Ako si doma zariadiť čítací kútik
Zbožňujete knihy a už vás nebaví čítať na sedačke v obývacej izbe či v posteli? Zriaďte si vlastný čítací kútik.
Ako ho zariadiť?
Kreslo, adekvátne osvetlenie, prípadne priestor na odloženie knihy, šálky či pohára, sú nevyhnutným základom. Zvoliť však môžete napríklad aj sedací vak. Umiestnenie tejto zóny je len otázkou vašich preferencií a priestorových možností. Ak ju umiestnite k stene, budete mať pri čítaní väčší pocit bezpečia. V prípade, že si chcete aj v malom byte pri čítaní dopriať viac súkromia, výborne vám poslúži napríklad paraván. Nezabudnite, že ideálna vzdialenosť medzi knihou a vašimi očami je okolo 30 cm a každých 30 až 40 minút je potrebné spraviť si malú prestávku, aby si oči trochu oddýchli.
Svet kontrastov. Kreslo v svetlej farbe s pochrómovanou konštrukciou, červená stena a tmavá drevená podlaha môžu predstavovať zdanlivo pridivokú kombináciu, výsledok však určite stoji zato. „Stolík“ vytvorený z naskladaných zväzkov kníh nie je žiaden objav, no efektný zostáva aj naďalej. A kam patrí, ak nie sem?
A čo takto prútie? Ani prírodné materiály nemusia vo vašej privátnej čítacej zóne chýbať. Ak sa hodí k štýlu vášho domova, pokojne v nej môže dominovať prútené kreslo. Aby bolo čo najpohodlnejšie, dopomôžte mu niekoľkými vankúšmi. Nízka podnožka v tomto prípade skvelo zastúpi odkladací stolík.
Absolútne pohodlie. Veľkej obľube sa tešia ušiaky, do ktorých sa môžete pohodlne „uvelebiť“. Ak je kreslo na čítanie navyše doplnené podnožkou či lavičkou na vyloženie nôh, podarí sa vám vždy nájsť tú správnu polohu.
Dizajnérsky tím obchodného domu IKEA pozval 15 mladých dizajnérov, aby spoločne preniesli do kolekcie IKEA PS 2014 vplyvy miest, kde žijú. Výsledkom spolupráce je 51 zaujímavých produktov, z ktorých nás oslovil multifunkčný stolík so zabudovanou lampou a priestorom na odkladanie novín a časopisov. V čítacom kútiku by sme ním určite nepohrdli.
Čarujte textíliami a tapetami. Tú správnu atmosféru môžete dotvoriť aj vhodným bytovým textilom – závesmi, tapetami či kobercom. Malý zázrak dokáže aj nanovo prečalúnené kresielko či leňoška. Ak zvolíte zaujímavé farby a vzory, úspech je zaručený.
{R1}
Ako osvetliť kútik na čítanie?
Radí Martin Sajbert, spoločnosť Philips Slovensko
Aké svetlo je ideálne na čítanie?
V prvom rade myslite na rozptyl svetla – teda na to, ako svetlo dopadá na plochu knihy či časopisu, ktorý si čítate. Je dobré, ak je rovnomerne rozptýlené na celú plochu knihy, nesvieti priamo na jeden bod a výrazne neslabne k okrajom textu. Do lampy preto neumiestňujte žiarovky typu reflektor s príliš úzkym uhlom vyžarovania, ale skôr žiarovky, ktorých zväzok lúčov sa rovnomerne rozptyľuje.
Koľko zdrojov svetla potrebujete?
Okrem lampy, čo vám svieti na príbeh v knihe, je vhodné mať v izbe zapnutý ešte aspoň jeden zdroj svetla. Rovnako ako pri sledovaní TV, aj v tomto prípade je lepšie, ak nečítate
v úplnej tme a plocha, ktorú sledujete, nie je jediným zdrojom svetla vo vašom zornom poli. Vaše oči sa tak pomalšie unavia.
Ako svietidlo umiestniť?
Svietidlo je ideálne umiestniť tak, aby ste si pri čítaní netienili. Je teda na vás, či si zvolíte stojaciu alebo nástennú lampu, dôležité je, ako sa pod ňu posadíte. Niekomu môže vyhovovať aj stolová lampa – vždy však siahnite po takej, ktorá je určená na pracovný stôl, nielen na nočný stolík na dotvorenie atmosféry a núdzové osvetlenie.
Podľa čoho vybrať vhodnú žiarovku?
Záleží na vzdialenosti, z akej svetlo na text, respektíve pracovnú plochu dopadá. Druhým faktorom je čas, ktorý čítaniu venujeme. Ak hovoríme o stolovej lampe, bude postačovať ako svetelný zdroj ekvivalent 40-wattovej žiarovky (400 lm), s rastúcou vzdialenosťou potom silnejší, tak, aby bola plocha dostatočne presvetlená. V prípade, že čítaním strávite aj niekoľko hodín denne, je vhodnejšie zvoliť si svetelný zdroj s neutrálnou farbou svetla, čo je okolo 4 200 kelvinov.