Malý, ale priestranný byt

Malý, ale priestranný byt

09. 08. 2010
Zdieľať

Bytov s menšou rozlohou je na trhu stále viac než dosť. Mladí ľudia, pokiaľ chcú bývať vo vlastnom, sú mnohokrát nútení najmä z finančných dôvodov pristúpiť na kompromis: žiť v malom, ale vo svojom. Ak zveríte riešenie dispozície do rúk odborníkovi, zistíte, že aj malý priestor môže pôsobiť vzdušne a pritom plniť viacero funkcií.

 

Dobrý deň,
zaujalo nás, že pomáhate čitateľom riešiť dispozíciu a zariadenie „problematických“ miestnosti bytu či domu. Tiež sa snažíme zariadiť byt, ktorý je sám osebe celkom malý (asi 48 m2). Nedarí sa nám dispozične zvládnuť obývaciu izbu, ktorá by mala zároveň slúžiť aj ako jedálenská časť. Preto by sme Vás chceli poprosiť o pomoc s rozvrhnutím tohto priestoru. Radi by sme ho zachovali vzdušný bez veľkých stavebných úprav a bez zásahov do nosných stien. V byte bývame dvaja s dvoma kocúrmi, no v jedálenskom kúte rátame aj s návštevami, preto by sme chceli stolovanie pre 4 ľudí. Čo sa týka štýlu, sme otvorení jednoduchým moderným riešeniam. Budeme vďační, ak nám s našim problémom pomôžete, radi by sme sa pustili do prerábky čím skôr. Vopred ďakujeme za Vašu pomoc a ochotu. S pozdravom Martin a Mirka

Mladá dvojica obýva dvojizbový byt s rozlohou 48 m2. Jednotlivé priestory sú vymedzené nosnými stenami a izby sú priechodné. Byt pravdepodobne prešiel v minulosti stavebnou úpravou, pri ktorej sa zamenila poloha kuchyne a kúpeľne. Kuchyňa tak ostala bez priameho osvetlenia. Želaním mladej dvojice je prepojenie kuchynskej zóny s obývacou izbou a vytvorenie samostatnej jedálenskej časti v obývačke so stolovaním pre štyri osoby. Zároveň je potrebné zohľadniť miniatúrne rozmery kuchyne a vyriešiť ju nanovo tak, aby bola aj funkčná. Pri rekonštrukcii by sa nemalo výraznejšie zasiahnuť do danej dispozície a nosných stavebných konštrukcií.

Alternatíva A
V alternatíve A sa stavebné úpravy týkajú výmeny inštalácií, dverí a podláh. V obývačke sú steny doplnené o obklad imitujúci neomietnuté murivo a čiastočne sa znížil sadrokartóný strop. Byt je zariadený tak, aby bol napriek malej rozlohe účelný a poskytoval dvojici dostatok priestoru na nevyhnutný nábytok aj úložné priestory.


Malý, ale priestranný byt

277999
Silvia Husárová

Dispozícia zostala nezmenená v poradí kuchyňa – obývacia izba – spálňa. V spálni je šatníková skriňa a menšie dvojlôžko, ktoré je z priestorových dôvodov prisunuté k stene. Kúpeľňa je riešená pomerne veľkoryso – obsahuje dve samostatné umývadlá, sprchovací kút aj vaňu a pohodlné pracie centrum. Kuchynská linka je líniová, dvojstranná. Vysoké skrinky sú sústredené do kompaktného bloku, v ktorom je umiestnená zabudovaná chladnička, rúra aj mikrovlnka, na náprotivnej strane sa nachádza nízka zostava s otočným stolíkom na príležitostné stolovanie. V nadväznosti na kuchyňu sme v obývacej izbe vytvorili menší jedálenský kút so štvorcovým stolom a štyrmi stoličkami. Sedací nábytok v obývačke tvorí trojmiestna pohovka a dve kresielka, dopĺňa ich skrinková zostava s jednoduchými horizontálnymi líniami. O osvetlenie sa stará dlhá línia po obvode miestnosti a samostatné závesné a stojanové svietidlá. Stena oproti vstupu je zdôraznená obkladom a tvorí decentné pozadie pre ostatné prvky interiéru, farebnosť je založená na hnedo-béžovej kombinácii, ktorú oživujú červené akcenty.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste


Malý, ale priestranný byt

277996
Silvia Husárová


Malý, ale priestranný byt

277997
Silvia Husárová

Alternatíva B
Alternatíva B je stavebne odvážnejšia. V záujme zväčšenia kuchyne sme zrušili samostatné WC a získaný priestor sme pridali ku kuchyni. Toaleta je umiestnená v kúpeľni v nadväznosti na bytové jadro a sprchovací kút je integrovaný do vane. Posuvné dvere kúpeľne navrhujeme z mliečneho skla, čo by tmavú kuchyňu trocha presvetlilo.


Malý, ale priestranný byt

278002
Silvia Husárová

Zväčšenú kuchyňu tvorí jednoduchá linka v tvare L, v novovzniknutej nike sú umiestnené vstavaná chladnička a vysoká potravinová skriňa. Náprotivná časť linky je zakončená raňajkovým pultom. V tejto časti kuchyne sme rozšírili dverný otvor do obývačky, aby sa oba priestory opticky aj fyzicky viac prepojili. Takáto stavebná úprava je však pomerne náročná a vyžaduje si spevnenie otvoru oceľovým rámom. V obývacej izbe je umiestnená rohová sedačka, oproti je televízna zostava, redukovaná na jednoduché nástenné skrinky. Jedálenský stôl sme zvolili kruhový so subtílnou kovovou podnožou. Tak, ako v alternatíve A, osvetľuje stôl výrazná visiaca lampa. Jej sieťové tienidlo vytvára zaujímavé svetelné efekty. Zariadenie je zámerne tvarovo dynamické a hravé, farby sú svieže a mäkké, dominujú pastelové tóny – ružová, kávová a jablkovo zelená. Zvolenú farebnú a materiálovú schému dopĺňa svetlé drevo, jednotné na všetkých podlahách.


Malý, ale priestranný byt

278000
Silvia Husárová


Malý, ale priestranný byt

278001
Silvia Husárová

 

Silvia Husárová
H & H architecture, s. r. o.
Kukučínova 2
Nové Zámky
Tel.: 035/6422 423

s_husarova@mail.t-com.sk

ZDROJ: časopis môj dom JAGA GROUP, s.r.o.

Kategória: Bývanie Navrhovanie interiéru
Tagy: navrhovanie interiéru
Zdieľať článok

Diskusia