Spoločníčka na dlhý čas

15. 02. 2006
Zdieľať

Mnohí z nás trávia väčšiu časť dňa na pracovnej stoličke, a preto je veľmi dôležité venovať jej výberu náležitú pozornosť. Pritom nezáleží iba na vzhľade či farbe. Tvar a forma stoličky by mali vychádzať najmä z požiadaviek na jej funkčnosť. Dlhé hodiny presedené za počítačom či pracovným stolom na nevhodnej stoličke totiž bývajú únavné nielen psychicky, ale aj fyzicky.


Spoločníčka na dlhý čas

45395

Ak máte sedavé zamestnanie, presedíte asi štvrtinu života. A ak väčšinu tohto času trávite na zlej stoličke (a teda v nevhodnej polohe), časom zrejme zanechá duševná práca stopy aj na vašej telesnej schránke. Okrem typických bolestí chrbta, šije či hlavy môžete očakávať aj dôsledky zlého trávenia či dýchania, alebo obmedzeného krvného obehu.

Výber stoličky teda závisí najmä od toho, ako dlho na nej budete sedávať. Na príležitostné sedenie stačí aj jednoduchší (a lacnejší) model, ale ak si na stoličke musíte poctivo odsedieť osem alebo viac hodín denne, oplatí sa investovať do drahšieho modelu (ceny kvalitných stoličiek začínajú asi tak na šiestich až siedmich tisícoch). Kvalitnejšie pracovné stoličky sú pohodlnejšie tvarované a dajú sa na nich nastaviť aj také funkcie, ktoré bežné stoličky neponúkajú. Máte teda viac možností na to, aby ste stoličku čo najlepšie prispôsobili svojej postave. Okrem toho by dobrá stolička mala aj pri sedení umožňovať pohyb, pretože nehybné sedenie je pre telo neprirodzené.

Bližší pohľad na cenovku

Rozhodovanie o kúpe pracovnej stoličky sa môže zdať zložité, pretože ponuka je naozaj široká. Aj keď na prvý pohľad môžu vyzerať podobne, stoličky možno rozdeliť do niekoľkých kategórií podľa toho, čo „dokážu“ a aký komfort poskytujú. Ak si teda presne premyslíte požiadavky na vašu stoličku, výber sa vám bude postupne zužovať.

Najdôležitejším kritériom je to, ako dlho budete na stoličke sedávať. Isté hranice si potom pomerne rýchlo stanovíte už pohľadom na cenovku. Na príležitostné sedenie postačí aj lacnejší model, ale ak si na stoličke musíte odrobiť osem hodín, oplatí sa investovať do drahšieho modelu (ceny kvalitných stoličiek začínajú asi tak na šiestich až siedmich tisícoch).


Spoločníčka na dlhý čas

45394

Aj keď je takmer isté, že od lacnej stoličky toho veľa očakávať nemožno, táto zásada, bohužiaľ, neplatí vždy aj naopak. Ani vysoká cena totiž jednoznačne nezaručí vysokú kvalitu. Okrem ceny je istým signálom kvality aj záruka. Poskytuje sa cca na 1/3 životnosti stoličky a pri solídnom výrobku by mala byť asi 3 roky. Pri štandardnej polročnej záruke teda nečakajte nijaké zázraky.

Ak vám záleží na pohodlí a stoličku budete používať naozaj dlhodobo, spoľahnite sa radšej na renomované firmy a značky s tradíciou. Aj tu sa dá, samozrejme, vyberať v niekoľkých cenových hladinách, pričom cena závisí nielen od kvality materiálov či sofistikovanosti konštrukcie, ale napríklad aj od mena dizajnéra či image konkrétnej značky. Aj u nás sa dajú kúpiť pracovné stoličky so slávnym menom, ktoré sú už možno technicky prekonané, predstavujú však symbol doby, štýlu či spoločnosti. Takáto „pani Stolička“ je viac ako funkčný nábytok, je skôr umeleckým artefaktom. Jedným z kritérií pri rozhodovaní môže byť teda aj to, či chcete na stoličke najmä sedieť, alebo vás má hlavne reprezentovať.

Ak sedíte, vrťte sa

Aby ste pri dlhom sedení aspoň trochu odľahčili chrbtici, je dobré meniť pozície – a práve to by mala umožňovať dobrá pracovná stolička. Mala by teda byť vhodne tvarovaná a vybavená nastavovacími mechanizmami.


Spoločníčka na dlhý čas

45401

Nastaviteľná výška sedadla by dnes už mala byť samozrejmosťou (ak sa nastavuje plynovým piestom, ten zároveň zabezpečuje mäkké dosadnutie), pri drahších modeloch možno nastaviť aj výšku driekovej opory, hĺbku sedenia (teda vzdialenosť operadla od prednej hrany sedadla), prípadne si možno zvoliť aj nastaviteľné podrúčky (do výšky aj do strán).

Výška sedadla pri správnom sedení by mala byť taká, aby lýtko a stehno zvierali pravý uhol. Predná časť sedacej plochy stoličky má byť zaoblená a mala by sa mierne zvažovať, aby sa odľahčili stehná a zlepšilo prekrvenie nôh. Jednou z najdôležitejších funkcií pracovnej stoličky je správne podoprenie v oblasti bedier, preto by sa malo dať operadlo čo najpresnejšie nastaviť. Horizontálnym pohybom operadla možno meniť hĺbku sedu, ktorá je nemenej dôležitá ako výška driekovej opory – ak je vzdialenosť operadla a prednej hrany sedadla priveľká, sedadlo príliš tlačí pod kolená (alebo sa človek poriadne neoprie), ak je primalá, stehná nie sú dostatočne podoprené a sedenie je nepohodlné. Pri luxusných modeloch možno dokonca nastaviť rádius obopnutia chrbta, aby stolička sadla ako uliata pre každú postavu.












Spoločníčka na dlhý čas

45398


Spoločníčka na dlhý čas

45399


Spoločníčka na dlhý čas

45400


Spoločníčka na dlhý čas

45397

Meda 2 (Vitra) patrí k najnovšej generácii pracovných stoličiek – možno ju prispôsobiť individuálnym potrebám užívateľa a polohy pri práci sa dajú na nej meniť veľmi jednoducho.
1 – Pohodlná pružná konštrukcia operadla a synchronizácia pohybu
2 – Stoličku možno zaaretovať v každej pozícii
3 – Individuálne nastavenie hĺbky sedenia
4, 5 – Na podrúčkach sa dá nastaviť výška aj uhol
6, 7 – Bedrová opora sa ľahko prispôsobí chrbtici užívateľa
8 – Odpor operadla sa reguluje pomocou pružiny


Ak si vyberáte veľmi pohodlnú pracovnú stoličku s podrúčkami, mala by sa dať nastaviť ich výška (aby bol v lakti pravý uhol), aj šírka (inú šírku predsa potrebuje drobná žena a inú statný chlap), či predo-zadná poloha (podľa nastavenia operadla). Operadlo hlavy ani opierky rúk nie sú síce nevyhnutné, ale potešia. K vybaveniu luxusných pracovných stoličiek môže patriť aj tzv. synchromechanika, ktorá zlaďuje nastavenie sedadla a operadla tak, aby ostal uhol medzi sedadlom a operadlom vždy rovnaký. Ak si teda nakloníte operadlo napríklad viac dozadu, zmení sa aj sklon sedadla. Táto funkcia by mala podporovať tzv. dynamické sedenie.

Ak vás priveľa možností nastavenia skôr desí či obťažuje, zvoľte si model so špeciálnym mechanizmom, ktorý podľa hmotnosti sediacej osoby automaticky nastaví prítlačnú silu opierky chrbta, a výšku sedadla si jednoducho upravíte klasickou páčkou.










Spoločníčka na dlhý čas

45404


Pracovná stolička Ypsilon (Vitra, dizajn Mario a Claudio Bellini) dostala meno podľa tvaru konštrukcie, ktorá podopiera operadlo. Pohybová mechanika a flexibilné operadlo umožňujú dokonale dynamické sedenie a plynulý prechod medzi pracovnými polohami – od vzpriamenej až po zaborenie sa do pohodlného polosedu-poloľahu v hlbokom záklone. (Predáva Konsepti)


Spoločníčka na dlhý čas

45403


Spoločníčka na dlhý čas

45402


Štvornohý priateľ?

Pre pracovné stoličky sú charakteristické päťramenné podnože s kolieskami. Klasické „štvornohé“ stoličky (nazývajú sa aj rokovacími) neposkytujú toľko možností nastavenia a hodia sa preto len na príležitostné, nie na dlhodobé sedenie. Ak si teda raz za čas prinesiete prácu zo zamestnania aj domov, môžu u vás pri výbere stoličky prevážiť iné kritériá ako čisto funkčné – napríklad ako sa stolička štýlom a farbou hodí k ostatného nábytku, či ju možno použiť aj na inom mieste a na iný účel (napríklad, ak príde väčšia návšteva) a podobne.


Spoločníčka na dlhý čas

45405

Pri klasickej pracovnej stoličke či manažérskom kresle je dôležité, aby boli kolieska samobrzdiace – také, ktoré sa zablokujú, ak na ne nepôsobí dostatočná hmotnosť. Pri vstávaní sa tak stolička neposunie a nepoškodí nábytok, rovnako sa predíde aj „natočto“ situáciám pri sadaní.

Kolieska vyberajte podľa podlahovej krytiny v pracovni či pracovnom kúte – tvrdé kolieska sú vhodné na mäkké krytiny (koberec, linoleum) a mäkké na tvrdé podlahy (drevo, laminát, dlažba). Namiesto koliesok môžu byť na pracovnej stoličke aj tzv. klzáky (akési „placky“, podobné, s akými sa môžete stretnúť aj pri niektorých typoch čalúneného nábytku), ktoré sú určené najmä na mäkké koberce.

Koža, tkanina či sieťovina

Pracovné stoličky sa vyrábajú z kvalitných penových materiálov a často sa práve na nich uplatňujú najnovšie poznatky vedy a techniky. Príkladom sú materiály, ktoré dokážu „vrátiť energiu“ podobne ako podrážky špičkových tenisiek. Výber povrchovej úpravy záleží najmä na osobnom vkuse. Ak si potrpíte na reprezentatívny vzhľad, siahnite po luxusnej koži. Veľa vydrží, ľahko sa udržiava, a má štýl. Ten, komu koža nevyhovuje, môže si vybrať z bohatej ponuky textilných poťahov. Dôležité je, aby bol povrchový materiál priedušný a dal sa jednoducho vyčistiť. Praktické sú aj snímacie poťahy, ktoré možno vyprať v práčke. Dnes sú moderné aj stoličky, ktoré majú namiesto čalúnenia pevnú a zároveň elastickú sieťovinu. Na takejto vzdušnej konštrukcii sa človek nespotí, ani keď nemá v pracovni klimatizáciu.






Podľa čoho si vybrať pracovnú stoličku ?



  • Podľa dĺžky času, ktorý budete na nej tráviť,
  • ergonomického tvarovania (stoličku si treba vyskúšať podobne ako topánky),
  • výšky a hmotnosti užívateľa,
  • možností nastavenia a ovládania, materiálu sedadla, jeho vlastností a možností čistenia.

Kategória: Nábytok
Tagy: pracovná stolička
Zdieľať článok

Diskusia