Sprchovací kút – otázka priestoru
Jednou z najdôležitejších vlastností sprchovacieho kúta by mal byť dostatok priestoru, ktorý zaručí pohodlnú očistu tela. V porovnaní s vaňou má svoje nevýhody. Napríklad nemôžete si pohodlne sadnúť a relaxovať. Pravda, pokiaľ nemáte dostatočne priestranný sprchovací kút, predstava tureckého sedu v sprchovacej vaničke je trochu smiešna.
Výrobcovia však mysleli aj na tento problém a prišli na trh s celkom chutným riešením. A tým je špeciálna sedacia vanička dostatočne hlboká na umiestnenie sedadla. Ďalším a veľmi obľúbeným variantom sa stávajú aj samostatné sedadlá do sprchovacích kútov, ktoré možno pripevniť na stenu. Ich výhoda spočíva v tom, že ich môžete kedykoľvek sklopiť, aby ste sa pri sprchovaní neudierali. Tak zaberajú len minimum priestoru. Vyrábajú sa z hygienických materiálov, ako sú rozličné plasty alebo umývateľné textílie, napríklad skrimlen. Okrem materiálu si môžete vybrať aj z niekoľkých farebných odtieňov. Ďalšou nepopierateľnou výhodou týchto malých a nenápadných mokrých stoličiek je, že vám nehrozí úraz pri pošmyknutí.
Sprchovacie vaničky
Tvar sprchovacieho kúta súvisí s tvarom vaničky. Rovnako ako vane, aj sprchovacie vaničky sa vyrábajú z akrylátu alebo smaltovanej ocele. Dostupné sú však aj iné materiály, ktoré sú kvalitatívne na vyššej úrovni, napríklad z keramiky či umelého kameňa, šírka ich ponuky je však obmedzená a cena vyššia než bežná (sú vysoko estetické a príjemné na dotyk). Vanička musí byť v prvom rade dostatočne pevná a odolná, aby jej dno pod váhou ľudského tela nepracovalo a neprelamovalo sa. Na to slúži pri akrylátových vaničkách polyuretanová výstuž. Každá vanička by mala mať protišmykovú úpravu.
Okrem rozličných tvarov si môžete vybrať aj medzi vaničkami s rozličnou hĺbkou. Ak sa vám do kúpeľne nevojde vaňa a nechcete vaše deti ukrátiť o občasné čľapotanie vo vode, môžete sa rozhodnúť pre kúpu vaničky s hĺbkou 28 cm, do ktorej možno napustiť malé množstvo vody postačujúce na detské šantenie. Hitom ostatných rokov sú vaničky zapustené do úrovne podlahy. Ich výhoda spočíva v tom, že tesne priliehajú k podlahe spolu s nosnou konštrukciou inštalačného systému zabudovaného v podlahe. Ich malá hĺbka zabraňuje tomu, aby ste zakopli o schod pri vstupe do sprchy. Pri tomto riešení – keď je horná hrana vaničky zapustená do úrovne podlahy – sa musia použiť samočistiace sifóny (tie sú zvyčajne súčasťou dodávky) a pripájacie odpadové potrubie uložené v podlahe.
Či už sa rozhodnete pre inštaláciu vaničky zapustenej do podlahy, alebo pre vaničku mierne vyčnievajúcu nad jej úroveň, odporúča sa použiť výrobky od jednej firmy, dvojnásobne to platí najmä pre odpadové rozvody.
Otázka priestoru
Z pohľadu pohodlia a hygieny by bolo najlepšie, keby v každej kúpeľni bol aj sprchovací kút, aj vaňa. Ak máte malú kúpeľňu, nezostáva vám však nič iné, iba si vybrať medzi dvoma variantmi – medzi vaňou alebo sprchovacím kútom. Iste, existujú aj spôsoby, ako kúpeľňový priestor zväčšiť – ale len opticky (napríklad výberom vhodných formátov obkladov a dlaždíc, rovnako aj ergonomicky tvarovanou sanitou). Problém malej kúpeľne je azda najviac citeľný v panelových bytoch. teda vyhrať boj s centimetrami? Jednoducho. Ak sa nemienite vzdať ani vane, ani sprchovacieho kúta, na trhu existujú riešenia v podobe kombinovanej vane so sprchou a zástenou. Obe zariadenia sú ergonomicky prispôsobené tak, aby šetrili miesto a aby zároveň plnili svoj účel. Priestorovo úsporným riešením, ktoré je vhodné do predsa len o čosi väčšej kúpeľne, sú takzvané dvojičky – vaňa a samostatný sprchovací kút tvarované tak, že do seba zapadajú a zaberajú len minimum miesta.
V panelákových bytoch môžu vašu predstavu o vysnívanej kúpeľni síce do určitej miery obmedzovať neželané priečky, ale aj v tomto prípade môžete situáciu bravúrne zvládnuť. Ideálnym riešením je sprchovací kút v tvare štvrťkruhu s polomerom 80 cm.
Kam umiestniť sprchovací kút
- Ak je kúpeľňa malá, a nechcete sa vzdať vane, vhodným riešením je kombinácia vane prispôsobenej na upevnenie zásteny a vytvorenie sprchovacieho kúta. Obyčajne býva ich súčasťou ručná sprchová hlavica s držiakom, s ktorou možno ľubovoľne manipulovať.
- Ak vám to priestorové možnosti dovolia, môžete sprchovací kút umiestniť aj v priestore alebo v nike, nielen v rohu.
- Sprchovací kút umiestnený v rohu s polomerom 80 cm ušetrí najviac miesta.
- V malých kúpeľniach možno ušetriť priestor aj zasúvacím dverami na sprchovacom kúte.