Byt s pohyblivými stenami
Predstavujeme vám zaujímavo koncipovaný interiér, ktorý vznikol na objednávku majiteľa bytu. Jeho absolútnou prednosťou je obrovská variabilita a flexibilita, ktorá umožňuje prispôsobovať a meniť obytný priestor podľa momentálnych potrieb jeho obyvateľov. Zariadenie bytu nesie pečať osobitosti, ktorá je predurčená originalitou samotného majiteľa, a preto sa nemusí páčiť každému. Čo je však na tomto byte naozaj inšpiratívne, to je práve nápad, ako členiť priestor pomocou deliacich posuvných a otočných panelov. Ak sa chystáte rekonštruovať interiér vášho domu alebo bytu, možno aj takéto riešenie môže byť tým pravým.
Harmónia vzniká z plôch, tvarov, farieb
Keď je človek architektom, najväčšiu traumu mu spôsobujú prázdne listy skicára. A o to horšie to je, keď nie sú stanovené nijaké mantinely. V tejto zvláštnej situácii sa ocitol mladý architekt Christian Biecher, ktorého úlohou bolo navrhnúť interiér priestranného svetlého bytu. Christian Biecher patrí už ku generácii, ktorá ovláda rozličné disciplíny: architektúru, priemyselný dizajn, zariaďovanie interiérov, scénografiu i grafiku. No predsa len… Jeho klient sa presne nevyjadril, čo by si želal, mal však predstavu farebného, príjemného bytu s variabilným priestorom, ktorý sa bude dať rozdeliť na jednotlivé funkčné celky. Aby tieto veľmi abstraktné požiadavky mohol architekt splniť, použil Christian Biecher niekoľko druhov materiálov s dôrazom aj na grafický aspekt. Prednosť dostalo predovšetkým drevo: veľká stena z platana, ktorá ohraničuje okná v obývacej izbe, je zakončená otočným panelom, ktorý oddeľuje obývačku od pracovne. Drevo sa uplatnilo aj na dlhej priečke za posteľou, kde sa striedajú čierna, biela a béžová farba a ktorá zakrýva technické inštalácie. Táto priečka priestor, paradoxne, rytmicky člení, a zároveň mu dodáva celistvosť – nadšene ubezpečuje autor koncepcie bytu.
Svieže materiály a farby
No a nakoniec sklo: z tohto materiálu je jednofarebná červená mozaika na stene v kuchyni. Mozaika sa objavuje aj v kúpeľni. Vďaka pestrej farebnosti ligotavých kocôčok vnáša do priestoru sviežosť základných farieb. Na 130 m2 bytovej plochy spomínané dominantné prvky umožnili architektovi vytvoriť niekoľko diferencovaných častí – „izieb“: kuchyňa je spojená s jedálňou, ale pomocou posuvných dverí sa dá oddeliť od salóna- či obývacej izby, spálne, pracovne a kúpeľne. Podlaha, ktorá je pokrytá jednoduchým sivým obkladom, dodáva tomuto luxusnému apartmánu sympatickú celistvosť, zjednocuje tento viacúčelový priestor, čo je znásobené aj prítomnosťou viacerých kusov nábytku od rovnakého autora.
Celý byt je zariadený veľmi striedmo, bez zbytočných prvkov. Dizajnér použil farby prezieravo a citlivo, občas zdôraznil živšie tóny, napríklad pomocou kresiel, knižnice v pracovni, i pomocou doplnkov – farebných váz. Majiteľ bytu dotvoril jeho steny dielami zo svojej kolekcie fotografií.
Otočná stena s TV
Aby Christian Biecher vyhovel želaniu svojho klienta, ktorý si prial, aby bol priestor jeho bytu variabilný a prestaviteľný, prišiel s nápadom použiť posuvné a otočné priečky. Panely z platanového dreva ohraničujú okná v obývačke a sú nimi obložené aj steny miestnosti, ktoré ju umožňujú otvoriť alebo zavrieť, čím sa vytvára veľmi rôznorodý priestor. Ak je krídlo mobilnej priečky úplne otvorené, vzniká tak dojem, že všetky funkcie rozľahlého apartmánu nepozorovane predchádzajú jedna do druhej a výhľad nič neprerušuje. Krídlo otočené o 90 °, teda kolmo na pevnú stenu v obývacej izbe, naopak zaisťuje súkromie rohovému salóniku, ktorý je tak uzavretý z troch strán a zároveň bráni výhľadu z obývačky do pracovne a spálne v noci. Do pohyblivej platanovej steny je zapustená aj veľká plazmová obrazovka. Krídlo s obrazovku sa dá podľa potreby otočiť buď smerom ku kreslám v obývacej izbe, alebo do otvorenej polohy – smerom k posteli. Táto pohyblivá časť na pántoch je síce veľmi masívna a ťažká, ale zároveň je aj stabilná a jej presúvanie je veľmi jednoduché.Názorná ukážka, ako ľahko sa dá pomocou otočnej steny zmeniť priestor.
Kto je Christian Biecher? Christian Biecher sa narodil v roku 1963, architektúru vyštudoval v Paríži a svoju kariéru odštartoval začiatkom roku 1990. Patrí k novej generácii architektov, ovládajúcej rôzne disciplíny. Jeho realizácie sú rozmanité, ale vždy očarujúce: kaviareň v Pasáži Retz (Paríž, 1997), butik Lucien-Pellat-Finet (Paríž, 1999), obchod cukrára/pekára Pierra Hermého (Paríž, 2000), reštaurácia Korova (Paríž, ulica Ponthieu, 2000), Národné múzeum stredoveku, hotel Cluny (Paríž), sídlo spoločnosti Issey Miyake (Tokio) atď. Navrhuje aj nábytok a doplnky. Bol zvolený za dizajnéra roka 2002. |