľňuje svalstvo, čím sa zlepšuje prekrvenie a urýchľujú sa metabolické procesy. Spolupôsobenie teplého kúpeľa a masáže posilňuje krvný obeh, zlepšuje kožný tonus, regeneruje a spevňuje svalstvo a stimuluje imunitný systém. Dosahuje sa maximálna relaxácia celého organizmu. Vodná masáž môže pomôcť aj pri liečbe artritídy a reumatizmu, pričom ľuďom trpiacim bolesťami kĺbov sa odporúča ranný kúpeľ pred začatím denných aktivít. Nezanedbateľné je využitie hydromasáží na regeneráciu po fyzickej záťaži, napríklad po športe. Prúdy teplej vody pomôžu vyplaviť kyselinu mliečnu, ktorá sa pri aktivite ukladá vo svaloch a spôsobuje stuhnutie a bolesť.


Kúpele v kúpeľni?

30020

V kúpeľoch a rehabilitačných zariadeniach sa hydromasáž využíva najmä pri liečbe poúrazových stavov svalov a kĺbov, pri nedokonalom krvnom obehu v končatinách, ale aj pri liečbe obezity či celulitídy. Účinok masáže ovplyvňuje nastavenie dýz, ich počet a rozmiestnenie vo vani, intenzita masáže závisí od rýchlosti prietoku vody (výkonu čerpadla) a množstva vzduchu privádzaného do dýz.

Vzduchová masáž (perlička, airpool alebo air masáž) využíva predhriaty stlačený vzduch (s teplotou zvyčajne 35 – 40 ºC, u niektorých výrobcov dokonca 52 až 55°C), ktorý v podobe prúdov jemných bubliniek vychádza z dýz na dne vane a prenáša uvoľňujúce vibrácie do celého tela. Slúži predovšetkým na duševné uvoľnenie a relaxáciu (pravidelné používanie dokonca dokáže odstrániť problémy s neurózami a nespavosťou), priaznivo však pôsobí aj pri bolestiach kĺbov a reumatických ťažkostiach – okrem zlepšeného prekrvenia účinkom tepla má liečivý účinok aj jemná masáž. Dôležité je, aby mal vzduch vyššiu teplotu než voda, pretože tak sa najlepšie prejaví jeho účinok. Ak je vzduch chladnejší (väčšinou ak má predohrev vzduchu nedostatočný výkon), pôsobí veľmi nepríjemne; ak je rovnako teplý ako voda, človek ho takmer nevníma. Hydromasážny a perličkový systém sa, samozrejme, zvyknú aj kombinovať.

V čom sa dať masírovať?

Vodnú masáž si môžete dopriať buď v hydromasážnej vani, alebo v hydromasážnom bazéne (takzvanom spa). V oboch sa používajú dýzy s rôznymi názvami, funkciami, tvarovaním a veľkosťou, praktické je, ak možno pohyblivou časťou dýzy ovplyvniť smer vodného prúdu. Dnes sú tieto zariadenia dostupné v mnohých variantoch – od štandardných až po luxusné vyhotovenia so senzorovým ovládaním s mnohými funkciami.


Kúpele v kúpeľni?

30023

Napriek tomu, že obe zariadenia sa používajú prakticky na to isté, medzi masážnou vaňou a bazénom sú podstatné rozdiely. Najväčší rozdiel je v ich umiestnení a prevádzke. Zatiaľ čo vane sú určené iba do interiéru a vždy pred kúpaním sa do nich napúšťa čistá voda, ktorá sa po okúpaní zase vypustí, bazény môžu byť v interiéri aj v exteriéri a voda v nich dlhodobo ostáva. Potrebujú teda typickú bazénovú technológiu, akou je filtrácia a čistenie vody, pri masážnych bazénoch je dôležitý aj ohrev vody.

Masážne vane

Pri výbere masážnej vane sa treba rozhodnúť jednak pre typ a tvar vane, jednak pre masážny systém (hydromasáž, vzduchová masáž alebo ich kombinácia). Rozmiestnenie a počet dýz bývajú pri rôznych vaniach často podobné. Najčastejšie sa používa 10 až 16 aerodýz na dne vane (usporiadané sú pozdĺžne, vo dvoch rovnobežných radoch) a 6 až 10 hydromasážnych dýz na bokoch vane (2 na nohy, 2 až 4 na boky a 2 až 4 nasmerované na chrbát). Aerodýzy na dne vane sa niekedy nahrádzajú rotačnými dýzami, ktoré vytvárajú krúživý prúd vody zmiešanej so vzduchom.















Kúpele v kúpeľni?

30029


Kúpele v kúpeľni?

30030


Hydromasážna vaňa môže byť vybavená dýzami na masáž vodným prúdom (hydromasáž) – bývajú umiestnené na bokoch vane…


… dýzami na vzduchovú masáž (airmasáž alebo perlička) – bývajú umiestnené na dne vane…


Kúpele v kúpeľni?

30032


Kúpele v kúpeľni?

30031


… alebo ich kombináciou.


Vzduchové dýzy sa niekedy zvyknú nahrádzať rotačnými, ktoré vytvárajú krúživý prúd vody zmiešanej so vzduchom.


Masážne systémy sa ovládajú mechanicky alebo elektronicky (volí sa tlak vody a spôsob masáže), pričom elektronické ovládanie umožňuje využívať zložitejšie hydromasážne programy (rôzne druhy masáže sa spájajú do cielených programov, napr. relaxačný, tonizujúci, proti celulitíde a pod.). Vo vani však môžete mať okrem hydromasážneho či perličkového systému aj ďalšie vymoženosti, napríklad osvetlenie (dokonca i farebné, určené na tzv. chromaterapiu) či temperovanie (udržiava rovnakú teplotu vody aj pri dlhšom pobyte vo vani). Asi najpraktickejším doplnkovým vybavením sú vysúšanie systému a automatické čistenie a dezinfekcia. V závislosti od druhu vane, jej vybavenia a ovládania sa ich ceny môžu líšiť dokonca rádovo.

Masážne bazény


Kúpele v kúpeľni?

30026

Masážne bazény (takzvané spa) sú určené na celoročné využívanie. Ich základom je tvarovaná akrylátová škrupina, ktorá môže byť vsadená v drevenom kabinete a umiestnená na spevnenej ploche alebo zabudovaná v zemi. Spa mávajú rôzne rozmery a členenie vnútorného priestoru, variabilný počet a rozmiestnenie sedadiel, lavičiek alebo ležadiel, z ktorých každé má istú konfiguráciu dýz na masáž jednotlivých častí tela. Počet dýz býva v bazénoch podstatne väčší než vo vaniach, čo je dané aj kapacitou bazéna. Masážne bazény možno využívať aj na fitness – akvatické a posilňujúce cvičenia vo vode s pádlami, veslami, lopatkami a pružnými pásmi (pri cvičení vo vode sa vďaka nadľahčovaniu tela menej zaťažujú kĺby). Najväčšie z masážnych bazénov umožňujú dokonca plávanie – samozrejme, proti prúdu. V masážnom bazéne je stále napustená voda, ktorá sa priebežne dohrieva na požadovanú teplotu (optimálna teplota na hydroterapiu je 37 až 39 °C). Energetickým stratám zamedzuje termokryt, ktorý zároveň chráni hladinu, čistotu vody zabezpečuje filtrácia a ozonizácia.





Ak si chcete vychutnať kúpeľ, nesmiete ho vnímať iba ako praktickú očistu tela, ale ako cestu k uvoľneniu tela i ducha. Preto sa najprv osprchujte, až potom si sadnite do vane naplnenej teplou vodou. Privrite oči a sústreďte sa na kúpeľ – vychutnávajte príjemné teplo vody, ktoré prekrvuje pokožku, prináša uvoľnenie a odplavuje nahromadený stres.
Masáž teplou vodou zbaví fyzického aj psychického napätia a bolesti. Ak sa chcete dokonale uvoľniť, môžete si vo vani pohovieť až polhodinku. Voda by mala mať približne 38 °C alebo, ak je vám to príjemné, o čosi viac (maximálne 40 °C). Dlhý pobyt v teplej vode však unavuje a zaťažuje krvný obeh, preto nie je vhodný napríklad pri prechladnutí.
Ak vás má vodná masáž osviežiť a posilniť, kúpte sa iba krátko (10 až 15 minút) v chladnejšej vode a nakoniec sa osprchujte vlažnou vodou.

Kategória: Kúpeľňa, WC
Tagy: hydromasáž kupele vaňa
Zdieľať článok

Diskusia