Mladí muži sú pragmatici
Nie je ľahké zariadiť študentovi s vyhraneným vkusom izbu tak, aby vyhovovala jeho predstavám o originalite a štýle zariadenia. Vyžaduje si to individuálny prístup. Veľký dôraz sa napríklad musí klásť na účelný a zároveň nadčasový dizajn. Skĺbiť všetky atribúty dobrej študentskej izby do jedného celku je ozajstnou výzvou aj pre skúseného interiérového architekta či dizajnéra.
Úlohou pre architektku Katarínu Bolešovú zo štúdia Komandor bolo vytvoriť študentovi atraktívny multifunkčný interiér, v ktorom by sa spájal pracovný kút s obývacou časťou a ktorý by zároveň slúžil ako úložný priestor aj oddychová zóna. Na prvé stretnutie si budúci obyvateľ izby priniesol fotografie interiéru a presne popísaný náčrt, na ktorom dokumentoval rozmery miestnosti. Išlo o atypický priestor s čiastočne šikmým stropom, a preto bolo potrebné presne označiť jednotlivé výšky stien, polohu okna aj dverí.
V pôvodnom interiéri študentskej izby sa nevyužívali možnosti úložného priestoru a nevyhovoval ani po stránke dizajnovej – chcelo to zmenu. | Mladý muž si mohol svoju budúcu izbu vopred prezrieť vďaka „virtuálnej návšteve“. Presná počítačová vizualizácia mu umožnila zorientovať sa v priestore ešte predtým, než sa rozhodol interiér zariadiť. Pri porovnávaní vizualizácie a skutočnosti vidno, že sa skutočný stav takmer nelíši od teoretických plánov dizajnérky. |
Namiesto fádnosti sýtozelená
Po začiatočnom výbere vhodných materiálov a spresnení farebného riešenia začala architektka vytvárať prvé návrhy usporiadania interiéru. Keďže študentská izba bola pôvodne vybavená množstvom elektroniky, zakomponovala do riešenia aj umiestnenie monitora, reproduktorov a účelné vedenie elektrických káblov. Každý kus nábytku sa prispôsoboval konkrétnym požiadavkám študenta. Umiestnenie postele a pracovného stola bolo viac–menej jasné od začiatku.
Viac času si však vyžiadal výber najvhodnejšieho umiestnenia úložných priestorov – vo viacerých variantoch sa architektka pohrala s umiestnením vstavanej skrine a knižnice, ktorá je súčasne akousi obývacou zostavou. Pripravila niekoľko návrhov rozmiestnenia jednotlivých zón izby, aby si jej budúci užívateľ vedel predstaviť, aký priestor možno vytvoriť a koľko sa dá vyťažiť z jeho úložnej časti.
Svieži a moderný dizajn jednotlivých zón študentskej izby spojil pracovný a obývací kút s posteľou a úložným priestorom. Z aktívnej spolupráce študenta a interiérovej dizajnérky vznikli farebné kombinácie, ktoré vyhovujú predstavám mladého muža. | ||
Vstavaná skriňa na mieru vypĺňa priestor so šikmým stropom. Interiér skrine pozostáva zo štandardného vnútorného vybavenia, políc, zásuviek a závesnej tyče. Efektné posuvné dvere korešpondujú s knižnicou. |
Pomoc pri rozhodovaní
Architektka využila jedinečnú vlastnosť vstavanej skrine na mieru a umiestnila ju do časti so šikmým stropom, vďaka čomu sa optimálne využil priestor izby. Interiér skrine bol odsúhlasený veľmi rýchlo – štandardné vnútorné vybavenie, tyče na vešanie, police a zásuvky. Zdĺhavejší bol výber vhodného delenia posuvných dverí vstavanej skrine, keďže možností je v tomto prípade naozaj veľká škála. Situáciu pomohli vyriešiť vizualizácie – vďaka nim bolo rozhodovanie pre študenta oveľa jednoduchšie. Katarína Bolešová zužitkovala svoje odborné skúsenosti aj pri výbere vhodného roštu na posteľ, ktorá bola tiež atypická svojou šírkou 1,2 m.
Nakoniec sa len doladil optimálny počet políc v knižnici nad pracovným stolom a dizajn moderných skriniek s otváracími a posuvnými dvierkami. Po zasadnutí rodinnej rady na čele s budúcim užívateľom nového nábytku spoločne s architektkou odsúhlasili konečný návrh a ešte dotiahli farebné riešenie. Vo finále zvíťazil nábytok, pri ktorom sa drevený dekor tmavohnedej až čiernej farby kombinuje s lakovaným sklom s trendovým bielym a zeleným odtieňom. Nový interiér izby získal moderný a svieži nádych, a keďže sa na jeho podobe aktívne podieľal aj jeho budúci obyvateľ, spokojnosť s výsledkom bola o to väčšia.
Článok bol uverejnené v časopise Môj dom.