13. 07. 2005
Zdieľať

Voda je spolu so vzduchom tým najdôležitejším živlom, ktorý ovplyvňuje náš život a dokáže nám dodať energiu. Voda a relaxácia teda patria k sebe rovnako ako voda a kúpeľňa a spojenie voda, kúpeľňa a relaxácia môže mať mnoho príjemných podôb. Masáž prúdom teplej vody zrýchli prietok krvi pod kožou, čím sa zrýchli látková výmena a vyplavovanie škodlivín z tela. Prúd teplej vody prospieva aj svalom a kĺbom, čistí a posilňuje pokožku. A s príjemnými pocitmi a pohodou tela prichádza aj pohoda duševná.

Vodná masáž vás však môže nielen uvoľniť, ale aj vzpružiť. Známou masážnou technikou, ktorá dokáže človeka veľmi rýchlo osviežiť a nabiť novou energiou, je tzv. škótsky strek. (V niektorých sprchových masážnych boxoch si ho možno aj naprogramovať.) Spočíva v striedaní teplej a studenej vody – teplá voda telo uvoľní, studená napne a dodá mu energiu. Škótska sprcha zlepšuje aj pružnosť pokožky a pôsobí preventívne proti celulitíde.

Aj taká bežná záležitosť, akou je sprchovanie, môže mať teda mnoho podôb a účinkov a možno naň využiť rôzne dômyselné zariadenia. Najjednoduchším je známa ručná sprcha, ktorú možno upevniť na stenu tak, aby slúžila aj ako hlavová. Ani tá však nemusí byť obyčajná – základným krokom k rôznym druhom pôžitkov sú rôzne druhy vodného prúdu, ktoré možno nastaviť na sprchovej hlavici, a možnosť nastaviť výšku sprchovej hlavice a smer prúdu tak, aby ste si mohli postupne premasírovať celé telo. Vybrať si môžete aj medzi pákovou batériou a oveľa komfortnejším termostatom, ktorý dokáže udržať nastavenú teplotu vody konštantnú.


Prúdy vody

26881

Viac zdrojov prúdu vody ponúka viac možností na užívanie si – najjednoduchšou je spojenie pevnej hlavovej sprchy a ručnej sprchy. Pri hlavových sprchách je trendom zväčšovanie priemeru ružice, vďaka ktorému môže dážď jemných kvapiek obmývať celé telo, ale aj tzv. kaskády či vodopády, pri ktorých voda steká z podlhovastého otvoru alebo trysiek umiestnených v jednej línii. Kaskády sa zvyčajne smerujú na oblasť ramien a krčnej chrbtice, odkiaľ voda zalieva celé telo. Príjemné je, ak sa môžete pod sprchou aj posadiť – napríklad na sklápacie sedadlo.


Prúdy vody

26865

Ďalším krokom na ceste do vodného raja je sprchová oáza, ktorá umožňuje vodnú masáž z viacerých strán. Môžete ju zrealizovať v sprchovacom kúte alebo vo vani chránenej zástenou. Jej podstatou je niekoľko rôznych spŕch a dômyselne rozmiestnených masážnych dýz, ktoré dokážu chrliť rôzne prúdy vody. Jednou z možností, ako sprchovú oázu zrealizovať, sú tzv. sprchové rodiny, zložené z hlavovej a ručnej sprchy a viacerých bočných dýz, ktoré sa inštalujú pod omietku (rozmiestnenie a typ dýz či spŕch závisí len od vášho výberu). Ich alternatívou sú sprchovacie panely (inak nazývané aj sprchové systémy), ktoré ponúkajú podobné možnosti a rovnako vysoký komfort. Aj tu sú k dispozícii kombinácie hlavovej a ručnej sprchy s rôznym počtom vertikálnych masážnych dýz, ktoré možno nasmerovať a niekedy aj jednotlivo vypínať. Pri paneloch síce nie je toľko možností voľby ako pri „sprchových rodinách“ (napr. počet a rozmiestnenie dýz sú pevne stanovené), ale ich výhodou je oveľa jednoduchšia montáž. Sprchovacia kabína ponúka približne rovnaké služby ako sprchovací kút so „sprchovou rodinkou“ (niekedy je vylepšená napríklad o elektroniku), ale je ďalším zjednodušením montáže a zostavovania jednotlivých súčastí sprchovej oázy – v podstate je to už zmontovaná a zostavená vanička so zástenou a sprchovacími zariadeniami, dokonca aj so zadnými stenami, poličkami či osvetlením. Bočné vodné dýzy, ktoré ponúkajú alternatívu klasickej hydromasáže vo vani, bývajú smerovateľné a často možno programovať striedavé pôsobenie prúdov vody či rôzne cykly zapínania jednotlivých skupín dýz.


Prúdy vody

26910

Špeciálne pre veľkoplošné kúpeľne, ktoré sa často realizujú na mieru, podľa potrieb zákazníka, vytvorila spoločnosť Dorn Bracht pod značkou MEM nový spôsob stretnutia človeka a vody. V tomto veľmi luxusnom spojení estetiky a funkčnosti spĺňa voda aj relaxačné potreby človeka. Veľmi zaujímavým spôsobom je napríklad vyriešená sprchová súprava v tvare vodopádu. Neodmysliteľnou súčasťou takéhoto interiéru je nepriame osvetlenie, ktoré dômyselne využíva hru svetla a tieňa. Možnosť zmeniť osvetlenie z neutrálneho na farebné dodáva priestoru mystickosť a silnú individualitu, osvetlenie často sprevádzajú zvukové efekty – hudba alebo reprodukcia zvukov z prírody.

Kategória: Kúpeľňa, WC
Tagy: bývanie kúpeľňa sprcha sprchovací kút vaňa
Zdieľať článok

Diskusia