Renesancia jedálne
V uplynulých rokoch sa z našich príbytkov akosi vytratili miestnosti určené výhradne na stolovanie. Jedálenský stôl sa presunul do kuchyne a jeho funkcie sa zúžili len na praktické využitie. Každý člen rodiny sa jednoducho najedol, vstal od stola a utekal za svojimi povinnosťami. Nič viac. Konzumovanie jedla na úrovni stolovania sa zmenilo na neznámy pojem. Toto všetko sa našťastie pomaly stáva minulosťou. Zistili sme, že práve chvíle strávené pri spoločnom stolovaní sú možno jediné, pri ktorých sa pravidelne zíde celá rodina a všetci si môžu vychutnať príjemnú atmosféru – v spoločnom rozhovore a pri chutnom jedle. A ak sa stolujúci budú cítiť príjemne v peknom prostredí, nebudú od stola rýchlo utekať.
Na rozdiel od dávnejšej histórie, keď bola jedáleň samostatnou, často pomerne veľkou miestnosťou, súčasnosť priniesla trend otvorených priestorov. Jedáleň alebo jedálenský kút sa z neho vyčleňujú len opticky a najčastejšie tvoria akýsi medzičlánok medzi kuchyňou a obývacou izbou. Táto alternatíva je úplne v poriadku a korešponduje so súčasným životným štýlom.
Gazdinka, ktorá jedlo pripravuje, nemusí byť izolovaná od spoločnosti, k príprave sa môžu pridať aj ďalší členovia rodiny alebo spoločnosti bez toho, aby boli vytrhnutí zo spoločného rozhovoru. Problémy v podobe hluku, kuchynského neporiadku a rozmanitých vôní, ktoré vznikajú pri príprave jedla a boli hlavným dôvodom uzatvárania kuchyne do samostatnej miestnosti a vytvárania samostatnej jedálne, sú dnes prekonané. Sčasti pomohli výkonné a kvalitné kuchynské elektrospotrebiče, sčasti väčšia dávka tolerancie a nové spoločenské zvyklosti.
Samostatná alebo začlenená
Dnešná jedáleň je koncipovaná skôr ako jedálenský kút, ktorý je súčasťou otvoreného obytného priestoru. Aj v otvorenom priestore je však vhodné, ak jedáleň tvorí funkčne samostatnú časť – síce nadväzuje na kuchyňu, ale nie je jej súčasťou. Jedálenský stôl so stoličkami a s príborníkom si určite zaslúžia samostatný priestor. A to aj menší stôl v malom byte, určený napríklad pre dve osoby. Ak mu nájdete ušľachtilejšie umiestnenie než v kuchyni, napríklad v rámci obývacej izby, konzumácia jedla sa premení na zážitok zo stolovania. Jedáleň či jedálenský kút pritom nemusíte využívať vždy – v kuchyni však vystačíte s takzvaným raňajkovým stolíkom alebo barovým pultom s vysokými stoličkami. Ak ste prívržencami spoločenských stretnutí, radi si pozývate priateľov na spoločné večere a priestorové možnosti vám to dovolia, môže byť zaujímavým riešením aj samostatná jedáleň. Stolovanie tým získa istú noblesu a posuniete ho na úroveň spoločenskej udalosti. A ak si pri slávnostných chvíľach oblečiete aj spoločenské oblečenie, určite nebudete vyzerať smiešne. Pri stole v kuchyni by to asi nemalo zmysel.
Ergonomický znamená pohodlný
Optimálne rozmery a proporcie nábytku, zariaďovacích predmetov a obytného priestoru by mali vychádzať z rozmerov ľudského tela. Na základe antropometrických výskumov dokáže ergonómia určiť priemerné, dá sa povedať všeobecne platné veličiny, preto rešpektovanie ergonomických princípov môže aj pri stolovaní zaručiť dostatočné pohodlie.
Základným stavebným kameňom jedálne alebo jedálenského kúta je určite dostatočne veľký stôl. Rozmer a tvar jedálenského stola musia, samozrejme, vychádzať z veľkosti priestoru, v ktorom sa bude nachádzať, a závisia aj od predpokladaného počtu stolujúcich. V malej jedálni pritom určite nie je miesto na okrúhly stôl, vhodnejší je štvorcový alebo obdĺžnikový. Plocha na prestretie kompletného jedálenského servisu pre jednu osobu by mala byť asi 240 cm2. To znamená, že na uloženie tanierov, príborov a pohárov pre jedného stolujúceho je potrebný priestor asi 60 cm široký a 40 cm hlboký. Mnohí z vás by mohli namietať, že dobrých ľudí sa všade veľa zmestí, a postačí aj menšia plocha. To je síce pravda, ale v takom prípade musíte zabudnúť na stolovanie a slávnostnú tabuľu. Zo stretnutia rodiny alebo priateľov pri slávnostnej večeri si hostia budú najviac pamätať to, koľkokrát vyrazili susedovi vidličku z ruky. Ak chceme hovoriť o stolovaní, osoby musia mať od seba dostatočný odstup. Uskromniť sa dá, ale iba príležitostne.
K priestoru pre jedného stolujúceho treba prirátať aj plochu určenú na umiestnenie soľničky, košíka s chlebom, prípadne misy na polievku alebo ďalších servírovacích a dekoračných predmetov. Preto je šírka stola rozhodujúcim faktorom pre kvalitu stolovania. Optimum je 90 cm, 75 cm by mala byť minimálna šírka jedálenského stola, v takom prípade je však najlepšie použiť aj príručný servírovací stolík. Štandardný rozmer jedálenského stola je u nás 80 cm × 120 cm. Tento typ stola je vhodný do menších priestorov a vznikol na základe priestorových možností panelových bytov. Je určený pre štyri osoby, ale pri stolovaní neposkytuje dostatok pohodlia. Ak chceme hovoriť o vyššej kultúre stolovania, musíme pre štyroch stolujúcich počítať s rozmermi aspoň 135 cm × 90 cm. Minimálny priemer kruhového jedálenského stola by mal byť 100 cm pre tri až štyri osoby, 120 cm pre šesť a 150 cm pre osem osôb. Pre väčší počet stolujúcich je už vhodnejší oválny alebo obdĺžnikový stôl. Praktickým riešením môžu byť rozkladacie stoly, ktoré sa môžu príležitostne využiť pre väčší počet hostí.
Ak sa chcete pri stolovaní naozaj venovať vychutnávaniu jedla, musíte pohodlne sedieť. Stoličky by mali so stolom vytvárať harmonický celok a výška stola teda musí korešpondovať s výškou stoličiek – štandardom je stolička vysoká 46 cm a stôl s výškou 75 cm. Niekedy môže byť pohodlnejší stôl vysoký len okolo 72 cm, nie však pre vysoké osoby. Dôležitá je aj vzdialenosť spodnej hrany stola od podlahy – nemala by byť menšia než 63 cm, ináč sa stolujúcim nezmestia pod stôl nohy. Výška sedacej časti stoličky by mala byť trochu menšia, než je dĺžka nohy od päty po koleno. Ostatné parametre závisia od vášho výberu a vkusu. Nie vždy však platí: čím väčšia stolička, tým pohodlnejšie sedenie. Niekedy to môže byť práve naopak. Ak nemáte na jedáleň vyčlenený rozľahlý priestor, je vhodnejšie vybrať stoličky subtílnejších tvarov, ktoré nebudú prekážať ani opticky zaťažovať priestor. Nemali by sme totiž zabúdať na to, že stoličky treba pri sadaní a vstávaní odsúvať (ak je za stoličkou stena alebo nábytok, treba k priestoru na stoličku odsunutú od stola pridať aspoň 5 až 10 cm), na prejdenie poza stolujúcich je tiež potrebný dostatok miesta (medzi operadlom a pevnou prekážkou by malo byť aspoň 50 cm, lepšie 60 cm).
Materiálové možnosti
Módnym hitom sú dnes jedálenské stoly hranatých tvarov, oceňuje sa krása spojenia ocele a skla. Klasikou ostáva drevo, oživením sú tu stoly z exotických drevín, prípadne spojenie teplého dreva a chladného kovu. Zaujímavé je aj spojenie dreva a skla – napríklad ak je do drevenej stolovej dosky vložená sklenená tabuľa. Prívržencom extravagancie a nekonvenčnosti určite ulahodí návrat plastov a živej farebnosti do bytových interiérov.
Stoličky sa dajú v zásade rozdeliť do dvoch skupín – s tvrdým alebo s mäkkým čalúneným sedadlom. Ak sú v rodine deti, určite je výhodnejšie využiť materiál, ktorý sa dá ľahko utrieť alebo očistiť. Nemali by sme však zabúdať ani na bezpečnosť, najmä ak sú deti malé. Nestabilný stôl či stoličky sa môžu ľahko prevrhnúť, dobré je vyhnúť sa aj ostrým hranám, hlavne pri nábytku zo skla.
A čo ďalej?
Na dokonalú jedáleň však nestačia iba stôl a stoličky. Ak sa pozrieme do minulosti, nikdy v nej nechýbali príborníky, skrinky a rozličné vitríny na uloženie jedálenského servisu. Súčasné trendy sa prikláňajú skôr k puristickému riešeniu interiérov, príborník by však nemal chýbať ani v ultramodernej jedálni. Je praktický okrem iného aj na odloženie použitého riadu počas stolovania, aby gazdinka nemusela stále odbiehať do kuchyne. V riešení interiéru jedálne môže tvoriť zaujímavý akcent, v otvorenej dispozícii opticky rozdelí obytný priestor.
Nech už máte akýkoľvek byt alebo dom, miesto na jedálenský kút alebo jedáleň by ste si určite mali nájsť. Povýšte konzumovanie jedla na spoločenskú udalosť, pri ktorej sa pravidelne zíde rodina a priatelia. Nenechajte sa strhnúť rýchlosťou dnešného života a inšpirujte sa minulosťou, keď bol jedálenský stôl najdôležitejším kusom nábytku. Pri ňom sa odohrávali všetky významné udalosti v rodine a nerušila ich zapnutá televízia, ako to býva dnes. Doprajte si v každodennom živote aspoň kúsok noblesy.