
Matrace pre zdravý spánok
Nepomôžeme si, človek patrí do kmeňa stavovcov. Evolúciou sa pekne vzpriamil a spyšnel a teraz si ten svoj tromf – chrbticu – kriví nielen pri nesprávnom sedení, ale aj počas spánku, keď leží na nevyhovujúcom ležovisku. Nejeden nešťastník sa bude celé noci vrtieť a hľadať miestečko pre ubolené či unavené telo, namiesto toho, aby sa konečne rozhodol pre solídne spanie na kvalitnom matraci a posteľnom rošte.
Tretinu života prespíme. O tom, ako ju prespíme, rozhodne stav našej mysle, telesná kondícia a priestor, v ktorom stojí naše lôžko. Kvalita postele sa každú noc podpíše na našom chrbtovom svalstve v závislosti od toho, či sme sa postarali o prirodzenú polohu našej chrbtice. Zdravý spánok prichádza ťažšie po väčšej psychickej záťaži a navyše ľudské telo vekom stráca schopnosť uvoľniť sa. Je toho dosť na to, aby sme pre svoje oddychujúce telo a psyché prichystali poriadny „pelech“.
Veda o posteli
Hlava spiaceho by mala smerovať na sever a z lôžka by mal dovidieť na dvere. Pri rozhodovaní o najvhodnejšom mieste pre posteľ hľadajte a skúšajte ešte predtým, ako sa do nového domova nadobro nasťahujete. Prejdite sa po obydlí a vyskúšajte bez prítomnosti cudzích ľudí niekoľko miest; sústreďte sa na vlastné pocity. V každom prípade, posteľ nemá čo hľadať na spojnici medzi vstupom do spálne a oknom alebo v rohu hneď za dverami. Okrem toho posteľ opretá čelom o stenu potrebuje drevené alebo textilné záhlavie do výšky 35 až 40 cm nad hornou hranou postele – ochráni stenu a zútulní lôžko. Pás podlahy medzi posteľou a súbežnou stenou široký 70 cm zjednoduší prístup k lôžku. A ako je to s dĺžkou postele? Je pravda, že väčšina predávaných rámov má dĺžku 2 m, ale skutočným kritériom je vaša výška a aspoň 20 cm navyše.
Dvojica na pohľadanie
Keď príde na rad výber lôžka, často sa nechávame viesť najmä jeho vzhľadom. Dobrý dizajn postele je aj zdravý dizajn! Podmienkou je zohraná dvojica – rošt a matrac. Tie môžu byť samy osebe prvotriedne, ale ak sa nenašiel správny matrac k vybranému roštu, nebudú spolupracovať, ako sa od nich očakáva. Pružinové matrace vyplnené latexom, ovčou vlnou, kokosovým vláknom, rozvláknenými listami africkej trávy, sisalu alebo ťavou srsťou sú stvorené na konštrukcie postelí s pevným podkladom.
Oceľové pružiny sa postarajú o rovnomerné rozloženie hmotnosti spiaceho človeka, pričom súčasne vytvárajú primeraný protitlak. Takto sa podklad ihneď prispôsobí tvaru a tiaži tela. Iným typom sú matrace bez pružín, vyplnené latexom alebo kombinované z niekoľkých vrstiev, z ktorých každá plní odlišnú úlohu. Takýto sendvičový matrac sa najlepšie dokáže prispôsobiť nárokom majiteľa postele, ak je položený na polohovateľnom lamelovom rošte. Netreba zabudnúť, že kvalita roštu závisí od kvality uchytenia lamiel do rámu postele a od ich počtu.
Aký rošt, taký matrac
Matrace a rošty – dnes je to už samostatná disciplína o zdravej a aktívnej podpore ležiaceho tela. |
Typy matracov |
Pružinový matrac s taškovými pružinami je elastickejší ako klasický a lepšie sa prispôsobuje telu. (JMP Slovensko) | (Segum) |
Penový latexový matrac s výrezmi na vkladanie bukových lamiel, ktoré sú v oblasti bokov zdvojené (Jelínek) | Latexový matrac zo zmesi prírodného a syntetického kaučuku – pomer týchto zložiek predlžuje životnosť výrobku. (Jelínek) |
Matrace z polyuretánovej peny so zónovaním sa postarajú o optimálnu polohu spiaceho. (JMP Slovensko) | Lamelový polohovací rošt z predpätých lamiel v spolupráci s matracom z polyuretánovej peny alebo latexu je vhodnou kombináciou. (JMP Slovensko) |
Pružinový matrac s taškovými pružinami je elastickejší ako klasický a lepšie sa prispôsobuje telu. (JMP Slovensko) |
Záležitosť roštu alebo Ako dizajn slúži zdraviu
Na súčasnom trhu sa stretnete s viacerými druhmi lamelových a bodových roštov. Lamelové rošty sa navzájom od seba líšia uložením lamiel z vrstveného dreva. Lamely uložené nepružne sa prispôsobujú záťaži iba vlastnou pružnosťou a aj to len v strede lôžka; málo na okrajoch roštu. Lôžka vyzbrojené roštami v pružných blokoch pružia tichšie a po celej svojej šírke. Šírka lamiel, ich počet, vzájomná vzdialenosť, druh dreviny a možnosť prispôsobovania tuhosti konštrukcie sú určujúcimi vlastnosťami roštov. Výrobne mladšími sú rošty s pružným bodovým podopieraním. Na pružných tyčiach z plastov, na lamelách alebo latkách sú v radoch uložené krúžky, štvorce, obdĺžniky alebo dokonca krídelká. Ide zatiaľ o menej známy rošt s multitorzným pružením. Pružné lamely nesú trojramenné krídelkové pružiny s terčíkmi. Tlak tela sa takto roznesie do viacerých bodov. Spôsob pruženia každého roštu si pýta aj primerane pružný matrac, ktorý sa vie prispôsobiť a pritom sa nezničí.
Typy roštov
|
Ako si na matracoch ustelieš
Nestačí vedieť, že pružinové matrace sú vhodné na pevnú drevenú podložku alebo na nepolohovateľný lamelový rošt a nepružinové matrace na lamelové rošty. Dôležité je vedieť, že kvalita pružinových matracov závisí od typu použitej pružiny a od spôsobu jej čalúnenia. Najpoužívanejšie sú klasické bonell pružiny, dnes už vyrábané aj so zónovou tvrdosťou, teda tak, aby pod ramenom a kolenom ležiaceho bola pružina mäkšia. Druhou skupinou pružín sú taštičkové pružiny, ktoré sú mäkšie ako bonell pružiny a vďaka svojej konštrukcii sa lepšie prispôsobujú tvaru tela. Kvalita nepružinových matracov je daná vlastnosťami použitých materiálov – latexová pena, kokosové vlákno, rôzne PUR peny a takzvaná studená pena. Nedávny boom vodných postelí je síce na ústupe, ale za zmienku stojí, že takéto lôžko sa vie najlepšie prispôsobiť každej polohe tela. Zvyčajne sú vylepšené ohrievačom vody a zaistené bezpečnostnou vložkou proti vytekaniu vody. Je to posteľ pre sólistov; ak vás je viac, cítite každý pohyb spoluspáčov – a je úplne jedno, či je to partner, dieťa, alebo pes.
Pri výbere matraca pamätajte, že:
(Ako sa pripraviť na kúpu vhodného matraca, nám poradili v spoločnosti Segum a JMP Slovensko.) |
O všetko, čo nadobudneme, sa musíme starať. Pružinové a latexové matrace treba raz za čas otočiť, vodným zasa treba vymeniť vodu. No a pre spáča je dôležité, aby dostal chrbticu pri ležaní na boku do vodorovnej polohy a pri odpočinku na chrbte do fyziologickej, esovite prehnutej pozície. Na trhu sa stretnete s matracmi, ktoré vďaka pozdĺžnemu zónovaniu ponúkajú spevnenie pod driekom a zmäkčenie v oblasti ramien a členkov. Nevýhodou niektorých zónovaných matracov môže byť, ak sa vaša výška výrazne líši od výšky bežného Európana. Zóny potom nesadnú do oblastí, pod ktoré sú určené. Matrac tenší ako 100 mm nemá predpoklad splniť všetky požiadavky – nemá na to potrebný počet ani hrúbku vrstiev, ktoré by boli dostatočne nosné a zabezpečili by povrchové zmäkčenie, odvod vlhkosti a primeranú termoreguláciu. A keď budete vyberať, nezabudnite ani na snímateľný poťah.
Opýtali sme sa odborníka
Aký význam má kombinovanie niekoľkých materiálov a ako ovplyvňujú takéto matrace kvalitu spánku? Po akom čase by sme mali vymeniť matrac za nový? Je rozdiel medzi matracom určeným pre deti a pre dospelých? Podľa čoho sa dá rozpoznať nekvalitný matrac? Čo znamená pojem „zdravotný matrac“? Ako je to s ortopedickými matracmi? Aké sú najčastejšie chyby pri výbere matracov? |