Sólo pre stoličky

11. 11. 2005
Zdieľať

Každý z nás má svoje obľúbené predmety, ktorých sa len ťažko vzdáva. Čas je však neúprosný a spolu s používaním býva príčinou, že veci strácajú svoj pôvodný lesk. A ak sa ešte pritrafí menšia nehoda, oškrie sa lak, urobia fľaky... Drobné nedostatky sa však dajú zakryť a napríklad stará stolička sa vďaka novej farbe či dekoratívnemu motívu prispôsobí aj celkom novému interiéru.

Aj vy ste sa rozhodli namaľovať staršie kúsky nábytku? Hlavnou zásadou je predmet dôkladne očistiť (prípadne aj odstrániť alebo obrúsiť starý odlupujúci sa náter), odmastiť a nechať dobre vyschnúť. Vlhký podklad totiž zhoršuje priľnavosť náterov a môžu sa vytvárať zákaly alebo pľuzgieriky. Na maľovanie vzorov alebo na prekrytie zachovalej pôvodnej farby sa dajú použiť rozličné klasické olejové a syntetické alebo modernejšie, akrylové farby. Každá z nich má svoje výhody aj nevýhody.

Napríklad olejové farby schnú veľmi pomaly, čo umožňuje pomaly pracovať na veľkých podkladoch a vytvárať jemné hladké prechody. Vekom však krehnú a žltnú. Akrylové farby schnú, naopak, veľmi rýchlo – preto štetce musia byť stále namočené vo vode a paletu treba rosiť, pretože zaschnutá farba sa už nedá rozriediť. Ich prednosťou je však farebná stálosť, pružnosť a odolnosť proti starnutiu. Syntetické farby predstavujú akúsi zlatú strednú cestu – aj v čase schnutia, aj vo výsledkoch použitia. Hotové motívy možno pretrieť ochranným bezfarebným lakom – s lesklým, pololesklým, matným alebo mramorovým efektom – to závisí od želaného výsledku. Aj transparentné nátery krásne zachovávajú a zvýrazňujú štruktúru dreva. Takýto efekt majú aj voskovanie a olejovanie, ktoré opäť prichádzajú do módy.


Sólo pre stoličky

34728


Sólo pre stoličky

34729


Sólo pre stoličky

34730


Najjednoduchší spôsob, ako zakryť nedostatky, je vrstva rozmanitých prikrývok, podušiek, prestieraní a obrúskov. (Obr. vľavo hore – na starých obliečkach sú motívy namaľované farbami na textil.) Hlavnou prednosťou tohto spôsobu je zužitkovanie zvyškov z domácnosti a rýchla a nenáročná zmena farby, vzoru a štýlu podľa príležitosti, nálady alebo sezóny.


Sólo pre stoličky

34726


Sólo pre stoličky

34724


Sólo pre stoličky

34725


Čaro celkom jednoduchého a nenáročného motívu je v opakovaní. Okrem starých klasických kuchynských stoličiek môžeme rovnako ozdobiť aj iné predmety napríklad na chalupe. (syntetická farba)

Sólo pre stoličky

34723


Sólo pre stoličky

34722


Exotické a orientálne motívy ozvláštnia aj najjednoduchšiu stoličku. (akryl)Sólo pre stoličky

34727


Pre milovníkov zvierat: motív mačiek na stoličke, starej vareche (syntetická farba) a obliečke na vankúš (fixky na textil)

Kategória: Dekor Nábytok
Tagy: solo stolička
Zdieľať článok

Diskusia